Potenciální terorista

Jste-li mladý muž ve věku kolem třiceti roků, svobodný, bezdětný, a chcete-li letět letadlem s novým kufrem za 2 700 Kč, tak vás na letišti V. Havla prokádrují tak, že zůstanete stát jen s jeho obsahem a doporučením, abyste si své svršky a spodky oblékl na sebe, či dal do igelitek, a tak se vydal do světa.

Na kufru totiž našli nějaký prášek, který se nelíbil. Argumenty, že je nově a regulérně zakoupený speciálně pro tuto cestu, nebyly k ničemu. Naštěstí byla na dohled vietnamská prodejna, kde si dotyčný koupil velkou kostkovanou tašku, ve které přepravují trhovci své zboží, a s ní nastoupil do letadla. Letadlo mělo - díky popsanému kádrování - zpoždění, takže procházel ke svému sedadlu bombardován nepřátelskými pohledy naštvaných cestujících, kostkované zavazadlo na kladné image nepřidalo.

V cíli, kterým byl Tel Aviv, už nebylo zpoždění tak velké, pilot jej dohnal, takže dotyčný přestal být středem nepříjemné pozornosti spolucestujících, stal se však středem pozornosti prvního izraelského policisty, který na letišti hlídkoval. Okamžitě se na něj vrhl s dotazy: „Odkud jste, za jakým účelem cestujete, proč, kam, co vezete….“ Když ho náš mírumilovný cestující, který letěl navštívit spolužačku z prestižní univerzity, provdanou v Izraeli, odbyl a poodešel, byl u něj další policajt a vše začalo nanovo.

Poté, co se mu konečně podařilo letiště opustit a čekající kamarádka se konečně dočkala, aby ho doprovodila do svého domova, byl vítán slovy: „Ahoj člověče, vždyť Ty cestuješ jako nějaká socka“. Na jedné společenské party se pak dozvěděl, že problémem je to, že je muž, mladý, svobodný a bezdětný. Takoví jsou dnes a priori podezřelí, je jedno, zda cestují z Afriky, Ameriky, Asie, Austrálie, Evropy či Antarktidy. 

Ve snaze porozumět tomu, co se v dnešním světě děje, jsem zalistovala v Teorii memů od Susan Blackmoreové, která tvrdí, že „Náboženské memy vznikaly jako myšlenky, chování a příběhy, které lidé kopírovali jeden od druhého ve své nekonečné snaze pochopit okolní svět. Všechny byly úspěšné, protože se shodou okolností propojily do vzájemně se podporujících memetických gangů, jež využily všechny „správné triky“, díky nimž se mohly uhnízdit v milionech mozků, knih a budov. Odtud se úspěšně šíří dál. Vyvolávají ve věřících tajemné pocity a nevídané prožitky. Nabídly lidem mýty, jež odpovídají na skutečné, naléhavé otázky, a současně tyto mýty chrání předivem netestovatelnosti, slibů a hrozeb. Prostřednictvím strachu, který vyvolaly a vzápětí obrousily, dokázaly své ovečky přimět k poslušnosti a současně je zmanipulovaly. Pomocí krásy, triků s pravdou a altruistických triků zlepšily své šance na další kopírování. Proto jsou dosud s námi a proto se myšlení a chování milionů lidí řídí myšlenkami, jež jsou buď zcela nepravdivé, nebo netestovatelné.

Dějiny válek jsou do značné míry dějinami zabíjení z náboženských příčin. Věřící získají motiv, jiný než osobní biologický prospěch, proč obětovat život pro druhé. Mladí muži mohou uvěřit, že zemřít pro víru je správné, že smrt v náboženské válce je osud hodný hrdiny, nebo že budou mít rezervováno místo v nebi.“

Náš cestující byl Izraelem nadšen. Multikulturní Jeruzalém, kde vedle sebe žije ateismus, islám, judaismus, křesťanství ho fascinoval s tím, že se tam chce ještě někdy podívat.  Byl tam před letošními vánoci, a jak patrno, letěl z ateistických Čech.

Těžko však říct, jak a zda by cestoval dnes, po posledních událostech, či jak a zda bude cestovat v budoucnu.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marie Haisová | pátek 16.1.2015 9:30 | karma článku: 14,47 | přečteno: 1237x
  • Další články autora

Marie Haisová

Druhé housle

9.8.2022 v 11:26 | Karma: 10,04

Marie Haisová

Nemocné Česko

23.2.2021 v 9:20 | Karma: 17,07

Marie Haisová

Slepé skvrny

8.11.2020 v 8:57 | Karma: 5,07

Marie Haisová

Cesta k nesvobodě

11.6.2020 v 13:22 | Karma: 11,53