Proč při Covid-19 ztrácíme čich a chuť
S chutí je to složitější - nemáme chuť až tak vymakanou jako čich, a tak pouze chutí (bez čichu) nejsme schopni se zavřenýma očima poznat, co ochutnáváme. Jde si to jen těžko představit, protože skoro vždy, když to zkusíme, tak se nám nějaká ta molekulka do nosu stejně prodere. Jazykem prostě jsme schopni poznat jen čtyři (někdy se uvádí pět) “chutí”. A z nich se pak “míchá” finální vjem. Přirovnala bych to k RGB systému - tam jsou tři základní barvy a namíchat z nich jde velké množství barevných kombinací.
Ale stále to není tak dokonalé jako čich. Pro představu, jaký je rozdíl mezi citlivostí nosu a jazyka: nosní sliznice potřebuje 25 000 krát méně molekul ochutnávané látky než jazyk.
Bez čichu není chuť - tedy pořádná
Jak se virus prokouše do našeho těla?
Aby nás virus začal ohrožovat, musí se dostat do našich buněk. A to není jednoduchá věc. Kromě toho, že musí zdolat “mechanické” bariéry - což je například to, že na sliznicích máme hlen, který buňky pod ním chrání, musí se nějak dostat i do buňky samotné. A tady začíná to dobrodružství. Ukážu Vám to na metafoře.
Lupič chce vykrást hrad. V okolí má hradů několik, ale většina z nich je perfektně střežena. Každý z nich má jak už to tak bývá několik vchodů, které jsou střeženy hlídači. Aby se do hradu dostal, musí vymyslet nějakou fintu. Vypadá to, že na každém z hradů hlídají opravdu dobře, ale v jednu chvíli si lupič všimne, že na jednom hradě je jeden hlídač poněkud méně ostražitý. Vybere si tedy tenhle jeden určitý hrad k loupeži. V nepozorovanou chvíli, kdy zrovna hlídač vytahuje další rohlík s paštikou, lupič nepozorovaně projde za jeho zády do hradu.
Co s z téhle metafory vzít? Dvě věci - že se lupič nebyl schopen dostat do všech hradů, ale jen do jednoho z nich, a pak, že se do vybraného hradu mohl proplížit pouze přes jednoho hlídače, protože ostatní byli ostražití.
A teď z hradu uděláme buňku v našem nose
Buňky, které nám umožňují čuchat jsou na takovém malinkatém místečku v horní části nosu, kde proudí jen malinko vzduchu. A tyhle “čuchací” buňky (neurony) na to čuchání nejsou samy. Potřebují pomocníky, kteří na ně nanášejí takový speciální hlen, ve kterém se ta vůně čerstvě upečené bábovky “rozpustí”, aby ji čichové neurony mohly vstřebat.
A těmhle pomocníkům se říká Bowmanovy žlázy. Jsou složené ze spousty buněk, které produkují celý den tenhle speciální hlen, který kromě toho, že se v něm rozpouští pachy také “oplachuje” čichové neurony, abychom tam tu vůni bábovky necítili ještě ve chvíli, kdy už máme plné bříško a díváme se na prázdný talíř.
A tyhle buňky, které tvoří Bowmanovy žlázy jsou přesně ten hrad, který měl na stráži lenocha (zní to blbě lenocha, protože tyhle buňky nejsou lenoši, ale je to jen přirovnání), kterého lupič obešel.
A virus Covidu se neumí dostat do těla jinými buňkami než těmito pomocnými.
A jak to udělá?
Pomocné buňky mají jako jediné (dobře ještě to mají jedny buňky na jiném místě v těle) na svém povrchu dva pro ně typické proteiny. Jsou to takové čumprlíky, které vyčuhují ven z buňky. A pouze přes tyhle speciální proteiny se virus umí dostat do buňky. Hrad je dobit.
Ale proč necítíme?
Protože když se dobije hrad, začne souboj. A začne i v našem těle. Bowmanovy buňky spustí poplach a nosní sliznice v oblasti čichového epitelu oteče. A tím pádem tam nemůže proudit vzduch a nemůže se tam ani pohybovat hlen, ve kterém se rozpouští vůně.
A fakt to nežere neurony?
Koumátoři (vědci) zjistili, že lidem, kteři při kovidu přestali cítit, se čich vrátí skokem. Ne že by museli jít skákat skok daleký, ale spíš tak, že se najednou nadechnou a prostě cítí.
Kdyby kovid napadal čichové neurony, vracel by se čich postupně. Protože stejně jako se senát neobnovuje ve volbách celý na ráz, tak ani neurony v nose to nedělají a obnovují se postupně.
Ale proč nemáme ani tu chuť?
A to je to, chuť pravděpodobně ve skutečnosti máme. Jenže jak jsem psala výše, chuť jako taková není žádný zázrak a k tomu, abychom si mohli užít tu fantastickou chuť jahodové zmrzliny je potřeba i čich. Jinak řečeno, je velmi pravděpoodbné, že to co vnímáme na jazyku je ta “ryzí” ničím nerušená chuť.
Kristýna Gottfriedová
Je to bazén nebo miska na pití?
Dvojnožci druhý a třetí generace mají na zahradě takovou obří misku s vodou, který říkají “bazén”. Přes zimu je přes ní plachta a na léto tu plachtu sundají. Je to miska poměrně hluboká a s dobrou vodou.
Kristýna Gottfriedová
Obléhání postele dvojnožců - DEN 3
Dneska tu máme den číslo tři mého tažení na zabrání postelového území. Den byl ok, nic zajímavýho. Znáte to – spaní, drbání, snídání, svačení, obědvání, svačení a večeření.
Kristýna Gottfriedová
Obléhání postele dvojnožců - DEN 2
Přes den bylo všechno fajné, jak se říká na Ostravsku. Drbáníčko, dlabáníčko a tak, prostě všechno v naprostém pořádku.
Kristýna Gottfriedová
Obléhání postele dvojnožců – DEN 1
Musím vám tu poreferovat, jak jsem jel na prázdniny do Plzně. Všichni víme, že bábinku miluju, ale nejsem si jist, jestli víte, že bábinka mě nechce pouštět do svýho pelechu.
Kristýna Gottfriedová
V kadeřnictví
Rozhodla jsem se, že po ani ne tak krátké době navštívím kadeřnictví. Je to kadeřnictví, kam chodím v skutku ráda, neboť ceny jsou tam myslím nejnižší ve městě a tak když se mi zrovna moc nelíbí to co na té papuli mám, zajdu tam.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Během letošních povodní padl 127 let starý rekord v objemu srážek za den
Během zářijových povodní padl 127 let starý český rekord v objemu srážek za den na jednom místě. V...
Pomazánkové máslo Čechům zatrhli, ale veganský steak Francouzům v EU prošel
Soudní dvůr Evropské unie (ECJ) dnes rozhodl o tom, že francouzští výrobci rostlinných alternativ...
Po 20 letech opět v uniformě. Rusko pro ukrajinskou frontu cvičí bývalé vojáky
Téměř dvacet let poté, co naposledy sloužil v ruské armádě, je Mara opět v uniformě. Někdejší voják...
Další problémy F-35. Česko se nemusí dočkat včas, varuje americký generál
Výrobce stíhaček takzvané páté generace F-35 Lockheed Martin čelí potížím s implementací...
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...
- Počet článků 18
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 983x