Sandtnerová: Co se nestihlo před táborem (183-188)

Měsíc v divočině a mně toho po návratu na hrb spadlo zase víc než dost. Recepty, které jsem před táborem uvařila a nestihla dát na blog jsou ukrutně nudné a tak jsem se je rozhodla dát všechny do jednoho příspěvku. Je jich sice víc, ale co, hlavně ať už je to z krku.

Jednou z významně dobrých zpráv bylo, přijetí na čzu - obor kvalita produkce. To musím uznat mě velmi potěšilo, ikdyž pravděpodobnost nepřijetí byla dosti nízká, co si budem povídat :)

Takže začátkem října mě čeká nalejvárna chemie, biologie a matiky. Možná teprv tak za rok se začnu o kvalitě potravin z krajíčku něco dozvídat, každopádně tak či tak, moc se na to těším.

Během toho, co jsem byla na táboře, rozhodl se o mě webový portál hobby.cz napsat článek. Zrovna v dobu, kdy sem na měsíc pryč, bez elektřiny a bez internetu, se o mě začne zajímat jeden z těch čtenějších volnočasových webů a já nemůžu pomalu ani zautorizovat svůj první článek. Hlavně že jsem si přesně pro tyhle případy koupila drahý dotykový telefon s internetem :D haha (to bych nesměla být tele a zpoloviny ho utopit na vodě). Takže nevadí, nějak jsem to už zautorizovala a v den, kdy se článek objevil na internetu, na blog přišlo 10 000 lidí. Hlavně že člověk je na tohle připraven, že může odpovídat v diskuzích, bránit se, děkovat, nebo třeba aktualizovat blog. Jojo, nažeňte na blog deset tisíc čtenářů, aby se podívali, že už 14 dní se na něm nic neděje :D. Nevadí. O čtenost tady přeci nejde. Jde tu o vaření a radost z něj. Takže tady máte nálož receptů, z kerých sice nemám tu nejobřejší radost, ale alespoň už je to za mnou.

První z nich jest červené zelí, které původně patří k článku o huse.

Červené zelí (183):

Ingredience (5 osob): 1 hlávka zelí (asi 75 dkg), 8 dkg másla, 4 dkg cibule, sůl, 4 lžíce octa, 6 kostek cukru, 1 a 1/2 dkg mouky, 4 lžíce červeného nebo bílého vína.

Červené zelí nakrájíme na nudličky, zbavíme košťálu a přelijeme vařící vodou. Necháme okapat a následně jej udusíme na másle s cibulkou. Když zelí trošku změkne, přidáme sůl, ocet, cukr a vše zaprášíme moukou. Potom zelí dusíme, podle potřeby podléváme a opět dusíme, až je zelí úplně měkké. Než zelí podáváme, zamícháme do něho červené nebo bílé víno.

Moje poznámky:

Koupila jsem jakési staré zelí, takže uvařit ho trvalo (prý) déle než obvykle, ale i tak bylo ve výsledku dobré. Dochutit doporučuji naprosto podle svého gusta.

Psruh na červeném víně (184):

Ingredience (5 osob): 1 kg pstruhů, sůl, 1/2 litru červeného burgundského vína, 3 dkg cibule, 1 bobkový list

Vykuchané, očišťené prstuhy osolíme a necháme v chladu 3/4 hodiny odležeti. Do kastrolu nalijeme červené víno, přidáme na drobno nakrájenou cibuli, kousek citronové kůry, bobkový list a přivedeme k varu. Pak snížíme plamen, pstruhy vložíme do vína a vaříme ještě asi 15 minut.

Moje poznámky:

Skepse přerostla tak daleko, že jsem pstruhy ani nijak hezky nevyfotila. Bála jsem se totiž, že budou chutnat otřesně. Ani nevím proč. Každopadně nakonec to tak zlé nebylo. Raději mám prstruha na másle :)

Polníček (185):

Ingredience: 20 dkg polníčku, sůl, ocet, voda, cukr, 2 lžíce másla

Dobře očištěný polníček vypereme, osolíme, zalijeme zálivkou (ocet, voda, cukr) a pokapame rozškvařeným máslem.

Špenátová polévka (186):

Ingredience: 30 dkg čerstvého špenátu, 4 dkg másla, 6 dkg mouky, 125 ml smetany, 1 žloutek, sůl, pepř, zelená petrželka

Osolenou vodu, nebo také vývar z kostí zahustíme světležlutou jíškou a dobře povaříme. Špenát očistíme a velmi důkladně jej několikrát propláchneme (nesmí se mačkat!). Poté jej vložíme do osolené vařící vody a 2 minuty vaříme. Špenát slijeme, rozmixujeme a vložíme do polévky s jíškou. Velde si umícháme smetanu, žloutek, pepř a sekanou petrželku a míchajíce nalijeme do polévky.

Do polévky můžeme vložit sněhový svítek, nebo houskové knedlíčky (ovšem dříve než se přidá mléko a žloutek)

Špenát vaříme nepřikrytý.

Moje poznámky:

Čerstvý špenát důůůkladně vymýt. Nám to lehce chroupalo mezi zuby.

Polévka z rýže a zeleného hrášku (187):

Ingredience: 3 dkg rýže, 2 dkg másla, 2 dkg cibule, 5 dkg zeleniny, 4 dkg hrášku, 2 hříbky, nebo sušené houby, 3 dkg másla, 3 dkg mouky, sůl, muškátový květ, žloutek

Připravíme si světležlutou jíšku, zředíme ji zeleninovou polévkou a dobře ji povaříme. Pak přidáme dušenou rýži, zvlašť uvařený zelený hrášek, dušené hříbky a ve studené polévkce umíchaný žloutek. Polévku okořeníme tlučeným muškátovým květem.

Moje poznámky:

Sandtnerové klasika: "Dej tam muškákovej květ, vajíčko, chvíli to vař a máš hotovo." Jojo, dobrá polévka.

Plněné papriky (188):

Ingredience:

Nádivka: Do udušené studené rýže zamícháme sůl, mleté syrové nebo pečené vepřové maso (nebo uzené). Dále na drobné kostičky nakrájenou slaninu, vejce a trochu majoránky. Dobře umíchanou nádivkou naplníme lusky papriky.

Sladké zelené papriky omyjeme, vršky odkrojíme a opatrně vydlabeme semena. Papriky dvakrát spaříme vařící vodou a necháme okapat. Poté papriky naplníme připravenou nádivkou a přiklopíme seříznutým vrškem. V kastrole si na másle usmažíme drobně nakrájenou cibulku, do ní vložíme naplněné papriky, lehce je podlijeme, přidáme červenou papriku, sůl a dusíme asi půl hodiny. Na konec přidáme lisovaná rajčata, kyselou smetanu, s umíchanou hladkou moukou a dusíme ještě malou chvíli.

Papriky můžeme také jednoduše naložit do klasické rajské omáčky.

Moje poznámky:

Miluju rajskou s plněnýma luskama, také jsem to tak udělala.

Co mají všechny tyhle recepty společného? No že k nim mám jenom ty nejodpornější fotky. :D

uf mám to z krku.

Autor: Anna; Grosmanová | pondělí 25.7.2011 13:00 | karma článku: 13,47 | přečteno: 2022x