Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

TOP politici - miliardáři

Kandidatura Michala Horáčka na prezidenta přináší do popředí otázky demokracie - vlády lidu s potenciálním půl miliardářovým prezidentem a mnohamiliardovým ministrem financí, potenciálním premiérem.

Oba nabízejí politickému životu v Čechách své nejlepšími úmysly prospívat obecnému blahu, chtějí, aby nám bylo nejen dobře, ale dokonce ještě lépe. Nemají potřebu se pohybovat v politice s touhou po větším bohatství, přestože se říká, že kdo má hodně, chce ještě víc. Co se dá za peníze koupit, to si již dávno koupili, jejich ambice jdou dál, chtějí ještě sympatie veřejnosti a naše voličské hlasy. 

Jejich vizí jsou médii předkládané a zodpovídané otázky na téma prosperity, uprchlické krize, Číny, Ruska, Dalajlámy, směřování na Západ či Východ. Reagují dle svého naturelu, já osobně postrádám strategičtější přemýšlení, o úroveň vyšší. Kdo zná metodu logického rámce, ví, co myslím. Odpovídali by na otázky: Kam míří?, Proč?, Co sledují?, Jak svého záměru docílí?, Kdy?, Kde?, Kolik to bude stát?, a kdo zařídí?

„Kam míří?“, je otázka, jejíž téměř klasickou odpovědí je, že do EU, na Západ. Čistě filosoficky se však ptám dál: „Kam“ míří ta EU a ten Západ? Odpovědí by mohla být touha po bezbariérovém konzumním ráji, kde peníze zaručí přístup k majetku, vzdělání, drahým autům, krásným mladým ženám, cestování a dalším atributům osobního „image“, životního stylu a úspěchu. Stačí je mít, i když při honbě za nimi účel velmi často posvěcuje prostředky. Rub tohoto krásného líce by vyřešila jednoduchá analýza silných a slabých stránek, kdy se na straně slabin nepochybně objeví, mimo jiné, i ekonomičtí uprchlíci toužící po stejně blahobytném způsobu života, jakým se Západ prezentuje a tím pádem i provokuje k následování.

„Proč“ je tím pádem zodpovězeno. Mediální vymývání mozků s požadavky na věčné mládí, štíhlost a krásu se mužů obecně netýkají, je zaměřené primárně na rod ženský. Co však s tím mají společného miliardářští top politici? Reprezentují hlavní proud společnosti (mainstream) tím, že zcela naplňují konzumní požadavky úspěchu svým majetkem, mladými, reprezentativními ženami po svém boku, chyceným druhým dechem po odstavení partnerek, se kterými se dalo nejspíš jen společně stárnout v době, kdy se cítí být na vrcholu sil s touhou dobýt, když už ne velký svět, tak aspoň malé Česko.

 „Co“ sledují a co se vůbec děje? Mikrosvět soukromí je jedna část života zdánlivě nesouvisející s makrosvětem politiky, nicméně víme všichni velmi dobře, jak příklady táhnou, že ryby smrdí od hlavy a schody se metou shora. Pánové nasedli, či nasedají do rozjetého rychlíku, který se někam řítí, a zdá se, že nemají na to, aby se ptali, kdo kladl koleje, kam ty koleje vedou, a zda se rychlík na konci své cesty nezřítí do propasti?  Ve vlaku se handrkují o místa v první třídě, o to, kdo bude strojvedoucí, průvodčí, jak důležitá místa kdo, kde, kdy, jak a za kolik obsadí. 

Žijeme v době, která věří, že čas jsou peníze, přestože přírodní zákonitosti nás přesvědčují o tom, že to nejhodnotnější v životě je zdarma. Myslím tím například krásu přírody, upřímné lidské vztahy a city, pohodu domova zkrášlenou uměním, lásku, zvířata, květiny, city, emoce, mateřství, děti, instinkty, obyčejnou lidskou radost, zpěv, tvořivost.

„Jak“ ošetří potenciální vůdci koordinaci mikrosvěta s makrosvětem, toť otázka. Děti zanedbávané rodiči honícími se za společenskou vizí úspěchu spočívajícího ve vydělání co největšího množství peněz, kriminalita a drogy vyplývající z chybně nastavených priorit stávajícího společenského leadershipu. Téma položených kolejí zmínění kandidáti řešit nebudou, neboť nastavený systém je ve stylu jejich životních managementů.

V čem je zakopaný pes, popsala antropoložka H. N. Hodge na základě pozorování lidí v Ladakhu, kde se život pozoruhodné harmonie s přírodou zhroutil pod náporem turistiky, televize, západního zboží a západního životního stylu. Dokud nepoznali globální monokulturu, nevěděli o problémech, které s sebou přináší, neznali kriminalitu, závist, nenávist, soupeřivost, chamtivost, problémy, které jsou v našem ráji na denním pořádku.

Odpovědi na otázky, „Kdy“, „Kde“, „Kolik“ a „Kdo“ je zbytečné očekávat. Prezidentský kandidát nemá odpovídající úroveň leadershipu. Slibuje hasit požár, aniž by tušil, jak mu předcházet, jaká je prevence. Pohybuje se v zavedené rovině slov, soutěžení, sobectví a účelnosti spočívající v boji o moc, o nejvyšší postavení na žebříčku společenské a politické hierarchie.

Lid, jemuž se jeho vláda a demokracie před téměř třiceti lety navrátila, může jen pozorovat, jak se o něm pokouší rozhodovat ti, kteří se nikdy s jeho každodenními, všedními starostmi a radostmi nesetkali.

Autor: Marie Haisová | sobota 5.11.2016 9:27 | karma článku: 24,66 | přečteno: 568x
  • Další články autora

Marie Haisová

Druhé housle

V podzimních barvách života si užívám harmonie, byť se může zdát, že ve výkonově zaměřené společnosti mohu hrát již jen druhé housle, což má v obecné mluvě poněkud pejorativní nádech.

9.8.2022 v 11:26 | Karma: 10,04 | Přečteno: 238x | Diskuse| Osobní

Marie Haisová

Wikipedistka, aneb s kůží na trhu

Začátkem března 2021 mi přišel e-mail, že Wikipedie pořádá kurz pro seniory. Zuřila karanténa, byly omezovány aktivity, tak jsem se rozhodla přihlásit.

20.7.2021 v 9:45 | Karma: 26,74 | Přečteno: 498x | Diskuse| Média

Marie Haisová

Nemocné Česko

Neví, čím to je, ale nikdy neonemocněla, když se chystala lyžovat! Mohlo by zlepšení nálady, vyhlídka na vzrušující zážitek chránit proti virům? Ptá se vědkyně Candace B. Pert a zároveň odpovídá:

23.2.2021 v 9:20 | Karma: 17,07 | Přečteno: 537x | Diskuse| Společnost

Marie Haisová

Slepé skvrny

Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny analyzuje současnou situaci i z ní vyplývající politické manipulace, což je skvělý počin k porozumění společnosti jako celku a chování jednotlivců, ze kterých sestává.

8.11.2020 v 8:57 | Karma: 5,07 | Přečteno: 152x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Marie Haisová

Cesta k nesvobodě

Čas ukazuje realitu, o které jsem během karantény četla v knize Timothy Snydera „Cesta k nesvobodě – Rusko, Evropa, Amerika“.

11.6.2020 v 13:22 | Karma: 11,53 | Přečteno: 414x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 224
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1685x
Píši o tom, s čím se setkávám, o čem si myslím, že by bylo dobré dobré zveřejnit a mohlo zajímat i ostatní.

Více o mně je na: www.mariehaisova.webnode.cz