Sandtnerová klukům: Koláče a řízky! (106-108)

Pravé, krásné kulaté a hlavně české koláče! K příležitosti stěhování jsem všem pomocníkům udělala koláče a řízky s bramborovým salátem. No to vám byly hody. Čtěte dál...

Sbohem paní v řeznictví ve Štefánikově, sbohem ovozeleninko v průjezdu, sbohem číňanko co máš otevřeno vždycky když to potřebuju, sbohem seafood, sbohem café Lounge, sbohem kavárno 3+1 a Sedmé nebe, sbohem celá Malá Strano, nikdy nezapomenu!

V našem případě znamená stěhování opustit minibyteček na Malé Straně a přestěhovat se do velkého na Břevnově. Takže je to něco za něco. Snad se najdou kompenzace i na té gastronomické úrovni. Tak například naproti "sbohem řeznictví ve štefánikově" dalo by se odvětit: "dobrý den pane Kšána!" nebo na sbohem seafood by se dalo říct: "dobrý den rybárno fresh!" A tak dále, a tak dále. Tak snad si mne Břevnov získá tak jako Malá Strana. Ó jak doufám.

K příležitosti stěhování se, musela jsem opatřit jídlo pro kamarády pomocníky. Nu co jiného, než řízek a bramborový salát mohli si hoši vymyslet. Jako bonus dostali koláče :)

Kulaté koláčky (106):

Připravíme si těsto jako na české koláče I. Z vykynutého těsta nakrájíme lžící kousky, uděláme bochníčky, které na pomaštěném plechu necháme vykynouti. Zatím dáme do čistého rohu utěrky trochu mouky a zavážeme ji motouzem, abychom měly pěkné tvořítko na koláčky. Vykynuté bochníčky připraveným tvořítkem v prostředku vytlačíme, načež okraje koláčků potřeme žloutkem, důlek naplníme tvarohovou nádivkou, ozdobíme ji očištěnými hrozinkami nebo makovou nádivkou, kterou posypeme sekanými mandlemi a koláčky dáme ještě kynouti. Poté okraje ještě jednou potřeme žloutkem a koláčky upečeme v horké troubě do červena. Chceme-li, aby koláčky delší dobu byly křehké, potřeme upečené okraje rozpuštěným máslem. Tyto koláčky v době švestek plníme rozpůlenými švestkami, které klademe řeznou strnou vzhůru a sypeme je drobenou, načež je upečeme. Též plníme opranými černými jahodami (borůvkami) a sypeme strouhaným perníkem a cukrem.

Nádivky viz zde

Rozpočet pro 5-10 osob:

50 dkg mouky, sůl, citr. kůra, vanilka, 2 dkg droždí, 1/4 l mléka, 9 dkg másla, 7 dkg cukru, 2 žloutky, 1 a 1/2 dkg másla na plech a potření koláčů a jeden žloutek na povrch, 2 dkg vanilkového cukru na posypání.

Moje poznámky:

"tvořítko" udělejte si velké podle toho, jak děláte velké koláčky. V mém případě tvořítko mohlo být ještě o něco větší, ale i takhle posloužilo perfektně! Určitě skvělý fígl. Kynutí alespoň 2 hodiny. Nádivky měla jsem 3 /makovou, tvarohovou a ze sušených švestek. Nejlepší byla ta ze švestek a maková byla také ucházející. Tvarohová poměrně dost jakoby při pečení vzpěnila a stoupala do výše. Nedávno jsem dostala radu, že je tedy potom lepší nedávat sníh, ale jen bílky.

Koláče byly vynikající, dosti mě překvapily. Nakonec nebyly ani tak náročné. To takový jablkový závin dal zabrat více...

 

Nádivka ze suchých švestek (107) :

Suché švestky opereme, zalijeme vodou a uvaříme do měkka. Měkké procedíme, zbavíme pecek, usekáme a prolisujeme. Pak do nich přidáme cukr, tluč. skořici, citronovou kůru a rum. Je-li nádivka hustá, zředíme ji šťávou, ve které se švestky vařily.

Rozpočet: Na 1/4 kg suchých švestek: 6 dkg cukru, skořice, citr. kůra, 1/2 lžíce rumu

Moje poznámka:

Supr supr supr. Jednoduchá, dobroučká. Pasírovač opět podržel :)

Řízky se šunkou (108):

Řízky zlehka naklepeme, málo osolíme, po jedné straně potřeme sardelovým máslem, na tu stranu položíme lístky šunky, vždy tak velké, jako je řízek, a dobře přitlačíme, aby neodpadly. Pak obalíme celé řízky v mouce, ve vejci a v housce a usmažíme je. (do omastku klademe je tou stranou, kde je šunka)

Rozpočet pro 5 osob:

75 dkg masa, sůl, 1 sardele, 2 dkg másla, 10 dkg šunky, 3 dkg mouky, 2 vejce, 12 dkg housky, 20 dkg převařeného másla neb sádla.

Moje poznámky:

Smažila jsem na sádle - (my little love) takže lábuž, jinak musím říct, že moje "nej" jídlo to není. Raději řízky v té klasické verzi.

Autor: Anna; Grosmanová | čtvrtek 21.10.2010 12:00 | karma článku: 18,56 | přečteno: 2557x