O nelítostném kapitalismu

Doporučila jsem svým rodičům, aby zhlédli dokument České televize Selský rozum. Pojednává o největším sedlákovi v Čechách, jinými slovy - o Andreji Babišovi

Motto "Neodírej nuzného, vždyť nic nemá, po utištěném nešlapej v bráně." (Přísloví 22 - 23, Neodmítej pomoc potřebným, 22.22)

Doporučila jsem svým rodičům, aby zhlédli dokument České televize Selský rozum. Pojednává o největším sedlákovi v Čechách, jinými slovy o Andreji Babišovi.

Mí rodiče sice už dosáhli osmdesátky, nicméně se neřadí mezi seniory, kteří by kdy podporovali komunisty, nikdy je nevolí, tím pádem ani nevolí hnutí ANO. Nejsou tudíž ani voliči současného prezidenta Zemana, ale bohužel musím konstatovat, že se občas dívají na TV Barrandov. Vzhledem k tomu, že tato komerční televize vysílá velmi tendenční pořad Týden s prezidentem, který moderuje až neskutečně podlézavě a servilně Jaromír Soukup, doporučila jsem rodičům, aby sledování TV Barrandov omezili či úplně vyřadili ze svého života. A doporučila jsem jim Selský rozum, který odvysílala ČT 2 minulý týden v odpoledních hodinách. Moc jsem nevěřila, že se budou dívat, nicméně jsem alespoň učinila pokus. 

Rodiče se vskutku dívali a byli z tohoto dokumentu natolik šokovaní, že mi volali hned ráno následující den. Andrej Babiš není jejich srdcovou záležitostí, nikdy si o něm nedělali žádné iluze, vždyť byl členem KSČ a stále nevyvrátil podezření, že byl i agent StB. Selský rozum ještě víc potvrdil negativní názor mých rodičů na našeho stávajícího premiéra v demisi. Dokument odkrývá způsob, jakým si firmy spadající do Babišova impéria vedou. Velmi mi jejich praktiky připomínají román Džungle od amerického autora Uptona Sinclaira, jenž poukázal na poměry v chicagských jatkách. To se dělo na začátku 20. století. Ale my jsme již ve století dvacátém prvním, přesto to, co se dělo v Americe před sto lety, můžeme najít i u nás. Uvedu příklad vodňanských kuřat. Dokument uvádí, že se nejedná o kuřata, která by byla chována u nás, Babišovo impérium je dováží z Polska, pak jen přelepí nálepku a může se prodávat za něco, co nemá s Českou republikou nic společného. Opravuji. Má. Je to podnikání Agrofertu, jež je spojeno s naším panem premiérem v demisi. Dokument poukazuje na otřesné pracovní podmínky lidí ze zahraničí, kteří jsou najímáni různými agenturami, ty je pak dodávají jako levnou pracovní sílu do Babišovy říše. Češi by byli dražší, proto je zapotřebí najmout někoho, kdo příliš nereptá a nezná svá práva podle Zákoníku práce. Další otřesným obrazem jsou i výrobci uzenin, kteří spadají do Babišova impéria. Do výroben se dovážejí různé odřezky mas ze zahraničí a z nich se pak vyrábí něco, co má k uzenině daleko. I kdyby byl tento dokument pravdivý jen ze čtyřiceti procent, přináší otřesné svědectví o nelítostném kapitalismu na našem území.

Upton Sinclair svým románem ukázal na drsný život těch dole a korupci tam nahoře. Selský rozum mně vrátil do doby, kdy jsem Sinclairovu Džungli četla. Tenkrát jsem se hrozila při pomyšlení, že bychom měli mít něco podobného u nás. V Americe před sto lety, u nás je to teď. Pan Babiš hlásá davům, že je tu jeho hnutí ANO pro lidi. Neodpustím si otázku. Pro jaké lidi tu hnutí ANO je? Hnutí ANO tvrdí, že bude líp. Opět si neodpustím otázku. Komu bude líp? Důvěřivým zákazníkům, kteří si kupují vodňanské kuře, které se k nám dováží z Polska? Bude líp levné pracovní síle, která se k nám dováží ze zahraničí?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Helena Vlachová | pondělí 22.1.2018 6:02 | karma článku: 22,97 | přečteno: 805x