Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Střípky z KLDR - Díl 16. - Pán času

Občas se stane, že si některá země řekne, že by jí bylo lépe v jiné časové zóně. Uvažují o tom teď i některé země EU. Ale aby si jedna země změnila časovou zónu dvakrát v rychlém sledu, to tady asi ještě nebylo. Pouze v KLDR.

Je 15. srpna 2015 a médii proběhla informace, že Severní Korea mění časovou zónu. Posouvá se o půlhodinu na západ, z pásma GMT+9 do svého, nového a neexistujícího pásma GMT+8,5. Pchjongjang Time Zone. Oficiálním důvodem je návrat k časové zóně, ve které Korea, ještě jednotná, byla před Japonskou okupací. Prostě chceme mít jiný čas než náš arcinepřítel Japonsko.

O tři týdny později přistáváme v Pchjongjangu. Někteří z nás o změně vědí, jiní ne. Naši místní průvodci ale tuší, že přijde zrada. Řada elektroniky, hlavně mobilů, dnes umí nastavit čas automaticky podle mobilní sítě, při cestování se tak nemusíme o nic starat - vystoupíme z letadla v New Yorku, telefon si chytí americkou síť a nastaví vám správně hodiny.

Já nejsem překvapen, tuhle funkci nepoužívám. Jednak chci už po dobu letu myslet a plánovat v novém čase, čase cílového letiště, a proto si posouvám hodinky a mobil už při nástupu do letadla. Má to prý pomáhat i proti "jetlagu", pásmové nemoci. Ale hlavně sítím nevěřím. Když je posun o hodinu a v letadle jste si dali chvilku šlofíka, po přistání nějakou dobu nevíte, jestli váš mobil přechod do nového časového pásma zvládl, jestli máte pořád starý čas, nebo už nový. Některé sítě tuto funkci nepodporují a mobil pak neví, co má dělat. A v některých zemích se k žádným sítím nepřipojíte. A KLDR je přirozeně jednou z nich.

Zpět ke zmíněné zradě. Jsme na letišti v Pchjongjangu a nevíme. Radíme se spolu navzájem. Jedni tvrdí, že správný čas mají oni: Mobil je přece smart a tak si čas zjistí sám. Jiní tvrdí, že je o půl hodiny víc, protože o změně nic neví. Někteří tudíž mají Čínský čas. Jiní Japonský. A ti informovaní, jako já, mají čas Pchjongjangský. Na půl cesty. Seřízený ručně. Naštěstí KLDR je zemí, kde vše funguje a šlendrián typu "hodiny jsou moc vysoko, nebudeme se s tím babrat, ono to za půl roku půjde zase dobře", který občas vídávám u nás - zejména v autopůjčovnách a autobusech - by v KLDR mohl být životu nebezpečný. Zvlášť takhle na letišti. Takže hodiny v příletové hale jdou přesně. Přesně o půl hodiny před Japonskem.

O tři roky později přistáváme na letišti v Pchjongjangu znovu a já znovu čekám, co přijde. Všechny operační systémy, výrobci telefonů, chytrých hodinek a jiného elektronického balastu za tři roky stihli ve svých zařízeních vytvořit nové časové pásmo "GMT+8,5". Pchjongjangský čas. Jenže před pár týdny severokorejský vůdce na setkání s tím jihokorejským, alespoň tak se to traduje, vyjádřil lítost nad tím, že v jednací místnosti byly dvoje hodiny a dva časy. Pro organizátory všemožných ceremonií a schůzek na různých úrovních to musel být oříšek. To co soulského času začínalo 9:25, začínalo podle pchjongjangského už 8:55. A tak pořád dál. Nesmysl. A tak zase jednou Kim Čong-Un bouchnul do stolu a silou toho úderu ručičky všech severokorejských hodin poskočily o půl hodiny vpřed. 

Samozřejmě ani v KLDR nejde jen tak bouchnout do stolu, ale "legislativní proces" je o něco rychlejší než jak ho známe. 29. dubna 2018 Kim Čong-Un změnu oznámil, 30. dubna ji posvětil parlament, a 4. května se 23:30 změnilo v půlnoc.

Krok k míru, krok k lepší spolupráci s Amerikou utiskovanými jihokorejskými bratry, vstřícné gesto ze strany Severu. A nové zmatení pro nás, kteří přilétáme na Pchjongjangské letiště plní očekávání. Ač to oficiálně nikdo nepřizná, nic mi nebrání nastavit v telefonu "TOKYO GMT+9", časovou zónu imperiálního uzurpátora, přestože oficiální kruhy hovoří o sjednocení času se Soulem. Nikoliv s Tokiem. 

Ti, kteří spoléhají na chytré funkce chytrého vybavení z chytrých zemí 21. století, ovšem opět mají problém. Některé přístroje změnu stihly podchytit, jiné - a těch je většina - ne. Na vlastní oči jsem viděl jedny hodinky, které si snad měly čas určovat podle GPS. A šlo jim to náramně. Šly totiž o čtvrt hodiny špatně. Jak se to povedlo, netuším, ale nedalo se to změnit. Hodinky totiž už nepotřebovaly žádný čudlíček. Myslely si, že jsou chytřejší, než jejich uživatel. Asi soudruzi v NDR...

Naše "hra" v EU s možností zrušení letního času a s tím souvisejícího možného přeuspořádání časových pásem v členských zemích je hezkým příkladem fungující demokracie. Veřejná debata, průzkumy, debaty na úrovni parlamentů nebo vlád, odklady, průtahy, strkanice. V KLDR přijde Kim Jong-Un a řekne: změníme čas. A změní se čas. A pak se o třicet měsíců později špatně vyspí, a řekne: šoupneme to zpátky. A na nic a nikoho se neptá. Jedna z tezí oficiální severokorejské ideologie Juche (Ču-čche) říká, že člověk je pánem svého osudu. A v KLDR je nadmíru jasné, který člověk je pánem osudu. A času.

Kim Čong-Un ale není jediný pán času, a pokud jsem v úvodu článku napsal, že to tady ještě nebylo, neměl jsem úplně pravdu. Podobný příběh se, bez většího zájmu médií, odehrál ve Venezuele. Správně, kde jinde. V roce 2007 Hugo Chávez posunul hodinky o půl hodiny zpět, aby o devět let později mohl Nicolás Maduro ručičky pošťouchnout zase kupředu. Podobnost čistě náhodná?

 

Obrázek v perexu: Andrew Liszewski

Autor: Aleš Gill | úterý 26.2.2019 17:44 | karma článku: 18,59 | přečteno: 756x
  • Další články autora

Aleš Gill

Návod na ... Wadi Rum

Wadi Rum v Jordánsku je možná nejkrásnější a nejfotogeničtější poušť světa. Jenomže dostat se tam a nenechat se u toho oškubat místními cestovkami není úplně jednoduché. Pokusím se popsat, jak to tam funguje.

25.4.2023 v 8:22 | Karma: 16,51 | Přečteno: 682x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na ... nová série článků

Netypická turistická místa v různých končinách světa často, a řekl bych naprosto záměrně, mlží. Mlží co se týče jejich fungování - parkování, vstupné, pohyb, co je možné a není možné. Aby místní mohli vydělat na svém know-how.

6.4.2023 v 8:14 | Karma: 11,74 | Přečteno: 271x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Švýcarský nůž cestovatele 2.0: mobilní telefon

Na cesty toho "díky" nízkonákladovým aerolinkám můžeme, nebo chceme, brát čím dál méně. Naštěstí nám často stačí mobil, který nahradí mnoho samostatných věcí, které jsme dříve vozili, využívali, a teď už nutně nemusíme.

22.3.2023 v 8:31 | Karma: 13,59 | Přečteno: 484x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Jak na společné náklady při cestování ve skupině

Napsal jsem už řadu článků o cestování, vízech, přípravě, balení věcí a různých měnách, ale asi jsem se ještě nedotknul tématu společných nákladů, placení za skupinu a podobně.

7.3.2023 v 9:16 | Karma: 14,20 | Přečteno: 482x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Batman Nigde nepil Čaj. Tři turecká města s poetickými názvy.

Přes den jsme jezdili od památky k památce, ale večer bylo fajn najít si hotel někde mimo turistické atrakce. Proč ale nespat někde stylově, nebo alespoň ve městě s hezkým, alespoň pro nás Čechy poetickým názvem.

16.2.2023 v 8:06 | Karma: 13,44 | Přečteno: 215x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky