Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kardinál Duka: "Nezapomeňme nikdy na nevinné oběti komunismu!"

J. Em Dominik kardinál Duka OP,  arcibiskup pražský a primas český, uctil spolu se zástupci akademické obce, vlády a parlamentu 24. února 2016  u památníku umučených obětí komunismu na pražském Újezdě jejich památku.

Po  odhalení památníku obětem komunismu v roce 2002 se u něj každý rok v předvečer komunistického převratu 25. února schází občané, aby uctili  památku těch statečných, kteří se nebáli vzepřít komunistické zvůli. Letos to bylo již počtrnácté.

 

J. Em. Dominik kardinál Duka vysvětlil, proč jsme se sešli v předvečer komunistického puče právě u pomníku věnovanému obětem komunistických soudců, pardon vrahů: "Jsme zde proto, že chceme vyjádřit svou úctu obětem komunistické zvůle a nechceme zapomenout. Jsme zde ale také proto, abychom  zločiny páchané na nevinných připomínali. Abychom připomínali základní hodnoty, na kterých byla vystavena naše křesťanská Evropa: Víra a čest, věrnost a zápas o pravdu, nikdy nezradit."

Součástí pietního aktu „Nezapomeňme na oběti komunismu“  bylo i zapálení svíček a položení květin. Letos při tomto aktu mile překvapila nečekaná přítomnost zástupců Senátu, PSP ČR a vlády. Od doby odhalení pomníku v roce 2002 (reportáž z odhalení přináší Fragmenty v článku "Smrt komunismu") si téměř nikdo z politiků na oběti komunismu u tohoto památníku nevzpomněl.

Za politickou representaci promluvil vicepremiér Pavel Bělobrádek. Uvedl, že je rád, že může být na této akci přítomen. "Mnohé, co se stalo, je ještě živou historii. A protože historii píší osudy konkrétních lidí, rád bych vzpomenul mého rodáka Václava Celbu, který přes to, co prožil za hrůzy jak v pověstném "Domečku" na Hradčanech (místo nejhorších a nejkrutějších výslechů StB - pozn. redakce) tak v dalších komunistických kriminálech, dokázal vytvořit večerníčky - Z mechu a kapradí, Hajný Robátko, Špagetka...  Vždy říkal: "Já nemohu odpustit!“ Já si na to vždycky vzpomínám. A uvědomím si, že odpustit opravdu není jednoduché. Pokud to chce oběť vůbec dokázat, musí vždycky  viník přiznat vinu a požádat o odpuštění. A to se nestalo. Snad i proto to nemohl pan Celba dokázat. Na zločiny komunismu nesmíme zapomínat ani my a jsem rád, že jsme se zde sešli s tím, že nechceme zapomenout."

Publicista a komunistický vězeň Josef Škrábek skromně připomněl, že by na jeho místě měli stát ti, kteří aktivně bojovali proti komunismu. Jeho že sice zavřeli, ale nic neudělal, jen o něm soudruzi věděli, že komunismus nemá rád. Bylo to symbolické pro tehdejší dobu. V roce 1918 si totiž bolševici v Rusku vymysleli, že mnohem víc se jich budou lidé bát, když nebudou popravovat jen opravdové viníky. Pan Škrábek zavzpomínal, že vítězný únor 1945 zažil v maturitní třídě v Karlových Varech. "Nemohl jsem uvěřit, že se to mohlo v Praze opravdu stát a jel jsem hned první víkend v sobotu ráno autostopem do Prahy, abych se přesvědčil, jak to doopravdy v Praze vypadá. Bohužel to byla pravdivá zpráva. Nejvíc mne šokoval kamarád, který mi řekl: „Důležitější je socialismus než nějaká demokracie." Já s ním samozřejmě nesouhlasil a řekl jsem mu, že demokracie umožní splnit to, co je splnitelné, což socialismus neumožní a nemůže proto umožnit skutečný pokrok. Setkával jsem se pak v padesátých letech s přáteli a snažili jsme se dopátrat, co udělala první republika špatného, že musela takto dopadnout. Říkali jsme si, že až padne tento režim, musí ten následující být spravedlivější. Nevím, zda se to ve všem podařilo. Zapomíná se snadno a jen my, kteří jsme žili v komunismu, těm hrůzám můžeme rozumět. Mnozí lidé v Americe si neumějí představit, co tu bylo za bezpráví. V USA mi řekl například známý, že doktorka Horáková byla odsouzena, protože neměla dobré právníky, kdyby k nám poslali někoho z USA, tak by jí z toho určitě vysekal. V USA prostě nechápou, že může být proces proveden protiprávně." 

Připomnělo mi to slova pana Paumera, jednoho z trojice bratří Mašínů, který mi kdysi řekl, že po příjezdu do USA se divili, že se nedomáhal návratu majetku a ospravedlnění soudně. Že pro dobrého právníka by bylo hračkou takovou jasnou nespravedlnost odsoudit.

Zástupcem akademické obce byl  prorektor University Karlovy prof. Jan Royt. Byl pozván proto, že jak za nacismu tak za komunismu byla nejdříve likvidována inteligence, protože viděla dopředu a snažila se ukazovat cestu, čímž byla nebezpečná. Pro každou totalitu je jakákoliv svobodná myšlenka zločinem. "Proto jsme zde, abychom si připomněli, že svoboda je hodnota, o kterou můžeme velice snadno přijít. Dnes a denně vidíme co dělá manipulace a propaganda ovlivňující stále více veřejný prostor. V Knize knih je psáno, že existuje čas mlčení a čas mluveni. Nyní v únoru je čas mluvení. Každý den chodím v Karolinu okolo busty Milady Horákové a je neuvěřitelné, že mohou ještě dnes z úst poslankyně současného parlamentu zaznít slova, že byla vinna, že spáchala něco, za co byla spravedlivě odsouzena. A co víc, že ostatní politici a média k takové nehorázné lži mlčí. Já proti tomu protestuji a říkám, že poprava doktorky Horákové byl soudní zločin. Universita Karlova má ve svých řadách řadu dalších mučedníků nacistické okupace a  komunistické zvůle. Neznamená to ale, že každý vzdělaný člověk musí být čestný. Musím se omluvit za kolegy z padesátých let, kteří se stavěli nedobře k zločinným procesům a vzdát poctu akademicky nevzdělaným hrdinům, kteří za pravdu bojovali a položili za ní dokonce životy. K těmto lidem mám neskonalou úctu. Universita Karlova se hlásí k odkazům lidí, jako byl prezident Masaryk či arcibiskup Tomášek. Jsou to osobnosti s duchem, který vše obnovuje."

Setkání se neslo pod heslem: „Nezapomeňme na oběti komunismu“. Slovo "nezapomeňme" je velice důležité, protože kdo zapomene na své dějiny, musí si je znova prožít.

Duchovní slovo na závěr pronesl J. Em. Dominik kardinál Duka, který po položení kytice květin k památníku zdůraznil, že jsme přišli proto, abychom vyjádřili svou úctu obětem komunistické zvůle a odhodlání nikdy na to nezapomenout a připomínat zločiny páchané na nevinných hrdinech. Na hrdinech, jejichž životním krédem byly základní hodnoty, na kterých byla vystavena naše křesťanská Evropa, tj. víra a čest, věrnost a zápas o pravdu, nikdy nezradit. 

"Byl připomenut osud doktorky Milady Horákové, který je symbolem komunistické nelidskosti a nenávisti. A protože byla členkou českobratrské církve evangelické, předávám závěrečné slovo předsedovi ekumenické rady církví Danielu Faifrovi," uvedl pan kardinál.  Daniel Faifr vzpomněl, že jeho otec, který byl evangelickým kazatelem a skončil v komunistickém vězení, měl v knihovně knihu "Škola nenávisti".  Bylo mu divné, co to čte, když mu otec říkával, že musí odpouštět. Zjistil, že to byl spis Stalina, který v něm vysvětloval soudruhům, že kdo chce zvítězit, musí nenávidět. Přečetl knihu a chápal od té doby ty, kteří mu a jemu podobným nikdy neodpustí. "Přesto se snažme být vnitřně jiní a snažme se odpouštět a pomodleme se za všechny umučené vězně modlitbu Otče náš,"uzavřel pan Faifr a večerním prostorem se nesla modlitba modliteb za všechny umučené vězně v komunistických lágrech.

 Nejen pan Faifr, ale i pan kardinál určitě vzpomínal na svého tatínka, letce v anglickém letectvu, který pomáhal osvobodit naši vlast od nacismu a po návratu domů ho čekal místo vyznamenání za statečnost pověstný hradčanský Domeček StB a komunistický kriminál na Borech... 

Po skončení pietního aktu ale neměl pan kardinál dlouhý čas na vzpomínání, protože se na něj vrhla Česká televize, aby se podělil o své názory s jejími  diváky.

Pak se naposledy poklonili přítomní obětem komunismu a památník s kyticí od pana kardinála Duky a ministra kultury ČR Hermana osaměl a tiše zářil do noci ve svitu svíček do ztichlého parku pod Petřínem jako memento, aby se něco podobného nemohlo již do naší země vrátit.

Snímky Ivana Haslingerová, Fragmenty

 

 

 © Kulturní komise ČR 2016

Autor: Ivana Haslingerová | sobota 27.2.2016 12:15 | karma článku: 18,76 | přečteno: 497x
  • Další články autora

Ivana Haslingerová

DOST bylo Bruselu, zrušme článek 10a ústavy a jsme opět svobodní jako v roce 2001

D.O.S,T bylo Bruselu byl název konference, kterou uspořádal v ranně postkovidové krutovládě spolek pro podporu občanských práv a svobod i tradičních hodnot české kultury a státnosti Akce D.O.S.T.

24.2.2022 v 13:39 | Karma: 11,66 | Přečteno: 118x | Diskuse| Politika

Ivana Haslingerová

Nebýt Tomia Okamury vládní pandemický zákon by přinesl apokalypsu národa

Předložený vládní pandemický zákon je dokladem toho jak touží vláda po diktatuře a zejména jak je odtržena od života a problémech občanů. Kdyby vstoupil v platnost stane se ČR národem žebráků a bezdomovců. Kde jsou Fialovy sliby?

4.2.2022 v 12:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 115x | Diskuse| Politika

Ivana Haslingerová

Černobyl vybuchl úmyslným překročením bezpečnostních norem

Roztržený reaktor v Černobylské jaderné elektrárně mohl dodnes pracovat nebýt pýchy a arogance moci tehdejší vlády

10.1.2022 v 10:59 | Karma: 12,06 | Přečteno: 136x | Diskuse| Politika

Ivana Haslingerová

J.E. Mons. Petr Piťha naléhavě varuje před úplným rozpadem naší společnosti

Jeho Excelence Kaplan Jeho Svatosti, Prof. PhDr. Petr Piťha, CSc., bývalý mistr školství České republiky v první vládě Václava Klause se připomíná našemu národu vždy ve velmi vážných dobách.

1.6.2021 v 8:48 | Karma: 11,26 | Přečteno: 132x | Diskuse| Politika

Ivana Haslingerová

Sto desáté výročí narození vítěze nad světovým komunismem

Celý svět by si měl s velkou úctou připomenout státníka, který významně urychlil pád celosvětového komunismu, díky čemuž žijeme již dlouho ve svobodě a demokracii.

14.2.2021 v 11:03 | Karma: 14,08 | Přečteno: 107x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Ukrajina zasáhla další ruskou rafinérii, okupační armáda zabíjela v Oděse

1. května 2024  9:39,  aktualizováno  11:16

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana v noci na středu sestřelila šest dronů nad čtyřmi regiony, informovalo...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvacítky požárů, často zbytečně

1. května 2024  9:14,  aktualizováno  11:13

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

Policie v Tbilisi nasadili proti davu plyn i vodním dělo, zadržela 63 lidí

1. května 2024  11:13

Gruzínská policie a demonstranti se v úterý večer střetli v Tbilisi u sídla parlamentu, který v...

Nejraději měli Češi EU za předsednictví. Vlnu nevole vyvolala migrační krize

1. května 2024  11:03

Největší nespokojenost s členstvím Česka v Evropské unii byla v době migrační krize. V roce 2016...

  • Počet článků 397
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1436x
Po absolvování Matematicko-fyzikální fakulty UK na ní  zůstala pracovat jako odborný asistent a obhájila vědecký titul RNDr. a CSc.  Poté pracovala jako vědecký pracovník v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži na studiu slitin kovů tvořících povlaky jaderného paliva v reaktorech, kde jsou vystaveny záření a extrémním teplotním podmínkám. Poté pracovala jako vědecký pracovník v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského ČSAV na studiu vlastností pevných látek za pomoci teoretické kvantové fyziky a chemie.  Publikovala o tom 39 odborných prací.

Po nedobrovolném opuštění vědecké práce díky bezprecedentnímu zásahu Rudolfa Zahradníka musela i přes předchozí dvojnásobné udělení mimořádné odměny ČSAV  za výsledky své práce z ČSAV odejít. Místo vědeckých prací o supravodičích a pod. byla nakonec nucena psát o zvířatech, politicích a podobných záležitostech. Nakonec se psaní článků a esejí stalo její druhou životní láskou a od roku 1996 je  šéfredaktorkou Kulturně-hospodářské revue @Fragmenty_news a jednatelkou Kulturní komise ČR, z.s.

Ve volných chvílích kromě turistiky ráda maluje. Ilustrovala např. knihu pohádek spisovatelky a básnířky Českomoravské vysočiny  Libuše Pamětnické "Strašidla ze Zálesí".

Nikdy nebyla členkou KSČM neboť komunismus pokládá za největší neštěstí lidstva 20. století. 

Seznam rubrik