Česká rovnost v Evropě a v historii

Dozvěděla jsem, že byla v Bruselu konference o genderové rovnosti. Mluvil tam Vladimír Špidla a pak ministryně pro rovné příležitosti z různých členských zemí - všechno skvělé osvícené ženy, pro které jsou rovné příležitosti žen a mužů opravdu priorita.

Snad jediná ČR má ministra pro rovné příležitosti chlapa. Michael Kocáb řekl pár formalit na úvod a pak dal najevo, že téma gender pro něj vlastně vůbec není důležité a celkem to i shodil. Ani nezůstal do konce za předsednickým stolem jako ostatní, posadil se do publika do první řady, viditelně zíval, houpal se na židli, kroutil hlavou, žvýkal a koketoval se svou mluvčí.

Tuto komunikaci těla měl někdo natočit a poslat do televize, jak ČR reprezentuje vrchní reprezentant tématu rovných šancí!

Protože souběžně probíhal v Praze kulatý stůl na téma rovnosti v práci a v domácnosti, tak jsem si dala téma do hledáčku na internetu, a vypadl mi citát ze středoškolské učebnice "Hospodaření v domácnosti z 50. let", se kterým se ráda podělím. I dnes má ještě vypovídací hodnotu:

1. Mějte připravené jídlo. Vaření si plánujte včas - třeba i den předem. Váš partner tak uvidí, že na něho myslíte a staráte se o něj. Většina mužů se domů vrací s prázdným žaludkem a dobré jídlo je součástí tolik potřebného vroucího přivítání.

2. Připravte se. Abyste byla svěží, až přijde, na čtvrthodinku si odpočiňte. Naličte se trochu, dejte si stuhu do vlasů a snažte se vypadat svěže, protože on byl celý den jen s lidmi unavenými prací. Jeho nudný den potřebuje jiskru, a proto buďte veselá a zajímavá.

3. Ukliďte nepořádek. Ještě, než se manžel vrátí, projděte naposledy dům a posbírejte učebnice, hračky, papíry atd. Oprašte stoly. Váš manžel se bude cítit jako v ráji pořádku a odpočinku, což jistě udělá dobře i vám.

4. Připravte děti. Pokud máte malé děti, věnujte jim chviličku a umyjte jim ruce a obličej, učešte je a podle potřeby také převlékněte. Jsou to vaše malé poklady a dotvoří příjemnou atmosféru jeho návratu.

5. Minimalizujte hluk. V době jeho návratu vypněte pračku, vysavač. Přimějte k tichosti také děti. Buďte šťastná, že manžela vidíte, a přivítejte ho krásným úsměvem.

6. Co nesmíte: Nevítejte ho stížnostmi a problémy. Nereptejte, když přijde pozdě k jídlu. Uvědomte si, že ve srovnání s těžkostmi jeho pracovního dne jsou to jen maličkosti. Udělejte mu pohodlí - může se natáhnout do pohodlného křesla nebo si lehnout v ložnici. Naklepejte mu polštář a nabídněte mu, že mu sundáte boty. Mějte vždy připravený teplý nebo studený nápoj. Pohlaďte ho tichým a příjemným hlasem. Dovolte mu odpočinout si a uklidnit se.

7. Naslouchejte mu. Jistě mu toho chcete mnoho říci, ale doba jeho návratu na to není nejvhodnější. Mluvit má prvním on. Na to nezapomínejte.

8. Večer přizpůsobte jemu. Nikdy si nestěžujte, když vás nevezme na večeři nebo za jinou příjemnou zábavou. Snažte se pochopit tíhu a strasti jeho světa a jeho potřebu odpočívat.

Od této formy výuky uplynulo padesát let, šedesát let platí u nás zákon, že v případě konfliktu v rodině nemá jednoznačně pravdu muž; nicméně pole je stále ještě hodně neorané, ať již z perspektivy prognózy OSN, která říká, že rovnosti bude dosaženo v r. 2500 za předpokladu tvrdého studia i práce nás všech - mužů a žen či diskusí u zmíněného Kulatého stolu.

Autor: Marie Haisová | pátek 19.6.2009 17:00 | karma článku: 30,00 | přečteno: 5563x
  • Další články autora

Marie Haisová

Druhé housle

9.8.2022 v 11:26 | Karma: 10,04

Marie Haisová

Nemocné Česko

23.2.2021 v 9:20 | Karma: 17,07

Marie Haisová

Slepé skvrny

8.11.2020 v 8:57 | Karma: 5,07

Marie Haisová

Cesta k nesvobodě

11.6.2020 v 13:22 | Karma: 11,53