ČNB, Tomšík: Pravda bez souvislosti.

Ve Francii, když chcete hypotéku, ať už na dům v Provence nebo na byt v Alpách, dozvíte se, že součet splátek všech vašich uverů nesmí překročit třicet procent vašich čistých měsíčních příjmů.

A tak když bankéř Tomšík, o němž zlí jazykové tvrdí, že prý místo v bankovní radě ČNB si vysloužil tím, že pilně navštěvoval semináře CEP V.Klause, říká, že ČNB vyhodnotila, že na hypotečním trhu rostou rizika, a proto že zavádí strop pro poskytování hypoték, a to s  pravidlem, ze mesicni splatka nesmi prekrocit 45% čisteho měsíčního příjmu, je na místě úsměv. Lhát veřejnosti, do toho se pouští, jak vidíme, Kdekdo. I když třeba čtvrt pravdou z neznalosti či sebezahleděnosti

    Představoval bych si, že pan v drahém obleku s profesorskýma brejličkama, když už mluví, bude mluvit se srdcem na dlani a dodá: Je to pořád o půlku víc než ve Francii, to proto, že přece jen počítame, že české mzdy se v průběhu příštích dvaceti nebo spíš patnácti roku zvednou zhruba o polovinu, v poměru k francouzským. Nebo jiné rozumné vysvětlení. A taky by moh' rici, proc vlastne je to ve Francii ta zhruba tretina.  Treba neco o kamenne chudobe pri příliš vysokem podilu splatek  na bydleni na prijmech. To by mohl citovat americkou beletrii.  Ale to bychom chtěli od člověka, který je podle životopisu jedním z předních tuzemskych bankeřů, asi moc.

   Pochopitelně, že stropy je zavést nutno, neboť vrácení úrokových měr někam k 5,5 procentům v horizontu příštích deseti let by podlomilo nohy všem, kteří by si půjčili na doraz příjmu s úrokem nízkým. A nechceme, aby trh byl náhle plný nemovitostí, které by dlužníci nespláceli. Ohrazuji se skutečně jen proti stylu polovičaté osvěty  a přemýšlím o tom, jestli to Mr. To-m-šik dělá proto, že to líp svest nechce  nebo na doporučení, co má říci. No, tak jsem ji o chlup doplnil...

A jen sám za sebe: Vzdor stížnostem, jak je těžké získat dnes byt, vidíme, že při tom 45 procentnim podilu splátky hypoteky na čistém .prijmu , dosáhne každý s průměrným příjmem, komu je nejvyš 50, a dosáhne tedy na úvěr se splatností 25 let, na koupi garsonky v novostavbě v Praze. A dvojice s jedním platem průměrným a jedním 16 čistého na pražský 3+1 v panelu. Nevidím tedy sebemenší důvod verejnosti k nářku. Účel hypoték, zajistit slušně bydlení, je splnen. A proč by měli lidé, kteří jsou průměrní a nic moc ještě nedokázali, mít víc... A průměrný mladý par, ve věku 35 snadno získá hypotéku se splatností 40 let i na menší dům na předměstí. Tedy pokud si už našetřil těch dvacet procent, což mohl. Například dřívější investicí do bydlení skromnějšího místo nájmu a cest kolem světa. Bydlení je tedy dostupné přímo skvěle. Že ne? To je jako byste chtěli změnit tu pravdu o koláčcích, které nemohou být bez práce. A ani nesměj ;-) .

Teď jsem si ještě přečetl komentář Lukáše Kovandy na ihned.cz. Z toho, že ho ihned.cz publikovalo, je vidět, že ta redakce je oddána liberální agitaci, myšlenkou bych to tak úplně nenazval. A nebo možná je věrná zásadě: Příbuzní vysoce postavených, tribuna je vaše! . Mladej Kovanda totiz píše, že pošlapavani tržních principu, i takove jako je zastropovat hypotéky, je špatně a deformuje trh, či cosi takového. Jenomže, když peníze emituje stát, delegováním na ČNB, tržní kategorie to prostě není. Ale samozřejmě každá banka má možnost přesvědčit veřejnost, že mu půjčí nikoli koruny, ale neomezené množství nějakých kovcoinů. Třeba jí to půjde. Nechtěl by si Lukáš takovou nejakou zkusit  založit a provozovat?

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Gruner | středa 13.6.2018 6:36 | karma článku: 18,36 | přečteno: 1168x