Smutná bilance 1989 -2019 a neradostné vyhlídky.

Vypadá to, že A. Babišovi přece jen jeho přešlapy projdou. A to je asi základní předpoklad, aby do politiky vstoupil P. Kellner, i když ten na to bude mít lidi. 30 let po listopadu máme překousnout lupičství privatizátorů a mlčet.

Nemohu se zbavit dojmu, že zatímco lidé v listopadu 89 cinkali klíči na demonstracích, někteří už přemýšleli jak na nás ušít boudu v podobě přerodu diktátorského socialismu v demokracii spočívající v tom, že jsou nám předkládány k posouzení ve volbách banality - v podstatě se už 25 let taháme stále o to samé - , zatímco parta spřeženců si za kulisami parlamentní demokracie rozebere národní majetek a učiní z něho na základě dost možná úmyslně děravých zákonů majetek svých privátních firem. Díky bohu již nemáme zadrátované hranice, zbavili jsme se osobní nesvobody, smíme soukromě podnikat a cestovat, můžeme i svobodně diskutovat v hospodě či na náměstí, avšak intenzivní pocit kardinálního podrazu (privatizačními tunely a tím neférově rozdělenou společnost) ke kterému tady došlo, ve spojitosti s vědomím bídných mezd a chabé životní úrovně, bere člověku radost a sílu. Když to spojíme s nutkavým pocitem, že ti kdož něco dovedou jsou o plody svého umu většinou olupováni a vlivná místa zastávají i dnes často i prospěcháři, lháři, pokrytci, podvodníci, korupčníci, převlékači kabátů, zloději, darebáci a loupežníci, je celkový pocit z 30 let po sametu ne úplně příjemný, možná spíš rozpačitý. Pilná ujišťování, že se máme nejlépe jak jsme se kdy měli, jsou sice pravdivá, ale opomíjejí fakt, že lépe než kdykoli dříve se mají lidé skoro všude na světě, což je dáno hospodářským rozvojem a zásluha našich národních lodivodů to je spíš z menší než větší části.

     Stačí zavzpomínat: Nejprve Klaus a jeho lidé provedli privatizaci tak, že si mnozí myslí, že její viditelná část, ta část které se mohl účastnit každý, byla méně významná než ta část, která přivodila neoprávněné zbohatnutí několika (desítek) pozdějších oligarchů. Následně přišel Miloš Zeman a získal hlasy pokritizováním toho, co se pokazilo za vlády Václava Klause, a stal se premiérem místo něho, ale v dohodě s ním. Postupně se potom nastartovala éra velké korupce (privatizace totiž skončila a tak se začalo krást jinak, a to i v kruzích propojených s nejvyšší politikou, což působí dojmem, že šlo snad i trochu o korumpování některých za mlčení ke zločinům dřívějším). Z té nás přišel - podle svých slov - vytrhnout Andrej Babiš. A v čase, kdy nespokojenost části veřejnosti s ním vynesla vzhůru Piráty a nyní také Chvilkaře, jsme svědky nového jevu: Ohrožování základních hodnot jako jsou rodina (expanzí tlaku na ni homosexuály), bezpečí (migrací), jistota vzdělání (ohrožováním stability školní výuky) jako by přivedlo na myšlenku vstoupit do velké politiky samostatně V. Klause mladšího, který má metody, jak zaujmout část nespokojených. A náhle, za této celkové situace, přichází pobočník Petra Kellnera s prohlášením, že je pravda že v minulosti nevystupovali na veřejnost - z toho co řekl jsem pochopil, že se tak dělo proto, že to byly časy problematických privatizací (které já považuji za sprosté krádeže, a přesně tak by to bylo v mnoha případech posouzeno soudy ve slušných zemích), čili chápali, že by bylo nešikovné na sebe ještě k tomu upozorňovat, ale ted´ že kupují TV NOVA, a že protože chápou, že se to bere jako snaha ovlivnit politiku, tak že vystoupí. Jeho ujištění, že to nedělají kvůli čtvrthodině televizních novin večer lze sice pochopit, ale ve spojení s prohlášením Petra Kellnera ohledně jeho vidění světa, si člověk říká, že televizi k politickým cílům přece jen používat bude. Budou to dobré cíle? Za mne mu budu věřit jen když jasně ukáže, že se k majetku v počátcích svého podnikání (a zejména při získání podílů v České pojiš´tovně) dostal zcela transparentně. Jinak mám pocit, že by opět mohla nastat doba, kdy bude skoro lepší hlasovat nohama. Protože žít v zemi, ve které vládnou ti, kteří nechtějí ukázat, že svůj majetek neukradli, a přitom míchají karty tak, že si opravdu nejsem jistý tím, že volby nesou všechny atributy voleb opravdu svobodných, není moc radostné.  A to platí jak na současnou vládu, tak na tu, která by se mohla opírati o TV NOVA, prostřednictvím podílu na moci Trikolóry v příští Babišově vládě.

Podobně jako se vlády Klausovy opíraly o podivně "privatizovaný" deník Mladá fronta, . Ale o tom je můj blog ze 17.listopadu.

Za této situace není bez vnitřní logiky, že o mandát v prezidentských volbách uvažuje ucházet se dokonce generál. Doufejme, že věci u nás nedojdou tak daleko, že by jeho úspěch byl nutným řešením k uklidnění situace.

Docela důležité při hodnocení uplynulých třiceti roků je i to, že se nepodařilo zastavit pokles technické úrovně české ekonomiky, čemuž "vděčíme" za to, že nedávno přestala být ČR řazena mezi rozvinuté země a byla přeřazena mezi země rozvíjející se.

Klíčem k řešením většiny aktuálních problémů ČR by nicméně bylo přimět osoby žijící ze sociálních dávek k práci a snížit počet státního úřednictva.

Autor: Miroslav Gruner | pondělí 18.11.2019 14:00 | karma článku: 0 | přečteno: 575x