Proč ČR nepotřebuje polní nemocnice proti hadí chřipce (koronavíru)

Na serveru Himalaya Global se už před několika dny objevila zoufalá výpověd´ jedné z čínských zdravotnic: Plačícím hlasem plným zoufalství svěřovala světu, že mají  již 100 000 infikovaných a lidé umírají před očima, vláda prý lže.

https://t.co/leAJO72wjA>https://twitter.com/CuriousinL/status/1220981025980870658?s=20>

    Toto video pochází z doby, kdy čínská vláda oficiálně přiznávala 500 nemocných. Těžko zaujmout jednoznačné stanovisko, tedy rozhodnout, zda tato Ćíňanka hovoří pravdu, faktem však je, že v těchto dnech již i oficiální čínská místa hovoří o tom, že v polovině nadcházejícího týdne může počet nemocných dosáhnout 190 tisíc.

   Na jednu stranu by se mohlo zdát, že není velkého rozdílu, jestli bude nemocných 190 tisíc teprve příští týden nebo jestli jich je tolik ve skutečnosti už dnes, a příští týden jich bude třeba už půl milionu či milion. Ukazuje se na tom jen znovu to, co si myslí mnozí: Úřady obecně  mají sklony situaci zlehčovat, at´už proto, aby nevypukla panika a lidé neprchali ze zasažené oblasti dříve než ji stačí hermeticky uzavřít do neprodyšné karantény, nebo proto, aby tím zamaskovaly, že v ochraně zdraví obyvatel zaspaly.

   Jasné je, že by bylo velmi neobvyklé takřka neprodyšně uzavírat metropolitní oblast se 22 miliony obyvateli ve chvíli, kdy se v ní objevilo 500 marodů i když jistě nebezpečné hadí chřipky. To by tedy nasvědčovalo tomu, že ona zdravotnice se nemýlí a nelže. Jako poměrně značně nepravděpoddobné se jeví i to, že by při nějakých 20 případech uniklých do ciziny bylo v samotním ohnisku, tedy ve Wu hanu (Wu chan u) případů pouhých 500. To by mohlo nasvědčovat, že možná že ně-co opravdu nehraje.

    Není-li tomu tak, že propuknutí takové epidemie by byla náhoda, zdá se, že zrod koronaviru pocházejícího z netopýrů by mohl korespondovat s dlouhým vývojovým cyklem nějakého cizopasníka - který by se líhnul například v intervalu zhruba 20 let. Tím by se dala možná  poměrně docela logicky zdůvodnit podobnost s virem SARS. Nechám ale spekulací, od toho jsou biologové, aby vymysleli, čím to může být,  když nějaká závažná epidemie se objevuje v dlouhé periodě, se zájmem sijejich vysvětlení v budoucnu přečtu, jistě bude poučné.

   Zaměřím se na skutečnost, kterou uvádím v titulku: Když český premiér Babiš vystoupil před veřejnost s radami, jak se viru chránit, vidíme, že česká vláda něchtějí být nečinnými. Abychom se uklidnili, bud´me si vědomi, že naše republika, bude-li zasažena, stalo by se tak nejspíše ve větší míře teprve za několik  týdnů: a v té době bude už mrznout, čili to by mělo vlnu onemocnění utlumit ne-li skoro zastavit, a krom toho, v té době již budou ve školách jarní prázdniny, což je pro vždy velké plus na straně boje proti respiračním onemocněním. A kromě toho: Při velkém počtu škol a dostatečné přípravě by bylo možno - to v krajním případě -  uvažovat o přeměně některých odlehlejších školních budov v dočasné nemocniční zařízení. Bohužel ale: Není to jisté. Uzavření hranic by bylo mnohem bezpečnější.  Nemalujme ale čerta na zeď: Naše armáda a firmy vyrábějící obytné konteknery by jistě v případě potřeby dokázaly na vhodných místech zbudovat polní nemocnice stejně rychle jako armáda čínská. A lék tamiflu, který je ještě v železných státních zásobách by, doufejme, měl zabrat.

   Je pravda, že Evropa má mnohem omezenější možnosti než Čína k důslednému uzavření některé oblasti formou vyhlášení karantéy. Tady na tom bude nejlépe ještě tak Velká Británie, jejíž premiér by asi mohl uzavřít v případě nejvyšší nutnosti dnem 1. února letiště, přístavy i provoz v podmořském tunelu a svoji zemi tak chránit.

   Z celé situace plyne třeba i to, že pokud se ukáže, že Čína spustila poplach později než se nemoc rozjela, bude to mít nejspíš dopady co se týče důvěry mezi státy a vládami. Prozatím však platí, že prezident Trump poskytl prezidentu ČLR podporu tím, že poděkoval jeho zemi za to, že nyní činí to, co považuje za nutné.

   

   

Autor: Miroslav Gruner | neděle 26.1.2020 13:59 | karma článku: 0 | přečteno: 1501x