K čemu je dobrá místní akční skupina, část 2. (a prozatím poslední)

Místní akční skupina tím, že existuje, může získat finanční prostředky na realizaci svojí strategie (to už jsem psala dříve a osvětlovala, jak se k tomu došlo či dojde). A za tyto peníze mohou být realizovány různé projekty.

Projekty realizují tzv. koneční příjemci, např. obce, podnikatelé, neziskovky.. A na tomto konečném příjemci záleží, jak dokáže získané finanční prostředky zhodnotit. Co tím mám na mysli, uvedu na příkladu.

1. Obec požádala o prostředky na rekonstrukci „hlavní“ silnice v obci. Plánované náklady asi 2 miliony korun českých. Bez daně. Počítalo se s rekonstrukcí asi 600m obecní silnice. Při výběrovém řízení se zjistilo, že plánované peníze vystačí nejen na plánovaných 600 m, ale ještě na další 440m. Silnice skrz vesnici se dočkala opravy skoro celá. Na ni navazuje silnice jiná. Která spojuje vesnici s hlavní silnicí na Prahu. Ta po které se musí, když do vsi někdo chce dojet. V té době plná výtluků. Když už byla opravena ale ta „hlavní“ vesnická, byla ostuda, že ta příjezdová je rozbitá. A tak obec našla způsob, jak opravit i tuto. No, a místo původních cca 600 m je najednou v obci (i před obcí) uspokojivý stav cest.  Príma, nerozbíjíme si auta v místních dírách. A máme zde krásný příklad MULTIPLIKAČNÍHO  EFEKTU.

2. Obec vlastní budovu bývalé školy. Ta stojí uprostřed obce a tak trochu (docela dost) ho hyzdí. Ve škole se přestalo učit někdy kolem roku 1970. Od té doby budova více méně chátrá. V obci je místní spolek. Ten si pronajmul od obce část této bývalé školy s tím, že by zde chtěl provozovat volnočasové centrum. Prostory naprosto ideální. Podal k MASce žádost, získal dotaci. Zrekonstruoval, prostory vybavil. Inspiroval obec, která ze svého zrekonstruovala další část budovy a vybudovala zde fitcentrum. V obci sice není kulturák, ale toto volnočasové centrum zdejším závidí kdekdo z okolí. Keramika vč. vypalovací pece, pro děti i dospělé, šicí dílny, pletení z pedigu, kreativní tvoření dětí i dospělých, jazykové kurzy pro děti i dospěláky, několikrát týdně různá cvičení (kromě posilovny), příměstské tábory. V obci s necelými 800 obyvateli. To vše pod taktovkou místního amatérského spolku. Budova je využitá, už není ostudou vesnice přímo v jejím středu. Obec taky pomáhá, aby to mohlo fungovat – nájem je symbolický (opravdu jen symbolický) a zahrnuje i energie. Úžasný projekt s výrazným MULTIPLIKAČNÍM EFEKTEM.

Takových příkladů je po republice „hababuk“. Samozřejmě bych mohla uvést i negativní příklady. Ale neuvedu. O těch si cvrlikají vrabci na střeše, tak proč ještě i zde.

Vyzkoušela jsem si a vím, že když se chce, že to jde. A MASka je tomu blízko. Lidi z MASky vidí. Vidí, kde a jak jsou peníze, které ONI rozdělili, využívány. V tom je kouzlo MASky – známe svoje potřeby a vidíme si do talířů. Každý, kdo má zájem, si dokáže najít „svoji“ místní akční skupinu. Třeba na webu www.nsmascr.cz, kde je interaktivní mapa všech nás MASek.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Hana Dufková | středa 20.4.2016 14:45 | karma článku: 12,34 | přečteno: 371x