Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zastupitelská pseudodemokracie

Občan zajímající se o politiku musí konstatovat, že mnoho prohnilého je ve státě českém. A to platí nejen pro parlament a vládu, kde je to zvykem již od první republiky, ale bohužel i pro soudnictví, policii a armádu.

Mezi politiky všech úrovní je spousta vyžírků, kteří v zastupitelské demokracii zastupují hlavně své hmotné zájmy a v tom jim sekunduje pasivní část politiků, která odhlasuje všechno za jistotu teplého místa bez práce a zodpovědnosti. Mnozí lidé svalují vinu na tu či onu politickou stranu a vkládají naděje do nových stran, které nejsou zkorumpované a po volbách za nás a pro nás občany udělají v republice pořádek. Jak to s železnou pravidelností dopadá již přes dvacet let, je všem naprosto zřejmé. Znechucení správou státu dosáhlo již takového stupně, že snad většina z nás naprosto rezignovala a nejčastější komentář zní: "Chce se mi z toho zvracet!". Jiní zase vidí spásu v politicích v Bruselu, kteří na naše vedení dohlédnou a přinutí je dodržovat pravidla čestné politiky. Řešením není ani rezignace ani spoléhání na vzdálené osvícené protektory. Pořádek si musíme zajistit my občané.

 Přemýšlivý člověk si tedy musí položit otázku: "Co je příčinou tak neutěšeného stavu?". Já osobně jsem došel k přesvědčení, že se jedná o systémovou chybu, která nejen umožňuje, ale přímo vybízí lidi nečestné, aby se chopili funkcí a obohatili se na účet řadových občanů. Jinak řečeno, i kdyby se do parlamentu v příštích volbách dostaly strany složené jen ze samých andělů (jako že takové neexistují), tak není v ničí moci zabránit lumpům, aby se v krátké době do nových stran nevetřeli a neujali se znovu moci.

 Jak systém napravit? Zde si dovoluji navrhnout stručný recept.

 Na vrcholné úrovni rozdělovat jen nezbytné minimum vybraných daní, a to na zahraniční politiku, armádu a udržování veřejného pořádku. Maximální množství peněz daňových poplatníků vydávat na úrovni obcí a krajů. Na obecní úrovni zároveň umožnit vypisování a vybírání daní, ke kterým nebude míst státní správa přístup. Pokud občané donutí své zastupitele, aby zveřejňovali veškeré výdaje na veřejnou správu, bude možné je snadno kontrolovat a z velké míry se zamezí rozkrádání.

  • Zákonem stanovit maximální počet ministerstev a jejich pracovníků Při volbách dávat přednost politikům, kteří veřejně slíbí, že budou ministerské funkce vykonávat za minimální mzdu nebo úplně bezplatně jako čestné funkce.
  • Parlament by neměl jednat každý den, ale měl by se scházet podle potřeby, kdy je potřeba projednat zákony. Je známo, že lidé nemající hmotné nebo rodinné starosti si často vymýšlejí a řeší pseudoproblémy, protože člověk si bez starostí připadá zbytečný a nedůležitý. Totéž samozřejmě platí u členů parlamentu. Ti by neměli mít stálý plat, ale jen cestovné a stravné ve výši odpovídající skutečně vynaloženým nákladům.
  • Zrušit pětiprocentní hranici pro vstup politické strany do parlamentu. Pokud strana při volbách získá počet hlasů postačujících na jednoho kandidáta, nechť ho tam má. Dlouho jsem si myslel, že omezující klauzule je užitečná, protože kvůli velkému počtu stran by se parlament těžko na něčem shodl. Teď jsem dospěl k závěru, že více očí vidí víc lumpáren a je lepší se neshodnout na škodlivých zákonech než se na nich shodnout. Navíc se tím bere možnost ovlivňování politické situace televizním manipulátorům a průzkumníkům veřejného mínění.
  • Při volbách do parlamentu a do krajských zastupitelstev umožnit voličům nehlasovat pouze pro celou stranickou kandidátku, ale stejně jako při obecních volbách mít možnost volby jednotlivých kandidátů bez ohledu na jejich stranickou příslušnost.
  • Při komunálních volbách zrušit přepočítávání získaných hlasů podle počtu kandidátů na kandidátce, které diskriminuje kandidující jednotlivce, menší strany a sdružení.
  • Zavést institut lidového hlasování, kterým bude možno zrušit škodlivé zákony. Zároveň uzákonit celostátně důležité otázky, ke kterým bude povinně vypisováno referendum. Dát občanům možnost navrhovat zákony nebo změny zákonů již existujících. Zpočátku jsem byl odpůrcem referend, protože jsem si myslel, že politické špičky jsou schopny rozhodovat lépe. Postupně jsem došel k závěru, že kolektivní rozhodování je přes všechny nedostatky výhodnější než předání nekontrolované moci politikům.
  • Dát občanům možnost volit si soudce a velitele či ředitele místní policie na časově omezené volební období. Nevěřili byste, jak motivační je určitá míra nejistoty.

 Uvedené návrhy jsou pouhou kompilaci, nic revolučního ani převratného jsem nevymyslel. Takhle to existuje ve státech jako Švýcarsko, Lichtenštejnsko, USA, Izrael a určitě i v dalších. Navíc se domnívám, že leckterý čtenář, informovanější lépe než já, může v mém textu najít určité nepřesnosti. Nejsem politolog ani profesionální politik. Jsem jen občan, který je se současným stavem dlouhodobě krajně nespokojený a snaží se o nápravu pomocí zdravého rozumu.

 Leckdo si po přečtení článku asi řekne: "Kde vzít čestné lidi do politiky, takoví snad ani neexistují. U nás to stejně nemůže fungovat. Lidi na zastupitelstvo chodit nebudou. Všechno se řeší v hospodě."

 Aktivních, čestných a organizačně schopných lidí je skutečně poměrně málo. Ale přesto existují. Snad každý z nás zná dobrovolné funkcionáře zájmových sdružení, sportovních klubů, amatérských uměleckých skupin. To jsou lidé, kteří rádi organizují a navíc jim dělá dobře, když mohou prospět ostatním. Není důvod si myslet, že by politické funkce zvládli hůře než současní politici. Navíc se dá předpokládat, že by byli méně zkorumpovatelní. Ještě k hospodě jako místu debat o politice. Obecním zastupitelstvům nic nebrání občas udělat zasedání v místní hospodě, aby slyšeli názory spoluobčanů.

 Teď už "jen" jak kýženého stavu dosáhnout? Odpověď je "jednoduchá". Jednak volit politickou stranu nebo strany, které budou mít ve svém programu předání rozhodovacích pravomocí z centra na místní úroveň, a jednak se snažit prosazovat větší kontrolu a větší ovlivňování veřejného života přímo v obcích.

Autor: Jiří Heincl | neděle 11.3.2012 16:30 | karma článku: 16,91 | přečteno: 945x
  • Další články autora

Jiří Heincl

Kdo je v EU vlastně extrémista?

Po dalším z řady nikdy nekončících muslimských teroristických atentátů se k pařížské tragédii vyjadřuje kdejaký novinář a politik a jako obvykle většina z nich naprosto stupidně.

14.11.2015 v 13:35 | Karma: 33,32 | Přečteno: 719x | Diskuse| Ostatní

Jiří Heincl

Hloupé nápady politiků ohledně zaměstnávání imigrantů aneb pomozme raději Ukrajincům

V posledních měsících si čeští zaměstnavatelé stěžují na nedostatek zájemců o práci. To je v době hospodářského oživení nebo konjunktury obvyklé. Aktuálně je na stránkách MPSV ČR více než 106 000 volných pracovních míst.

22.10.2015 v 18:34 | Karma: 32,69 | Přečteno: 990x | Diskuse| Ostatní

Jiří Heincl

Jak a kdo bude potírat státní pašeráky imigrantů?

Dnes ráno jsem narazil na zprávu, že v noci z pátku na sobotu zadržela maďarská policie na maďarském území chorvatský vlak s tisícovkou nelegálních imigrantů doprovázených čtyřiceti ozbrojenými chorvatskými policisty.

19.9.2015 v 14:36 | Karma: 36,38 | Přečteno: 1086x | Diskuse| Ostatní

Jiří Heincl

Schengen na východní a na jižní hranici EU

Protože mám bohaté osobní zkušenosti s fungováním Schengenu na východní hranici EU, pokusím se je srovnat s katastrofální situací na její jižní hranici.

24.8.2015 v 18:50 | Karma: 32,25 | Přečteno: 679x | Diskuse| Ostatní

Jiří Heincl

Vyjádření Pravého sektoru k Mukačevu

Jako mnoho jiných čtenářů jsem se znepokojením zaznamenal zprávy o ozbrojeném konfliktu v ukrajinském Mukačevu, ze kterého je to vzdušnou čarou do Maďarska zhruba 25 km a na Slovensko asi 40 km.

13.7.2015 v 16:07 | Karma: 17,48 | Přečteno: 1219x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1324x
Zkušený člověk, který ví, že život je kompromis. Ale všechno má své hranice. I ten kompromis.

Seznam rubrik