Cesta ze tmy ke světlu

Co dělat, když se vám život rozpadne v ruce na tisíc kousků? Upadnout do splínu, nebo se pustit do boje? Hrdinka stejnojmenného románu zjistí, že cesta ze tmy zpět ke světlu může vést přes horké vafle a ledové koupele.

Helena je obyčejná žena středního věku, která má složitý vztah se svými rodiči, krásný dům a milujícího manžela, s nímž je už od školních let a spolu učí na jedné škole. Zdálo by se, že tato kombinace stačí ke štěstí, kdyby ale při chystání manželovy oslavy narozenin nezjistila, že je jí už dva roky nevěrný s jejich kolegyní. Helena je zdrcena, a najednou neví, co bude dělat se svým životem. Chce utéct od všeho, aby měla čas přemýšlet, takže využije nečekané nabídky pohlídat přes léto srub starší učitelky z jejich školy. Sbalí svých pět švestek a odjíždí ke švédsko-norským hranicím, aby zde dala dohromady svou bolavou duši a sesbírala střípky rozbitého života. A především, aby zjistila, co dělat dál.

Malé horské město, s řadou milých a vstřícných obyvatel se ukáže být pravým lékem na splín. Helena zde potká nové přátele, objeví kouzlo divoké přírody, očistných koupelí v ledových horských jezerech, a také znovu objeví takřka dětskou radost z pečení a vaření, jemuž se tak ráda věnovala se svou babičkou. Velmi pozvolna se rodí naděje a sen, čím naplnit novou životní kapitolu. Jakými cestami se bude Helena ubírat, to už si musíte zjistit ve švédském feel-good románu Horké vafle a ledové koupele.

 

Dlouho jsem se bránila pojmenování tohoto knižního žánru. Ale „feel-good román“ skutečně přesně vyjadřuje to, jak se při čtení a po dočtení cítíte. A Horké vafle a ledové koupele by mohly být přímo severským prototypem feel-good žánru. Příběh románu vás dokáže naplnit pohodou a nadějí jako hrnek horkého kakaa (v tomto případě doplněného o křupavou vafli se šlehačkou) a huňatá deka, do níž se u čtení zabalíte. A jak už tomu u dobrých feel-good románů bývá, příběh běží svižně a snadno, aby náhle klopýtl o tajemství, hluboko zasunuté v koutku duše jako staré lyže na půdě. Aby připomněl starý smutek, s nímž se hrdinové musejí popasovat, aby mohli pokračovat vstříc světlejším zítřkům.

Autorka Karin Härjegard zabydlela svůj román řadou sympatických postav, jimž samozřejmě vévodí hlavní hrdinka Helena, ale jistě si oblíbíte mnohé další. Velkým favoritem zřejmě nebude nevěrník Martin, ale i jemu asi nakonec některé jeho kroky odpustíte.

Horké vafle a ledové koupele jsou tím pravým vřelým čtením pro dlouhé a chladné zimní večery a udělají radost milovníkům spletitých příběhů s dobrým koncem, v nichž můžete hlavní hrdince držet všechny palce, aby našla správnou cestu (možná i k nové lásce).

Zároveň radím, abyste si ke čtení připravili konev horké kávy (nebo výše zmíněné kakao) a něco dobrého k zakousnutí, protože ze sugestivních popisů jídel a dalších laskomin vás velmi snadno může začít honit mlsná. A jsem moc ráda, že Horké vafle nejsou posledním setkáním s hrdiny, autorka totiž jejich příběh rozšířila o další díly, na něž se snad také můžeme v nakladatelství Metafora těšit v příštím roce.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Helena Herynková | úterý 12.12.2023 13:01 | karma článku: 5,92 | přečteno: 148x