Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ovčáček versus Witowská v ČT24 – z hlediska řečnických triků

Včera tradičně v čase před hlavními zprávami probíhal ostrý rozhovor redaktorky Světlany Witowské a prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Zkusme prokouknout, co se tam dělo...

Týkal se zejména prezidentova projevu na Albertově dne 17. listopadu 2015 a reakcí na něj.

Množství postřehů a myšlenek, množství souvislostí do minulosti i odhadů do budoucnosti, které při sledování rozhovoru táhnou hlavou vnímavému myslícímu divákovi - to by ve svém celku vydalo na tlustou knihu. Já se zde omezím na nepatrný výsek; na to, co se dá zařadit pod některý konkrétní ze soustavy jednadvaceti řečnických triků (a obrany proti nim), tak jak to veřejnost ode mne již mnoho let zná.

Celý rozhovor najdete na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/215411058041118. Já budu u komentářů k jednotlivým promluvám toho či onoho účastníka rozhovoru uvádět konkrétní časy v minutách a sekundách, tak jak mi je ukazoval progress bar neboli dolní časová lišta. Berte tyto časy přibližně, s pár sekundami plus minus. Ani promluvy aktérů zde neuvádím úplně písmeno po písmenu, ale jen s vystižením smyslu.

Označení aktérů: Světlana Witowská - SW, Jiří ovčáček - JO.

1:25 SW: Nevyhnul se prezident setkání s kritiky? Nebylo to schválně? (Tím vyústila informace redaktorky o tom, že Miloš Zeman toho dne nešel např. na Národní třídu.)

To je typický trik č. 17 (Zlatá kniha komunikace, dále ZKK, s. 161), nazvaný „kladení otázek“. Samozřejmě, ne každá otázka je řečnickým trikem. Popis triku 17 má na mysli takové ty „otázky-neotázky“, tedy věty sice zakončené otazníkem, které jsou však myšleny jako vesmírně skálopevná jistota, jako jistojisté tvrzení, kterému by autor/ka výroku nejraději přisoudila tři vykřičníky: Zeman se vyhnul setkání s kritiky, udělal to, mizera jeden, schválně, a já to vím a vím, je to samolibý zbabělec – a já ho nemám ráda.  Tím se trik č. 17 mixuje s trikem č. 2 „Tvrdit“ (ZKK s. 151), dokonce s jeho tvrdší variantou „hodnotit“.

Jiří Ovčáček se bránil správně – poukazem na řadu jiných akcí, kdy se prezident Zeman kriticky smýšlejícím i kriticky se projevujícím občanům rozhodně nevyhýbá.

 

2:30 SW: Pořadatelé akce mají fotku Zemana na své pozvánce. To bylo s jeho souhlasem?

Opět trik č. 17. Je za tím výrok: Když je tam fotka Zemana bez jeho souhlasu, tak je to v nepořádku, snad i nelegální, takže ti pořadatelé jsou fuj a nikdo by je neměl mít rád.

Nechci zde dopodrobna rozebírat právní problematiku fotografování a vyobrazování lidí na veřejnosti. Jistě nelze Zemana bez jeho vědomí a souhlasu zobrazit třeba v reklamě na tlačenku. Ale plakát zvoucí na shromáždění nebylo žádné obchodní sdělení. To by to dopadlo, kdyby každý demonstrant nesoucí na transparentu fotku nebo obraz či karikaturu nějaké žijící veřejné osobnosti musel mít od dotyčného předem smluvní souhlas...

 

3:03 JO: „...atmosféra  byla teďkom úplně jiná...“

Neodpustím si učitelské hnidopišství. Kdo jiný by už měl v televizi mluvit spisovně než mluvčí hlavy státu? Když to mluvčího psychicky nutí vyjádřit toto příslovce času dvouslabičně, máme ještě slovo „nyní“. Svým studentům volitelného předmětu „rétorika pro tiskové mluvčí“ na VŠE bych takové to „teďka“, „teďkom“ určitě neodpustil. Neopouštím je ani jedné známé univerzitní profesorce, která je veřejně v mainstreamových médiích použila vícekrát. Pro mne již profesorkou není.

 

5:48 SW: Policie považuje Blok proti islámu za extrémistickou organizaci, to je pro mne jako pro občana podstatné...

Paní redaktorka vyjadřuje nebetyčnou víru v policii. Vždyť přece, co v právním státě řekne nebo učiní policie, to je svaté... Škoda že Jiří Ovčáček tuto nebetyčnou důvěru v polici poněkud neotloukl o hlavu paní redaktorce někdy kolem osmnácté minuty rozhovoru, když ta „najednou zlá a omylná policie“ nechtěla pustit celou skupinu studentů (včetně exhibicionisty odhalujícího se na tiskovkách vlády) položit kytku k památníčku zrovna v dobu, kdy si tento prostor legálně zamluvila ke své akci jiná skupina lidí. Mohl by ji parafrázovat: Paní redaktorko, policie právního státu rozhodla tam ty lidi nevpustit, to je pro mne jako pro občana podstatné...

Celé je to trik č. 21 „antagonistický rozpor“, ZKK s. 163. Policie je naprosto důvěryhodná, avšak naprosto nedůvěryhodná – jak se to trikařovi hodí.

 

24:10 SW: Jaké máme právo někoho hnát do války? (Oponuje názoru, že migranti měli raději zůstat doma a bojovat proti islámskému státu.) Jde o trik č. 5, „porušení míry věcí, okolností“, ZKK s. 154. Antiislamisté vytýkají mladým zdravým migrantům snahu schovat se v teplíčku evropských sociálních sítí a nechat ženy, děti, strace ve své vlasti napospas zlu. Vytýkat ovšem ještě neznamená hnát někoho.

Mluvčí prezidenta použil adekvátní protitrik. Zveličení uvedl na pravou míru.

 

Je toho ještě hodně, sám mám stručných výpisků třikrát více, než jsem zde použil. Samostatnou kapitolou by bylo analyzovat redaktorčinu body language a odhadovat, nakolik se ona sama se svým rozhovorovým postojem ztotožňuje. Kde přesně se reálně nachází její názor a postoj mezi dvěma extrémy: Extrémem A (stoprocentně vnitřně zastávám to, co říkám) a extrémem B ( vůbec tomu nevěřím; bože, co mi to šéfové zase zadali, ale koho chleba jím, toho píseň zpívám). Některá gesta paní Witowské byla dobře čitelná, jiná gesta a mimika zase profesionálně neprůhledná, řekl bych profesionálně pokerová. Toto bych stručně uzavřel dávným úslovím: Do melounů a do žen nevidíš. Upřímně valašsky by se řeklo: Witowská byla, přes svou velikou profesionální zkušenost, místy viditelně nasr..á; ale jestli na Ovčáčka nebo na své šéfy - bůh suď.

 A teď si představte, že obyvatelstvo by bylo vzdělané a soustavu řečnických triků i protitriků včetně dalších technik duševní práce znalo, prakticky ovládalo coby součást všeobecného vzdělání. Mnoho chytrých lidí si mnohé domyslí i tak, že jo, rozumíme si... Ale kdyby to znali všichni jako násobilku? Oč jiná by byla naše země? Proč není, nad tím můžete pouvažovat třeba zde.

No – pomalu se naplňují dvě strany textu - kvantitativní mez čtivého blogu. Takže více někdy jindy a někde jinde. Buďte dobré mysli a učte se rozeznávat řečnické triky a bránit se jim.

Autor: David Gruber | čtvrtek 19.11.2015 12:45 | karma článku: 41,07 | přečteno: 8574x
  • Další články autora

David Gruber

Schizofrenie zdejších čtenářů

Nepřestávám se divit: Registruji relativně velký zájem a na moje poměry relativně velkou popularitu a bohatou diskusi u svého blogového článku o tom, jak výhodně nakoupit potraviny a výhodně se dobře najíst.

5.2.2022 v 12:51 | Karma: 25,49 | Přečteno: 1083x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč nemáte takový úspěch, jaký si zasloužíte?

Úspěch je sladké slovo. Všichni po něm tak či onak každou chvíli zatoužíme. A v drtivé většině případů ty myšlenky na úspěch mají podobu takovou, že by tedy ten náš úspěch mohl být větší, než aktuálně je. Mnohem větší.

4.2.2022 v 11:00 | Karma: 23,31 | Přečteno: 665x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

V Polsku je problém utratit za potraviny

Hodně jsem se dnes rozšoupl, ale pořád utratil málo. Zde podávám svědectví o svém opulentním nákupu běžných potravin – obrazem, slovem, přepočtem. A taky jsem kupoval benzín a byl na obědě.

2.2.2022 v 18:11 | Karma: 39,36 | Přečteno: 2006x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Slabší angličtina našich nových ministrů

a ministryň – abych byl genderově korektní. Zdůrazňuji, že některých. Nicméně dnes platí „neumět dobře anglicky = být poněkud negramotný“. A v naší zemi Komenského, kde vznikla mj. kniha Dvéře jazyků otevřené, největší paradox.

18.1.2022 v 14:59 | Karma: 20,79 | Přečteno: 449x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Slabší angličtina některých našich nových ministrů má snadné řešení

Na idnesu byl článek o slabší angličtině některých členů naší nové vlády. Více či méně kriticky se vyjadřoval o ministrech Stanjurovi (finance), Jurečkovi (práce a sociální věci), Baxovi (kultura) a Černochové (obrana).

13.1.2022 v 14:40 | Karma: 20,83 | Přečteno: 503x | Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 332
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2334x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik