Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Podněstří - poslední sovětská republika

Kdybych si měl tipnout turisty nejméně navštěvovaný stát Evropy, asi bych zvolil Moldávii. A právě Moldávie skrývá poslední evropskou baštu sovětů, srpů a kladiv: Podněstří. Ruskem podporovanou Podněsterskou Moldavskou Republiku.

Tento de facto nezávislý stát s vlastními hranicemi a hraničními kontrolami, měnou, vládou a územím, ale oficiálně uznávají jenom Náhorní Karabach, Abcházie a Jižní Osetie - země v podobně nejasném postavení. Takže stát na mapách zůstává součástí Moldávie, nicméně pro nás, pro turisty, se překročením hranic mezi Kišiněvem - hlavním městem Moldávie, a Tiraspolem - hlavním městem Podněstří, mění úplně všechno.

Vyrážíme ráno, po snídani z hotelu Kišiněv v Kišiněvě. Aby se nám to nepletlo. Víme, že z Podněstří uvidíme jenom malou část, hlavní město, resp. dvouměstí Bendery-Tiraspol. Obě města jsou od sebe vzdálená jenom asi 5 kilometrů - odděluje je malý lesík, malé pole, nějaká skladová hala, dvě benzínky, a most přes Dněstr. A naopak je spojuje několik trolejbusových linek (lístek stojí pětikorunu).

Z centrálního Kišiněvského autobusáku je to na hranice asi hodinka cesty, z velké části po čtyřproudovce, u kišiněvského letiště se cesta "horší" na kvalitní dvouproudovku. Ale pořád fajn. Těsně před Bendery je hranice, kde musíme z autobusu ven, do kanclíku, kde následuje krátký pohovor, kam jedeme, na jak dlouho, turisti, dneska zpět? Fajn, bumážka, za 10 hodin máme být z Podněstří venku. Jde to samozřejmě i na delší dobu, ale to pak vyžaduje registraci u místní milice a to nechceme absolvovat - přecijen zatím nevíme, do čeho jdeme.

Na Internetu najdete různé historky, které přechod popisují jako hru o úplatky, ale v našem případě se nic takového neděje. Úředník v široké placaté čepici ovládal i trochu té angličtiny, ale jinak mluvil rusky. Rusky tak akorát, abychom se domluvili. Pro nás Slovany rozhodně lepší než rumunština (moldavština) v Moldávii. Tam sice rusky umí většinou taky, ale neochotně, nebo odpovídají rumunsky. Tady je to jiná písnička. Latinka je sice lepší než azbuka, ale zase v té azbuce dávají nápisy smysl, zatímco v rumunštině, ani přes latinku, moc ne. Je to už dávno, co jsme všichni uměli díky skupině O-Zone tak trochu rumunsky (možná jste nevěděli, že O-Zone je z Moldávie, ne z Rumunska).

Zvláštní je, že oficiální řečí v Podněstří je rumunština (psaná azbukou). Ale kromě asi dvou reklam a možná na přechodu, jsme na rumunštinu nenarazili. Ruština je král. A to nám vyhovuje, v pirožkárni se - ti, kteří ruštinou nevládnou - domluví i česky, i slova "malý" a "velký" jsou v případě piva nebo kvasu zdárně pochopena a hlavně, pivo je rusky pivo. Takže jsme tady jako doma.

Co si budeme namlouvat, v Tiraspolu není mnoho zajímavého. Několik parků, soch vztahujících se k druhé světové, k "odtrhovací" válce s Moldávií (s Ruskem v zádech se umí odtrhnout cokoliv od čehokoliv), busta Lenina před domem Sovětů a klasický "Lenin strhující davy" v kabátě a nadživotní velikosti před budovou Nejvyššího Sovětu. Komunista by zaplesal, pro nás a skupinku polských dobrodruhů jde spíše o recesi - poslední výspu bezvízové Evropy, kde můžeme na Lenina na ulici narazit. Poslední výspu, kde vídáme dobovou symboliku ženců, elektráren a kombajnů, završenou všudypřítomným srpem a kladivem, které jsou samozřejmě i na podněsterském státním znaku a vlajce, která je mimochodem téměř stejná, jako vlajka celé původní Moldavské SSR - tj. sovětská rudá vlajka se srpem a kladivem doplněná zeleným pruhem uprostřed.

Najdete tu nějaký ten věčný oheň, sovětský tank, ale pro nás je zajímavá hlavně továrna na koňak (který se v EU nemůže jmenovat koňak) Kvint, který je výborný, a hlavně neuvěřitelně levný - desetiletý Kvint XO tady v dárkovém balení v podnikové prodejně koupíte za asi 140 korun (u nás 660, v Kišiněvě cca 220) za půllitr.

Podněstří má i několik dalších zajímavostí, které nejsou vidět na první pohled, chvilku se musíte procházet po ulicích abyste je viděli. První je fenomén "Sheriff". Představte si něco jako Agrofert. Babiš s pěticípou šerifskou hvězdou. Firma Sheriff vlastní řetězec benzínek, supermarketů, místní televizní stanici, nakladatelství, několik stavebních firem, několik autosalónů (včetně místní pobočky Škodovky), a samozřejmě reklamní agentury, lihovar, pekárny, nic menšího než místního telefonního operátora a taky několik sportovních zařízení a klubů, z nichž v Evropě nejznámější je určitě fotbalový "Sheriff Stadium" a klub FC Sheriff Tiraspol, který se občas objeví v nějaké evropské soutěži. Vedení firmy je silně propojené s místní politickou garniturou, ale to je dneska populární. Celé mi to lehce připomínalo Jižní Koreu, kde firma Lotte, kterou mimo poloostrov v podstatě nikdo nezná (narozdíl od jiných jihokorejských firem) ovládá v Jižní Koreji kde co, od instantních nudlí přes obchoďáky až po bytové domy.

Další zajímavost je podněsterská měna - rubl. Ten se nám nepodařilo vytáhnout z bankomatu (nebral naše karty) a prý to snad ani nejde - místní bankomaty jsou napojeny na Rusko a dávají i ruské rubly. Na každém rohu je ale směnárna, takže si je můžete vyměnit na rubly podněsterské. Tam samozřejmě směníte i jiné měny, optimálně dolary nebo eura (cca 1,5 rublu za 1 korunu). Měna je samozřejmě naprosto nesměnitelná mimo Podněstří, ale má jednu raritu - existují mince v hodnotách 1, 2 a 5 rublů, které jsou vyrobeny z nějakého plastového kompozitu. Vypadají trochu jako trsátka. Bohužel jsme na ně narazili až těsně před odjezdem a viděli jsme jenom jednorubly. Bankovky stejných hodnot stále kolují a je jich mnohem více.

Naší předposlední zastávkou je městská pláž na druhém břehu Dněstru. Vypadá to divně, pokud o Podněstří někdo slyšel, obvykle si myslí, že Dněstr je právě tou hraniční řekou, která toto separatistické území odděluje od zbytku Moldávie. Že vyplňuje území od ukrajinských hranic až "Po Dněstr". Je tomu tak... a není tomu tak. Na dvou místech moldavská kontrola zasahuje hluboko za Dněstr, naopak na dvou místech (celé město Bendery a pak okolí Tiraspolu) kontroluje Podněsterská Moldavská Republika (za pomoci Putinovy "Rudé armády") i území západně od řeky. A tak překračujeme lávku a pod dohledem třípatrové věže Milice se jdeme vykoupat na místní svažitou, písečnou pláž, okupovanou desítkami místních. Voda je sice teplá, ale trochu smrdí po rybách... 

Vzhledem k tomu, že nevíme, odkud odjíždí autobus do Kišiněva, ale víme, že bude zastavovat na autobusáku v Bendery, čekáme na trolejbus, který nás do Bendery zaveze (a u autobusáku stojí). Čekáme trochu déle, ale není žádný spěch. Na autobusáku kupujeme za poslední rubly pití a nějaké sušenky, a za nedlouho už stojíme na hraničním přechodu. Nová razítka do Moldávie ale nedostáváme, vlastně jsme ji nikdy neopustili. Kontrola je rychlá, pak na chvilku usínáme a když se budíme, vidíme před sebou první socialistická sídliště Kišiněva. 

Zpět k latince, zpět k rumunštině, zpět do země, kde se srpy a kladivy v devadesátých letech skoncovali.

Autor: Aleš Gill | středa 26.7.2017 8:03 | karma článku: 23,10 | přečteno: 1792x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 8 - Historie mezi slony a nosorožci

V Africe jen zřídka nacházíme historické památky. Pyramidy, Kartágo, Velké Zimbabwe a Timbuktu. Tím to tak končí. Jenže i v Keni se nám podařilo "objevit" město Gedi, které je stejně staré jako Timbuktu, jen se o něm příliš neví.

27.10.2022 v 8:24 | Karma: 12,19 | Přečteno: 231x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Výlet do Královce: 2019 vs. 2024

Píše se 13. července 2024 a je to přesně 5 let, co jsem se poprvé vydal do Královce, tehdy ještě Kaliningradu, ruské exklávy obklopené Evropskou Unií. Podíváme se, jaké bylo cestování tehdy, a jaké je dnes.

11.10.2022 v 8:12 | Karma: 19,30 | Přečteno: 611x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Poděkoval někdo volebním komisím?

Tyhle komunální volby jsou fakt nářez. Hlavně ve velkých městech máme přes tisíc kandidátů, volíme do zastupitelstev měst i městkých částí. A ten neviditelný aparát, který výsledky zpracovává, zůstává téměř nepovšimnut.

26.9.2022 v 8:01 | Karma: 37,23 | Přečteno: 2846x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Bez zemního plynu v Norsku a falešný nejsevernější bod Evropy

Nebojte, tenhle článek nemá se současnou situací nic společného. Jen to, že jsme s autem na zemní plyn v Norsku dojeli do míst, kde žádný zemní plyn nebyl. A to autem, které to bez něj moc neumí. Byla to docela legrace.

13.9.2022 v 7:56 | Karma: 15,83 | Přečteno: 498x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 25. - U severokorejského fotografa

V Severní Koreji není nic tak přímočaré, jak by se mohlo zdát. Jít na začátku září o krásném, horkém víkendu do akvaparku? Nelze, je dnes zavřený. A ani tak banální věc, jako zařídit si pasové fotky, není v KLDR samozřejmá.

25.8.2022 v 7:35 | Karma: 23,40 | Přečteno: 1045x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky