Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kopající noha volného trhu

Před časem navštívil český premiér Latinskou Ameriku a na jakémsi setkání světových vůdců propagoval volný trh, jakožto všespasitelnou filozofii, ekonomiku, etiku a politiku. Nebudu rozebírat souvislosti tohoto setkání, všimnu se jen určité naivity a neprozřetelnosti šířené ze země s necelou dvacetiletou zkušeností se zákony trhu, kde má charakter zákona džungle.  

 

„Přenecháte-li vše volné ruce trhu, nebudete se stačit divit, až vás volná noha téhož trhu nakopne“,            

            pravil v polovině devadesátých let americký profesor Dennis Meadows, zakladatel Římského klubu, spoluautor knih Meze růstu a Překročení mezí při své návštěvě Čech. Co tím asi myslel, profesor, který věkem žije druhou polovinu svého života, tudíž má své teorie i patřičně doložené zkušenostmi ze života v Americe, která pravidla globálního trhu exportuje napříč zeměkoulí, i do zemí, kde o to vůbec nestojí a importu cizích pravidel se úporně brání? Především to, že dostane-li se do popředí společenské filozofie výlučná teorie o tom, že trh, a s ním toky peněz vše vyřeší, tak se politická reprezentace a následně i lid bude chovat podle této teorie. Hodnota peněz a majetku bude mít vyšší cenu než hodnota života a živé přírody.

 Právo trhu diktuje demokracii 

            V demokracii, která uctívá právo trhu, dochází k tomu, že vítězí nikoliv ti nejlepší, ale ti, kteří si mohou dovolit investovat do propagačních kampaní nejvíce peněz. To, že krátkodobé zisky mohou přinášet dlouhodobé ztráty, politika neřeší. Politici jsou voleni na čtyři roky, kdy se na trhu zviditelní, vybudují si určité kontakty, dostanou se k informacím a k penězům, po nich může přijít potopa. Hodnota jedince je dána jeho hodnotou na trhu, kterou dokumentuje úspěchem, mládím, zdravím, společenským postavením, oblečením, autem. Zcela nedemokraticky je ignorován přínos a zkušenosti starších lidí pro společnost, na trhu práce jsou paradoxně diskriminovány i matky a vychovatelky malých dětí, budoucích konzumentů, nebo-li obyvatel tržní, konzumní společnosti. 

 Právo trhu a sociální situace obyvatelstva 

            Právo trhu dalo v  Čechách zelenou investicím do supermarketů, čímž zlikvidovalo celou řadu drobných podnikatelských aktivit a s nimi i určitý sociální život, který se odehrával při osobních kontaktech v maloobchodech, zredukovalo velké množství tvořivých pracovních příležitostí lidí na pouhé mechanické značkovače u pokladen. Volný trh otevřel prostor importu potravin napříč kontinenty, čímž zlikvidoval domácí zemědělskou produkci. Úrodná, zemědělská půda se začala zastavovat sklady, satelitními městečky, hypermarkety. Současné zdražování cen potravin je následkem krátkozraké politiky vládnoucí tržní ideologie.

 Plánované hospodářství a volný trh 

            Za komunismu jsme stáli fronty na pomeranče a banány, což bývá největší argumentací toho, jak se za komunismu žilo bídně. Nikdo nepopírá tehdejší obtížnou dostupnost přístupu ke zboží, největší hrozbou komunismu však byla nesvoboda slova a možnost být za kritiku režimu kdykoliv postihováni a trestáni. Ve společnosti tržní svobody si můžeme říkat, co chceme, hlavní hrozba má však zcela existenciální charakter. Mnoho lidí má dnes potíž si najít práci, volný trh v Čechách zredukoval pracovní příležitosti do automobilového průmyslu, stavebnictví, výše zmíněných supermarketů.Velmi snadno se vám dnes může snadno stát, při jakékoliv kvalifikaci, že přijdete o práci, a následně o peníze. Nemůžete-li si zaplatit byt, pak se velmi snadno stanete v tržní demokracii bezdomovcem, sociálně vyloučeným a trhem odsouzeníhodným individuem.

 Volný trh bohatne na obchodu s vodou, potravinami, střechou nad hlavou   

            V roce 2000 se v Čechách konalo setkání Světové banky. Organizovala jsem tehdy mezinárodní paralelní konferenci žen na téma Život není na prodej – ženy, děti, příroda, jako alternativa k politice Světové banky, MMF a Světové obchodní organizace. Ženy z Indie, Latinské Ameriky a USA dokumentovaly, co globální trh způsobil v jejich lokálních ekonomikách, a varovaly nás, abychom nedopustili opakování stejných chyb, které se staly u nich. V Indii došlo k likvidaci místních farmářů; To, co jim v minulosti dávala příroda zdarma – osení - uchovávali vždy na příští rok, aby měli úrodu v roce následujícím,  jim najednou začaly prodávat nadnárodní korporace geneticky modifikované, patentované, a nereprodukovatelné. Lidé, kteří nikdy nepotřebovali dolary, na nich najednou byli závislí, a když se jim nepodařilo prodat a získat peníze, tak ani nemohli nakoupit a zasít to, co dříve bylo zadarmo. Tato politika způsobila zoufalství a řadu sebevražd v místech, dříve potravinově sice skromných, avšak soběstačných. Prodej pitné vody - přírodního zdroje v Bolívii způsobil její následné zdražování a tedy prohloubení chudoby opět těch nejchudších.

 „Na ekologii si musíme nejdřív vydělat“, 

            propagoval před léty hlavní český ideolog volného trhu Václav Klaus. Dalo by se říci, že sociální a ekologické chování je podmíněno dostatkem peněz, a jen bohatí si mohou dovolit být velkorysí. Je-li dnes 20 % lidí celosvětově na relativně dobré ekonomické úrovni a 80 % žije na hranici existenciální nouze, pak je otázkou, kde brát a jak docílit toho, aby se i těch 80 % mohlo stát přiměřeně bohatými podle měřítek volného trhu? Je to vůbec v kapacitě a možnostech přírodních, surovinových a  prostorových zdrojů Země?  Například, chce-li mít v Čechách každý auto, což volný trh podporuje, neboť výroba, prodej, koupě a provoz aut přináší zisky a roztáčí hodnotu HDP, pak zákonitě dochází k tomu, že není, kde parkovat, kam auta dávat. Vznikají novodobé konflikty, vyvolané tržním hodnotovým systémem.  

 Může trh řešit chudobu? 

            Trh bohužel zredukoval jazyk, používaný slovník i život na pouhou ekonomiku a peníze, ty se staly v Čechách na dvě desetiletí jediným hodnotovým kritériem. Zapomnělo se, že může existovat i chudoba ducha, chudoba sociálních a mezilidských vztahů, chudoba hodnot, do pozadí ustoupilo vše, co nesouvisí se ziskem, penězi a majetkem. Trh zredukoval chápání souvislostí a vztahů, vyretušoval cit, soucit, solidaritu, lidství. Je-li toto současný export, který premiér v Latinské Americe prezentoval, pak šlo o velmi smutnou propagaci České republiky, země s tak bohatou kulturní a historickou zkušeností a tradicí. Od jeho návštěvy uplynulo pár týdnů a hle - volná noha opěvovaného trhu kope a kope... kde jsou prognostici, kteří tuto situaci měli předvídat?  

Bonus pro ty, co dočetli až sem je na:  http://www.youtube.com/watch?v=T0JR9Z-bEI8

Autor: Marie Haisová | sobota 4.10.2008 9:19 | karma článku: 14,22 | přečteno: 706x
  • Další články autora

Marie Haisová

Druhé housle

V podzimních barvách života si užívám harmonie, byť se může zdát, že ve výkonově zaměřené společnosti mohu hrát již jen druhé housle, což má v obecné mluvě poněkud pejorativní nádech.

9.8.2022 v 11:26 | Karma: 10,04 | Přečteno: 238x | Diskuse| Osobní

Marie Haisová

Wikipedistka, aneb s kůží na trhu

Začátkem března 2021 mi přišel e-mail, že Wikipedie pořádá kurz pro seniory. Zuřila karanténa, byly omezovány aktivity, tak jsem se rozhodla přihlásit.

20.7.2021 v 9:45 | Karma: 26,74 | Přečteno: 498x | Diskuse| Média

Marie Haisová

Nemocné Česko

Neví, čím to je, ale nikdy neonemocněla, když se chystala lyžovat! Mohlo by zlepšení nálady, vyhlídka na vzrušující zážitek chránit proti virům? Ptá se vědkyně Candace B. Pert a zároveň odpovídá:

23.2.2021 v 9:20 | Karma: 17,07 | Přečteno: 537x | Diskuse| Společnost

Marie Haisová

Slepé skvrny

Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny analyzuje současnou situaci i z ní vyplývající politické manipulace, což je skvělý počin k porozumění společnosti jako celku a chování jednotlivců, ze kterých sestává.

8.11.2020 v 8:57 | Karma: 5,07 | Přečteno: 152x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Marie Haisová

Cesta k nesvobodě

Čas ukazuje realitu, o které jsem během karantény četla v knize Timothy Snydera „Cesta k nesvobodě – Rusko, Evropa, Amerika“.

11.6.2020 v 13:22 | Karma: 11,53 | Přečteno: 414x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nejpracovitější na světě? Číňané slaví nepřeberné množství svátků a umí to rozbalit

2. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně O Číňanech si řada lidí myslí, že jsou suchaři. Opak je ale pravda. Umějí za to pořádně vzít a...

Bůh matka a strašení peklem. Redaktorky podstoupily křest v korejské sektě

2. června 2024

Premium Chcete se dozvědět něco o Bůh Matka? ptají se Korejci s tabletem kolemjdoucích na pražské ulici....

Je lepší být připraven na černý scénář. Lotyši opevňují hranici s Ruskem

2. června 2024  19:56

Na místech, kde dřív ráz krajiny nerušily ani stanice pohraničníků, nyní vzniká hluboký příkop....

Blesk zranil děti a dospělé v libereckém zámeckém parku, některé oživovali

2. června 2024  16:37,  aktualizováno  19:40

Celkem osmnáct lidí včetně dětí zranil blesk, který v libereckých Vratislavicích uhodil do stromu....

  • Počet článků 224
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1685x
Píši o tom, s čím se setkávám, o čem si myslím, že by bylo dobré dobré zveřejnit a mohlo zajímat i ostatní.

Více o mně je na: www.mariehaisova.webnode.cz