Předseda Strany Svobodných Petr Mach obhajuje rasovou diskriminaci

Předseda Strany svobodných občanů, Petr Mach se ve svém včerejším článku zastává podnikatelky, na kterou Česká televize nasadila romskou "figurantku" se skrytou kamerou, aby ji usvědčila z diskriminace.

Podnikatel Petr Mach.

 

O co zde ve stručnosti šlo?

Paní Ševčíková měla s romskými zaměstnanci špatné zkušenosti, tak „figurantku“ České televize odmítla zaměstnat. Prý už Romy zaměstnávat nechce. Česká televize vybavila najatou Romku skrytou kamerou. Natočili, jak paní Ševčíková odmítla uchazečku o práci, kvůli tomu, že je Romka. Záběry chce předat Inspektorátu Úřadu práce. Úřad může paní Ševčíkové za diskriminaci udělit pokutu milion korun.

Pan Mach ji ve svém článku hájí se slovy:"Zdravý rozum velí, že člověk má právo uzavřít smlouvu, s kým chce, a má právo neuzavřít smlouvu, s kým ji uzavřít nechce. Paní Ševčíková jednala podle zdravého rozumu a podle principů přirozeného práva a je teď za to popotahována."

 

Pan Mach ve svém článku dále mimojiné píše:

"Odmítnete pronajmout byt romské rodině nebo zaměstnat Romku, dají vám bez soudu pokutu a vy případně musíte u soudu prokazovat, že jste nediskriminovali (=další zvrácený princip – presumpce viny).","Když jste vědomě nechtěli ve svém bytě nebo firmě mít Romy a nemíníte soudu lhát, nemáte vůbec šanci. Když se budete hájit tak, že jste netušili, že takový nesmyslný zákon existuje, řeknou vám, že neznalost zákona neomlouvá. Když se budete hájit na základě přirozeného práva uzavírat smlouvy, s kým chcete, řeknou vám, že právo uchazečů na nediskriminaci stojí nad vaším právem uzavírat smlouvy dle vaší svobodné vůle."

Ano, pokud odmítnete zaměstnat Romku, nikoli na základě kvalifikace a praxe, nýbrž na základě toho, že je to Romka, tak se jednoznačně jedná o rasovou diskriminaci, která by měla být potrestána. Nikdo zde nikomu nediktuje, že by měli být Romové na základě svého etnického původu zaměstnáváni povinně, ale zároveň by to, že je někdo romského původu nemělo být důvodem k jeho nepřijetí.

 

 

Petr Mach: "Pokud ale někdo z důvodu předsudků nezaměstná Romy, kteří by byli jeho firmě prospěšnější než jiní pracovníci, trestá sám sebe. Připraví se tak o zisk, který by dosáhl, kdyby za své peníze najal lepší a kvalitnější pracovníky, které na základě předsudků odmítne. Člověk jednající na základě předsudků trestá sám sebe."

Tímto tvrzením zřejmě vycházíte z Vaší utkvělé představy, o tom, že jsou Romové méněcenní a mnoho prospěšnějších pracovníků z řad Romů než jiných pracovníků se nenajde. - Pokud někdo odmítne zaměstnat Roma, tak už se bohužel nebude moci zpětně přesvědčit, zda by onen Rom býval v jeho firmě prospěšnější než jiní pracovníci či ne.

 

 

Petr Mach: "Jestli jsou skutečně Romové diskriminováni na základě předsudků, pak přeci není nic jednoduššího, než aby tito Romové nebo ti, kdo věří v jejich neopodstatněnou diskriminaci, začali podnikat a zaměstnávat tyto Romy. Ať si založí vlastní prádelnu, zaměstnají v ní neopodstatněně diskriminované Romy. Pak paní Ševčíková, která tyto dobře pracující a spolehlivé Romy z důvodu svých předsudků nechce, zkrachuje, protože nebude kvalitou služeb a cenou schopná konkurovat firmě, která dobré romské dělníky zaměstná. Hotely a restaurace chtějí přeci kvalitně vyprané prádlo a nebudou se zajímat o to, jakou barvu pleti měl ten, kdo ho vypral. Kdyby restaurace odmítaly prádlo prané Romy, opět by byly samy proti sobě: Není pak nic jednoduššího, než založit vlastní restauraci, která nebude diskriminovat a vydělá na tom. Když mohou provozovat restaurace Pákistánci a Vietnamci, proč by nemohli Romové?"

Pane Machu, asi si to neuvědomujete, ale většina Romů se rekrutuje ze sociálně slabších vrstev, na hony vzdálených bohatým Američanům, kteří zde před lety zakládali prádelny. Romové nemají kapitál na to, aby si zakládali prádelny. Nebo jim na to půjčíte? Váš návrh považuji za velmi hloupý.

 

 

Petr Mach:"Antidiskriminační legislativa byla možná dobře míněná někým, komu bylo líto některých lidí, s nimiž někdy někdo nechce uzavírat smlouvy. Dopadá ale na nevinné lidi, kteří pracují, podnikají a řídí se zdravým rozumem a neznají všechny bruselské směrnice."

Omyl, antidiskriminační legislativa aspoň ve Vámi uvedených případech nedopadá na "nevinné" lidi, nýbrž na jednoznačné rasisty, kteří nemají zájem zaměstnat Romy nikoli na základě kvalifikace a praxe, nýbrž na základě toho, že se jedná o Romy.
 

 

Petr Mach: "Proto je potřeba odstranit z našeho právního řádu všechny zákazy diskriminace. Přirozené právo člověka uzavírat či neuzavírat smlouvy musí být opět nade vše."

Pane Machu, jsem velmi potěšen, že v rámci programu Vaší strany "Svobodných" chcete z našeho právního řádu odstranit všechny zákazy diskriminace a za zavedení diskriminace tak plamenně bojujete. Váš nápad obhajující diskriminaci se mi velmi líbí a doufám, že se na mne nebudete zlobit, když Vaši luxusní modrou Fordku s protekční espézetkou nenechám parkovat na parkovišti před restaurací, následně Vás odmítnu obsloužit, dát Vám snídani, oběd či večeři a přikáži všem svým známým, kteří vlastní restaurace a butiky, aby Vás za žádných okolností nevpouštěli dovnitř.

 

 

Předseda Svobodných Mach kontruje tím, že "svobodné" právo kohokoli diskriminovat chce naprosto pro všechny...

 

 

Problém je v tom, že nadprůměrně vydělávající podnikatel a politik Mach se ve svém postavení nikdy nesetká se stejnou diskriminací jako průměrná členka neoblíbené romské menšiny. - A právě na tomto srovnávání nesrovnatelného svůj čirý populismus staví.

 

Často čtu články o Romech, kde na ně pisatelé a většina diskutujících plamenně nadávají, že nepracují a že by se měli změnit. Jak se ale proboha mají změnit, když těm slušným, kteří skutečně chtějí pracovat, stejní pisatelé současně házejí klacky pod nohy v podobě schvalování jejich diskriminace při ucházení se o práci? Článek Petra Macha a názory mnoha diskutujících na mě dělají dojem, že majoritní společnost vůbec nemá zájem na tom, aby Romové pracovali.

 

Autor: Vít Hassan | úterý 8.11.2011 13:34 | karma článku: 24,67 | přečteno: 10009x