Daně vs. bohatství

Bohatší země zdaňují své občany vyšší sazbou. Otázkou je, proč tomu tak je. A bylo dřív vejce nebo slepice?

Debaty mezi libertariány a socialisty bývají divoké. Zatímco jedna strana přísahá na efektivitu a moudrost volné ruky trhu, ta druhá trvá na tom, že tržní síly musejí být kroceny viditelnou rukou státu. Je to debata nekonečná a nezdá se, že bychom v dohledné době došli k výsledku. Ale přesto – nedávná debata dvou mých přátel mě inspirovala k tomuhle minivýzkumu.

Od dnešního příspěvku nečekejte žádnou hlubokou analýzu, je to jenom jednoduchý graf.

Otázka: Jaký je vztah mezi přerozdělováním a bohatstvím?

Ve skutečnosti to bylo jednodušší, než se zdá. Stačilo si otevřít statistiky Světové banky. Veškerá data jsou veřejně přístupná a my potřebujeme pouze dvě datové sady: HDP na obyvatele (přepočteno na paritu kupní síly) a celkové daňové břemeno.

Nebudu to protahovat, stačí Excel, funkce HLOOKUP a trocha kouzlení s grafy.

Graf nám ukazuje závislost výše zdanění na HDP. Z grafu se dá vyvodit, že bohatší země zdaňují více. Není to však přímá úměra. Všimněte si: Úplně nejchudší země kladou na své obyvatele větší daňové břemeno než ty „méně chudé“. Proč? Může to být tím, že v nejchudších zemích obvykle vládnou autoritářské režimy, které si na obyvatele víc došlápnou… Anebo prostě proto, že musí uložit vyšší daně, aby měly peníze alespoň na svůj základní provoz?

Druhá zajímavá věc – úplně nejbohatší země zdaňují méně. Vrchol křivky je někde mezi 25 000 a 45 000 USD na osobu. Země s vyšším HDP si od svých obyvatel berou méně. Opět se nabízí dvě možné odpovědi. Zaprvé, je možné, že „už jim to stačí“. Prostě, pokud máte HDP na osobu 97 000 dolarů jako Lucembursko, 30 % jsou pořád sakra velké peníze, tak proč ukládat 40 %, 45 %?

Druhým možným vysvětlením je, že tyhle země mají jiný zdroj příjmů. Když se podíváte do grafu, úplně na horním konci je několik zemí, které jsou nesmírně bohaté, ale daní jen jednotkami procent. Odpověď je nasnadě – jsou to ropné velmoci. Pokud Katar vydělává díky ropě 130 000 dolarů na obyvatele za rok, pak asi daně nepotřebuje.

Třetí postřeh – vrchol křivky je kolem 35 000 USD na osobu. Hádejte, kde zhruba je Česká republika? Na jednu stranu nás může uklidnit, že v Evropě jsme spíše „podprůměrní“ co se týče daňové zátěže. (36 %).

Na tu základní otázku ale odpověď nemáme: Co je příčina a co důsledek? Bohatší země zdaňují více? Anebo země s vyššími daněmi jsou bohatší? Na tohle nám graf žel neodpoví…

Autor: Michal Havran | neděle 6.12.2015 11:31 | karma článku: 10,56 | přečteno: 667x