Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Právě jsem se vrátil z hradů...

Nebojte se, název dnešního článku nemá nic společného ani s Klementem Gottwaldem, ani současným obyvatelem Hradu s velkým H, Miloše s velkým Z, ba ani s žádným hradem nad Vltavou. Dovolil jsem si však parafrázovat slavný výrok prvně jmenovaného, protože cesta do Walesu by nejenže bez návštěvy hradů nebyla úplná, ona by snad ani nebyla možná. Fyzicky by se jim sice dalo vyhnout, řekněme tedy, že návštěva Walesu bez návštěvy hradů by byla jako návštěva Francie bez baget, sýrů a vína.

Velšský drakWikimedia

Asi do věží...

Historie našich dvou česko-slovenských zemí, i zemí okolních, je hrady přímo protkaná. Tuhle kázal mistr Jan, támhle přišel o oko jiný Honza, máme zříceninu na každém významnějším kopci a na Křivoklát a Karlštejn jezdí autobusy turistů z celého světa, především tedy z Prahy. Podobně je na tom Slovensko se Spišským hradem, Maďarsko s Egerem, Polsko s Malborkem, hrady a jejich zříceniny jsou rozesety ve větší či menší míře i jinde po Evropě.

Hrady ve Walesu jsou jiné. "Naše" hrady obvykle vznikaly postupně, jistě to znáte z povídání průvodců na každém z nich. Centrální část hradu byla postavena mezi roky x a y, následně se započalo se stavbou jižního křídla. Stavba byla zastavena kvůli válce takové a makové a hrad následně přešel pod správu kohosi jiného. Ten tam však nebydlel a hrad pustnul až do století náctého, kdy jej kupuje Vilemín ze Lhoty, nechává jej přestavět ve slohu -ickém nebo -čním, boří centrální věž a staví druhé nádvoří. Původní konírny přesouvá… Hrady jsou prostě obvykle slepencem slohů, vlivů různých majitelů, válek, módních trendů a podobně.

To u hradů ve Walesu neuvidíte. Byly stavěny Angličany při dobývání Walesu, většinou jako vojenské pevnosti, a pevnost je to správné slovo, které je vystihuje i dnes. Promyšlený plán a architektura hrála velkou roli - hrady byly postaveny najednou, obvykle k nim bylo ještě hradbou přilepeno podhradí - městečka se však do dnešní doby rozrostla a hradby byly zbořeny. Oproti našim hradům jsou výrazně masivnější, a jen zřídka jsou na kopci, často jsou u moře nebo jezera, obklopuje nebo obklopoval je vodní příkop, a byly v podstatě nedobytné, resp. jsou nedobyté tradičními prostředky. Jejich společným úkolem v době vzniku bylo zajišťovat bezpečnost anglickým kupcům a osadníkům.

Samozřejmě, zahlodal na nich zub času, tak jako v Anglii místní rozebírali, co se dalo, na stavbu domů, podobnému procesu neušly ani velšské hrady - navíc, pokud hrad přestal plnit svou funkci, byl často rozebrán a pobořen zcela záměrně, aby nemohl být zabrán nějakým tím lapkou a vzbouřencem (dnešním jazykem bychom řekli teroristou), který by kladl anglické garnituře odpor. V devatenáctém a dvacátém století byly ale opraveny, a stala se z nich vyhledávaná kulisa malířů a dobrodruhů, následně turistů.

Velšané však své hrady neberou jako symbol anglického dobývání a útlaku, se svým svazkem s Anglií jsou smíření rozhodně více než Skotové nebo Severní Irové. Berou hrady jako součást svého historického dědictví, starají se o ně, a rozhodně je o co. Obdobně jako v Anglii "English Heritage" zde existuje organizace Cadw (čti kadu) - píši malými písmeny, protože to není zkratka, jak jsem si původně myslel, nýbrž velšské slovo znamenají asi tolik co "chránit" - která se o památky stará, a vydává vlastní pasy, které v rámci libovolných tří dní v týdnu umožňují navštívit památek, kolik jen za den stihnete. Rozhodně dobrá volba.

 

Nejnavštěvovanější hrady pod správou Cadw jsme navštívili a stálo to rozhodně za to:

 

Caerphilly

Jeden z vodních hradů, jehož příkop se dodnes zachoval, leží na rozdíl od ostatních v jižním Walesu. Je to druhý největší hrad v Británii, a je skutečně zajímavý. Stejně jako v ostatních případech se jedná v podstatě o zříceninu - dřevěné části - schodiště, střechy nevydržely, ale několik místností je zrekonstruováno. Hrad je, na rozdíl od níže popsaných, nedaleko hlavního města Cardiffu a tak se sem není problém dostat.

Conwy

Conwy se pro nás stalo srdcovou záležitostí. Byl to první ze čtveřice hradů (další níže), tvořících systém opevnění severního Walesu, společně zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, který jsme navštívili. Hrad je opravdu impozantní. Je to příklad hradu, který se nedobývá. Obléhá se tak dlouho, dokud posádka nevyhladoví. Hrad je položen nad ústím řeky do zátoky, v době naší návštěvy byl ale odliv, takže to spíš vypadalo, že hrad ční nad blátivou bažinou.

Beaumaris

Hrad je zajímavý svou polohou u moře na ostrově Anglesey, stejně jako ostatní byl postaven ve čtrnáctém století na ochranu přilehlého města. Nás po návštěvě pompézního Conwy trochu zklamal, kdybych měl z uvedených pěti hradů jeden vynechat, byl by to právě Beaumaris.

Caernarfon

Caernarfon byl od začátku koncipován jako hlavní ze všech okolních hradů. Byl stavěn z kvalitnějšího světlého kamene, je rozsáhlejší, měl - bohužel nedochované - reprezentační prostory a sloužil jako sídlo krále, velšského knížete, případně (papírově) i jako sídlo Prince z Walesu (dnes Princ Charles), který je tam korunován. Kdybyste se měli rozhodovat pro jeden hrad, který navštívit, asi by to měl být právě Caernarfon, ikdyž Conwy mu zdatně šlape na paty.

Harlech

Harlech je trochu mimo dění, jezdí sem i méně turistů. Hrad je menší, je ze všech nejvíc na kopci, resp. je spíš "v kopci" - jdete sem z parkoviště v podstatě po rovině, ale z hradu samotného shlížíte na západní pobřeží Walesu. Hrad se stále opravuje a ještě asi i nějaký pátek bude.

 

Wales ale nejsou jen hrady...

Pokud se do Walesu vydáte a máte zakoupený Cadw pas, dostanete k němu i mapu všech památek, zdarma přístupných s pasem, nebo i bez něj. Nedaleko hradu Harlech jsme v ní objevili Cymer Abbey, které, pokud máte do oblasti cestu, můžete využít jako krátkou zastávku zcela zdarma.

Pokud máte pas, doporučuji návštěvu ruiny jiného opatství, které je ale více na východ - Valle Crucis. Cisterciácký klášter z roku 1201 chátral od roku 1537, kdy byly kláštery zrušeny, v podstatě až do doby, než ho pod křídla převzala organizace Cadw.

Avšak asi úplně nejzajímavější ruinou opatství v celém Walesu, možná i celé Británii, je Tintern Abbey. Nedaleko Cardiffu, nedaleko Birminghamu, nedaleko Bristolu. Od ostatních výše popsaných památek, s výjimkou hradu Caerphilly, je sice daleko, ale byla by škoda se tady nezastavit.

Pokud Cadw pas nemáte, doporučím k návštěvě dvě zajímavosti. Přehradu Wymwy, místo zdánlivě uprostřed ničeho, které není v podstatě ničím zajímavé, nenajdete ho nejspíš v žádném průvodci a nenarazíte tu na autobusy Japonců. Cesty sem, z oblasti Snowdonia, ovšem vedou krásnou velšskou přírodou. Pokud se ocitnete v blízkosti hradu Beaumaris, resp. míříte na ostrov Anglesey, nemůžete vynechat krátkou zastávku ve vsi Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, která se pyšní zápisem v Guinessově knize rekordů a titulem nejdelšího jména obce na světě. Znamená asi tolik co "Kostel Panny Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia u červené jeskyně".

 

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 7.8.2014 16:45 | karma článku: 15,70 | přečteno: 964x
  • Další články autora

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma: 16,61 | Přečteno: 825x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Dvě tváře Mexika

Mexiko vnímáme jako zemi turistickou. Pyramidy, moře, pláže, turisti. Na druhou stranu tam vyjma několika destinací zahraniční turisty skoro nepotkáte. A pak je to země kartelů, nebezpečná, ale zároveň se tam utíká před zákonem.

24.1.2023 v 7:54 | Karma: 17,08 | Přečteno: 425x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 11 - Africký Kandahár

Amerika se vcelku logicky dělí na Severní a Jižní. Mezi nimi je uzoučký pruh země zvaný Panama. Pro znalé spíše Darien Gap. Nicméně i Afrika je podobně rozdělená, jen to na mapě není na první pohled vidět.

4.1.2023 v 8:12 | Karma: 15,22 | Přečteno: 320x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 10 - Zelené peklo uprostřed Mexika

Osm hodin jízdy autem severně od Mexico City leží místo, o kterém jste nejspíše nikdy neslyšeli. Uprostřed neprostupné džungle a hor je zahrada, která - kdyby byla v Evropě - bude v učebnicích a obležená davy turistů. Ale není.

6.12.2022 v 8:57 | Karma: 16,76 | Přečteno: 506x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 9 - Poslední nosorožci na rovníku

Čas od času zprávami proběhne informace o skupince posledních nosorožců tuponosých (bílých) severních. Dvůr Králové nad Labem a nějaká rezervace Ol Pejeta kdesi uprostřed Afriky. Místo, kam se nikdy nepodíváme. Nebo ano?

15.11.2022 v 9:10 | Karma: 10,89 | Přečteno: 213x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky