I hrobník Václav takovou práci vzdal

Chaplinův film Moderní doba byl natočen v roce 1936. Je společenskou satirou na nehumánní aspekty techniky a automatizace, které se dostávají do pracovního procesu. Poselství filmu je nadčasové.

Motto "Boháč panuje nad chudáky, dlužník se stává otrokem věřitele." (Přísloví Šalamounova, Druhá sbírka, 22.7)

Hrobník Václav. Bez něj se náš hřbitov neobešel. A vidíte, i on podlehl lákavé reklamě zahraniční firmy, která doslova slibovala pečené holuby. 

Operátor, pozice může někomu znít lákavě, ale v její pracovní náplni se skrývá otročina, což Václav nepředpokládal. I když bydlí dosti daleko od firmy, firma své zaměstnance dopravuje podnikovým autobusem. Jedna cesta trvá řádově dvě hodiny, když si to člověk spočítá, ze života mu zmizí čtyři hodiny denně. A čas je v našem životě to nejdražší, to mu nemůže jen tak nějaký bonus nahradit. Nicméně i toto byl Václav ochoten spolknout. 

Samotná práce si žádala své. Václav měl na starosti obsluhu šesti pásů, což znamenalo velkou zručnost, dosti fyzické síly, ale tu on jako bývalý hrobník měl. Po jedné takové směně se cítil naprosto sedřený. Po všech těch stereotypních pohybech, v nichž mohl zúročit své svaly, cílil každou kůstku i sval v těle.  V porovnání s prací hrobníka míval pocit, že obsluhu šesti pásů nezvládne. Snažil se však, seč mu síly stačily. Po určité době mohl konstatovat, že se dokázal poprat s otročinou, již představovala obsluha šesti pásů. Bláhově se domníval, že teď už práce nebude tak náročná, když získal potřebnou zručnost a hbitost. Jenže ejhle. Jakmile jeho nadřízený zjistil, že si Václav osvojil šest pásů, přidal mu další. A to už bylo na Václava moc. Když si vše propočítal, čas, který stráví dopravou do práce, neskutečnou otročinu, která se bude navyšovat, práci vzdal. Přece jen být hrobníkem je práce, která mu přinášela více uspokojení.

Tak tedy opravdu nevím. Píše se 21. století a u nás se setkáváme s pracovními podmínkami, které tak mistrně vystihl Charlie Chaplin ve své nadčasové společenské satiře. Ale to se odehrávalo v roce 1936. Stačí si film pustit, aby si člověk uvědomil, že něco podobného se teď odehrává v naší zemi, a nejen u nás. Dostal se k nám zahraniční kapitál a snaží se nám diktovat, lidé mnohdy pracují v něčem, co se anglicky nazývá sweatshop, čili pracovní podmínky, které mají co do činění s moderním otrokářstvím, které jen tak někdo nemůže zvládnout. Proto mají takové firmy velmi vysokou fluktuaci, mnoho lidí se zprvu nechá nalákat na zajímavé finanční ohodnocení, aby posléze prozřeli. Aby nahlédli pod pokličku všeho, co připomíná nesmrtelný Chaplinův film.

Autor: Helena Vlachová | úterý 17.1.2017 6:25 | karma článku: 19,37 | přečteno: 699x