Náprava věcí lidských v praxi

Kniha Terezie Dubinové Jak napravovat svět dává nahlédnout do osudů a vnitřních světů několika desítek současných Izraelců. Vyšla loni, ale uvedení na trh – nikoli křtiny, nakonec z toho byla obřízka - mohla mít  teprve teď.

Kniha obsahuje rozhovory s pestrou škálou osobností, autorka jich vyzpovídala několik desítek a okruhy jejich působení jsou vidět z názvů jednotlivých oddílů: Občanská aktivita, Umění, Terapie a Spiritualita. Terezie Dubinová je hebraistka, často v Izraeli pobývá a materiály sbírala už v podmínkách ztížených coronavirem.

Vyznění knihy je právě opačné, než jak vypadá obvyklý image Izraele v médiích: setkáte se tu s pozitivní,i příklady lidí usilujících o vzájemné porozumění a spolupráci, s přijímáním kulturní různorodosti, tvořivostí, vytvářením harmonie a radosti. Kniha mohla vyjít díky crowdfundingové kampani, která dopadla velmi úspěšně – tohle téma zřejmě čtenáře oslovuje a chytá za srdce.

Osobně Terezii sleduji od chvíle, kdy vyšla její úžasná kniha Kořeny ženské spirituality, která se dá označit za feministickou a zasáhla mě svým specifickým tónem a stylem – žádné dualistické rozdělování a vymezování, naopak až magické vidění, rozpoznávání hlubších významů, hermeneutické propojování, směřování k moudrosti, harmonii, všechno podávané laskavým tónem… prostě to pro mě bylo opravdové zjevení.

 

Jak jsme obřezávali knižní novorozeně

Dne 25. května jsme se sešli v pasáži ČNB před kavárnou Art-n-Coffee (restaurace ještě směly mít otevřené jen zahrádky). Přišlo několik desítek příznivců, kmotři jsme byli tři. Já zřejmě za feministický okruh čtenářů, druzí dva kmotři byli hebraisté: malířka Hana Alisa Omer, která žila čtyřicet let v Izraeli a nyní pobývá na Slovensku, a Karel Hrdlička, učitel hebrejštiny a majitel cestovní kanceláře. Paní Hana konverzovala převážně hebrejsky… a naprosto se zhrozila, že by měla knihu polít vínem, což rozhodně odmítla. Místo toho navrhla obřízku! Všichni tři jsme vytáhli kapesní nožíky a paní Hana všem přítomným slovensky vysvětlila, že kniha je miminko, a jaký je smysl obřízky, která se děje (na kulturní úrovni) také u srdce a mozku... a pak opravdu uřízla kousek první prázdné stránky, zvedla ho nad hlavu a ukázala všem. My dva další kmotři jsme ji napodobili.

 

V čem je kniha jedinečná

Název slibující návody na nápravu světa se mi zdá na české poměry dost troufalý – aspoň podle mých zkušeností na vás lidé budou pohlížet skepticky nebo vás rovnou odsoudí, jakmile se pokusíte o něčem takovém mluvit. Je to zřejmě reminiscence na historii, protože vždycky, když lidem v našich končinách někdo něco vnucoval „pro jejich vlastní dobro“, to dopadlo víceméně katastrofálně. Jenže tady jde o něco úplně jiného: nic se neordinuje seshora, ale lepší svět vzniká a rozvíjí se zezdola, po kouscích, na úrovni jednotlivců a komunit. Což je podle mě cesta smysluplná a fungující. Krásně se tu rýsuje důležitost občanské společnosti a občanského a komunitního cítění: brát věci do svých rukou a začínat u sebe, ve svém bezprostředním okolí a podle vlastních sil a schopností. Velká síla knihy je v tom, že dává, jak se říká, příklady dobré praxe. A pak je tu taky skvěle vidět život v multikulturní společnosti, což je v Izraeli každodenní žitá realita a lidem se většinou daří vzájemně si porozumět, nekonfliktně sousedit a spolupracovat. Zabrousila jsem na několik webovek, které se v knize doporučují, a kochala jsem se hlavně krásnou orientálně znějící hudbou.

Osobně pro mě byly trochu nesrozumitelné rozdíly mezi ultraortodoxními, ortodoxními a konzervativními judaisty – i když mezi křesťany, a obecně mezi různými lidskými skupinami spojenými nějakou vírou nebo přesvědčením, je to asi podobné. Skupiny a podskupiny si na sebe uvalí různá náročná pravidla a předpisy a pak věnují spousty energie jejich reformování nebo diskusím o tom, jak je uplatňovat správně a co je třeba už moc dogmatické… Ale i my liberální ateisté jsme určitě svázáni spoustou pravidel a domněnek, jak věci mají nebo nemají být, a taky se s nimi pereme… jenomže to tak nevnímáme, asi jako nevidíme vlastní nos mezi očima.

Kolem těchhle věcí se ale kniha netočí. Zaznívá tu mnohohlasé poselství tvořivosti, radosti a osobního i komunitního růstu.

 

Terezie Dubinová, Jak napravovat svět, rozhovory a inspirativními Izraelci, Nakladatelství Zlatý květ, 2020

 

Autor: Eva Hauserová | pondělí 31.5.2021 8:06 | karma článku: 6,28 | přečteno: 145x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04