Nebezpečné smažky

V dnešní době nikdy nevíte, na koho na ulici či v parku narazíte. Potkáváme bezdomovce, kteří popíjejí levný alkohol, ale můžeme potkat i lidi drogově závislé

Motto "Ti, kteří opouštějí Zákon, vychvalují svévolníka, ale ti, kteří jej zachovávají, se jim stavějí na odpor." (Přísloví Šalamounova, Třetí sbírka, pořízená muži Chizkijášovými, 28.4)

Dnešním mladým lidem nezávidím jednu věc. Nemohou se cítit tak bezpeční, jako se cítila moje generace. Když jsme chodili z diskoték, z plesů, když jsme se procházeli večer, nebyli jsme dle mého soudu tolik v ohrožení, že by se nám něco stalo. Ale dnes si nemůžete být jisti.

Vezměme si třeba příklad dvou studentů střední školy. Vyjdou si něco koupit do supermarketu, a protože je venku teplo, chtějí posedět v parku. Jen tak klábosit, jak to kluci dělají. Jenže nepočítají s tím, že si je vyhlédnou dva Romové. Feťáci. A feťák, když nemá drogu, je ochoten udělat cokoli, aby si ji mohl obstarat. I když je kolem 19. hodiny, člověk by řekl, že se nemusí bát. Ale není tomu tak. Studenti se stali terčem feťáků, kteří k nim přišli a chtěli po nich, aby jim ukázali své mobily. Mladíci se samozřejmě báli, telefon raději vytáhli. Jeden z nich měl iPod, který není vhodným lupem, protože se dá zjistit, kde se právě nachází. Druhý chlapec měl Samsung Galaxy a tento telefon v porovnání s iPodem už tak chytrý není. Pro dnešní mladou generaci je mobil vše, neumí si bez něj představit vůbec nic. Mladší feťák po mladíkovi mobil chtěl. Ten přemítal, co by bylo nejlepší udělat, ale nic rozumného jej nenapadalo, měl z feťáka strach. Vypadalo to, že by mohl vytáhnout nůž či jinou zbraň, v hlavě mu šrotovala spousta věcí, ale nedokázal zareagovat. Feťák mu mobil sebral a spolu se svým kumpánem se dali na útěk. Chlapci je chtěli chytit, ale neměli šanci. Proto zavolali policii.

Příběh má nakonec šťastný konec v tom, že se policii podařilo následující den zloděje chytit. Protože se pohyboval ve stejné lokalitě, nebylo těžké jej identifikovat. Má toho na svědomí víc než dost. Přepadení, krádeže, je pro své okolí nebezpečný. Feťák, který je schopen všeho, jen aby si mohl obstarat drogu. Jestli okradený mladík svůj mobil dostane, je však otázkou. Feťák jich ukradl hodně a zřejmě je všechny stačil prodat.

Je jedno, zda máte dceru či syna, v dnešní době se rodič o své děti musí velmi obávat. Protože nikdy nevíte, co se může odehrávat v mysli útočníka, nakolik je nebezpečný svému okolí. Nejde jen o naše děti, v ohrožení jsou lidé, kteří se nedokáží bránit. Mnohé ženy a senioři. Těm rovněž hrozí, že by se mohli stát cílem zdrogovaného člověka nebo jinak vyšinuté osoby. A dát se s někým takovým do křížku není asi nejlepší, protože jeho reakce mohou být nevyzpytatelné. Může na vás vytáhnout nůž a pobodat vás, nikdy se nedá předem určit, co vám útočník provede.

Platíme daň za to, že můžeme žít v demokratické společnosti. S demokracií k nám pronikly nové násilnosti a patologické projevy  chování. Jsou lidé, kteří se nikdy nenaučí žít v demokratické společnosti, protože nemají jakékoli zábrany, postrádají sebekázeň, domnívají se, že je vše dovoleno. Pro ně je snad jedině možná diktatura, zřejmě potřebují mít nad sebou pomyslný karabáč, jehož se bojí, protože jsou to slaboši. Uvnitř slabí, ale navenek mohou být velmi nebezpeční, což je i příběh dvou studentů, o němž jsem psala. 

Autor: Helena Vlachová | sobota 11.3.2017 6:44 | karma článku: 32,86 | přečteno: 1729x