Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč volím Renatu

Minulý týden jsem vytáhla ze schránky štvavý, anonymní mnohastránkový pamflet, který by si v ničem nezadal s komunistickým Rudým právem. Jeho terčem byla senátorská kandidátka Renata Chmelová.

Zběžně jsem přelétla nejhorší možné fotky, jaké doprovázely obsáhlý text, a zahodila do bedny na reklamní letáky, kterou máme u schránek. Z titulků byla cítit nenávist vůči občanskému aktivismu, typická klausovina. Z písmen mi utkvěl titulek, že Renata Chmelová je agent ruské lobby. Generickým maskulinem nejspíš mysleli nějakého ochmeleného  chmela, nevím, kde by pětačtyřicetiletá máma od dětí ze Záběhlic, přišla k tak honosné funkci.

Na plakátech má napsáno „Z vaší podpory kmotrům navzdory“, čímž evidentně ťuká hřebík na hlavičku a potrefená husa kejhá ze strachu, že jí zde hrozí skutečné nebezpečí. Renata totiž získala nejvíc hlasů v komunálních volbách, přičemž logické očekávání, že bude starostkou se nekonalo, neboť odmítla jít do paktu se stávající provařenou garniturou. A tak zůstala v opozici a straší kmotry.

Při následném setkání jsem jí pravila, že i negativní reklama je reklama a optala se, kde bude agitovat následující den. Byla sobota, poslední krásný slunný den, ideální pro vycházku na Hamr, tak jsem vzala housle a zašla tam Renatě vyhrávat. Přidal se ke mně jeden ze členů jejího týmu a z plna hrdla jsme dávali „Ach synku, synku“, „Bývali Čechové švarní junáci“, „Čechy krásné, Čechy mé“ a další krásné, vlastenecké písně. Z našeho spontánního muzicírování vznikla i politická agitka na melodii Studentské halenky: „Kdyby se poctivost v politice rodila, veselá rodinka, velká to skupinka by volit chodila. Ale že se poctivost v politice nerodí, tak naše rodiny, velké to skupiny, ty k volbám nechodí. Že však je poctivost, ta mrška, podstatou života, lidi se probudí, hlas do urny vhodí, zvítězí Renata“:  http://mariehaisova.rajce.idnes.cz/Volebni_HIT#Volebni_HIT.jpg.

Na obvodě Prahy 10 kandiduje celá řada kandidátů a kandidátek. Zmíním tři lékaře, kteří svou kandidaturou dávají signál o stavu svém i zdravotnickém; hudebníka, co chce vylaďovat senát poté, co si rozladil vlastní rodinu, podnikatelku v uklízení, co by byla velmi užitečná, neboť by schody zametala shora, jejíž nevýhodou však je partaj. Praha 10 a Praha 13 bývaly poslední nedobytné bašty ODS v hlavním městě. Na Desítce se jí podařilo, díky aktivismu veřejnosti, opozici a vlastním chybám dobýt, a není žádná motivace ji znovu křísit. 

Stávající senátorka má milou tvář i milé vystupování, na které hází stín partnerství s politikem, co v tom údajně umí chodit. Tím, že spolu mají malé děti a společné závazky, je údajně jeho prodlouženou rukou, jak si cvrlikají zdejší vrabci.

Renata je záběhlická občanka, velmi aktivní v záchraně Trojmezí, jedné z mála lokalit, kde mohou občané velkoměsta vidět pole, projít se nekultivovanou zelení, stárnoucím ovocným sadem. Kdysi bylo architektonickým záměrem obklopit Prahu zeleným pásem, což se však změnilo na pásy asfaltu a betonu a jednotlivé izolované ostrůvky jsou stálým terčem zájmu stavebníků a developerů, neboť při rostoucích cenách bytů a domů je v jejich zastavění velký potenciál velkých zisků.

Z okna vidím na protější kopec Jižního Města a Spořilova. Jednou, brzy ráno tam projížděl buldozer s velkou plošinou a planýroval vše zelené, co mu přišlo do cesty.

Zazvonila jsem na Renatu a ta začala okamžitě jednat. Kácení probíhalo bez povolení, takže bylo okamžitě zastaveno a začalo vyjednávání. To je ostatně její silnou stránkou. Iniciuje na Praze 10 setkávání veřejnosti, aby se vyjádřila k plánovaným rekonstrukcím a opravám, chce, aby veřejnost věděla, co se v okolí chystá a mohla si vytvořit názor, nebyla jen stavěna před hotovou věc, kdy už nelze nic vzít zpět.

Renata má můj hlas, držím jí palce, neboť věřím, že se s ní do politiky vrátí komunikace a normální, lidské, slušné chování a jednání.

Autor: Marie Haisová | čtvrtek 6.10.2016 9:20 | karma článku: 14,32 | přečteno: 368x
  • Další články autora

Marie Haisová

Druhé housle

V podzimních barvách života si užívám harmonie, byť se může zdát, že ve výkonově zaměřené společnosti mohu hrát již jen druhé housle, což má v obecné mluvě poněkud pejorativní nádech.

9.8.2022 v 11:26 | Karma: 10,04 | Přečteno: 238x | Diskuse| Osobní

Marie Haisová

Wikipedistka, aneb s kůží na trhu

Začátkem března 2021 mi přišel e-mail, že Wikipedie pořádá kurz pro seniory. Zuřila karanténa, byly omezovány aktivity, tak jsem se rozhodla přihlásit.

20.7.2021 v 9:45 | Karma: 26,74 | Přečteno: 498x | Diskuse| Média

Marie Haisová

Nemocné Česko

Neví, čím to je, ale nikdy neonemocněla, když se chystala lyžovat! Mohlo by zlepšení nálady, vyhlídka na vzrušující zážitek chránit proti virům? Ptá se vědkyně Candace B. Pert a zároveň odpovídá:

23.2.2021 v 9:20 | Karma: 17,07 | Přečteno: 537x | Diskuse| Společnost

Marie Haisová

Slepé skvrny

Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny analyzuje současnou situaci i z ní vyplývající politické manipulace, což je skvělý počin k porozumění společnosti jako celku a chování jednotlivců, ze kterých sestává.

8.11.2020 v 8:57 | Karma: 5,07 | Přečteno: 152x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Marie Haisová

Cesta k nesvobodě

Čas ukazuje realitu, o které jsem během karantény četla v knize Timothy Snydera „Cesta k nesvobodě – Rusko, Evropa, Amerika“.

11.6.2020 v 13:22 | Karma: 11,53 | Přečteno: 414x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

  • Počet článků 224
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1685x
Píši o tom, s čím se setkávám, o čem si myslím, že by bylo dobré dobré zveřejnit a mohlo zajímat i ostatní.

Více o mně je na: www.mariehaisova.webnode.cz