Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evo je lid! Evo je budoucnost! Bolívie řekla: Ne

Pokud jste za posledních pár měsíců alespoň několikrát viděli zprávy nebo četli noviny, asi jste zaznamenali, že se v Bolívii něco děje. Byli jsme, alespoň na krátkou chvilku, u toho.

V Bolívii se pohybujeme zhruba měsíc před začátkem parlamentních voleb. Jakmile se z hor a národních parků dostaneme trochu do civilizace, začínáme si všímat, že se něco chystá. Nevíme co - a když nevíš, tak se zeptej. Volby. Na konci října (2019) bude Evo Morales obhajovat prezidentský post, bude usilovat o svůj čtvrtý mandát. Asi už tušíte, jak to skončilo, ale...

...vraťme se o čtrnáct let zpět. Píše se rok 2005 a Evo Morales svým líbivým programem založeným na socialistických myšlenkách a tím, že byl indiánského původu (jako většina Bolivijců) drtivě vyhrál volby a zaujal úřad prezidenta. Začalo znárodňování, podpora pěstitelů koky (Morales byl předtím předák odborových svazů pěstitelů koky), a různé rozumné i nerozumné sociální reformy. A taky došlo ke schválení ústavy, která zakotvovala, mimo jiné, dvě funkční období prezidenta - osvícený krok který Bolívii přiblížil demokracii západního střihu.

V roce 2009 tak Morales vyhrává druhé volby, provádí další reformy, částečně blízké lidu, mění název země na "Mnohonárodnostní stát Bolívie", zrovnoprávňuje některé domorodé jazyky (jemu vlastní ajmarštinu, kečuánštinu, guaraní...) se španělštinou a prohlašuje, že už se znovu nebude ucházet o křeslo prezidenta.

Jenže ono mu to nedalo, a protože nová ústava se dvěma funkčními obdobími byla zavedena až za jeho prvního funkčního období, to první se tak nepočítá a tak v roce 2014 Morales vyhrává další volby. Můžeme křičet, že to nebylo demokratické, že to bylo ohýbání ústavy, ale když se podíváme do vlastní historie, je dost možné, že se v tomhle Morales inspiroval u Havla. A když může Václav, může i Evo.

V roce 2016 Moralesovi začalo být jasné, že zřejmě bude chtít usilovat o další roky v úřadě, jenže mu začala překážet ústava, kterou si sám napsal a už jednou obešel. Vypsal tak referendum o tom, zda jako by třeba náhodou lidu Bolívie nevadilo, kdyby tak nějak zlehka kandidoval počtvrté. A lid se vyjádřil jasně: Vadilo. Jenže Moralesova strana (MAS) i tak prohlásila, že cestu najde a že Evo je její kandidát. No a tak se musel najít způsob, a v tom pomohl  bolivijský nejvyšší soud. Ten prohlásil - ústavě navzdory - že omezení počtu volebních období vrcholných činitelů je v rozporu s listinou základních práv a svobod, tedy právem být volen. Nebo tak něco - právník si důvod vždy najde. A tak jsme zpět v roce 2019 a chystají se volby hlavy státu. 

Volební kampaň probíhá velmi netradičně, alespoň na naše poměry. Málokde uvidíte bilboardy nebo plakáty, a pokud, tak je jejich ústředním hrdinou Morales. Morales se zasadil o novou linku lanovkového metra. Morales otevřel nemocnici. Morales sehnal peníze na rekonstrukci stadionu. Morales bojuje za přístup Bolívie k moři. Morales. Morales. Morales. Slogany ve formě hashtagů na stanicích a kabinkách lanovek v La Pazu. To je ale jenom ta menší část kampaně.

"Nechci být nejlepším prezidentem v historii Bolívie, chci být prezidentem nejlepší Bolívie v historii. - Evo Morales"#MoreProBolivii#MoreNasSpojuje

Mnohem větší kampaň se děje přímo na ulicích, na jakýchkoliv volných plochách. Na zdech domů, na zdech a plotech kolem pozemků, zahrad a továren, na komínech, na kamenech kolem cesty, na autobusových zastávkách, na sloupech, na nadchodech, na svodidlech, viděli jsme, byť zřídka, i reklamy přímo na vozovce. Kampaň je v podstatě na všem, co se dá použít, "reklamy" na jednotlivé kandidáty jsou opravdu všude. Především tedy reklama na Moralese. Je jich podezřele moc, všechny stejným fontem, stejnou barvou (modro-bílá barevná kombinace), ručně nebo přes šablonu malovaná hesla se do nekonečna opakují. EVO = BUDOUCNOST, EVO = LID, EVO 20-25, EVO JE JISTOTA a podobně. Možná tak 10% všech ploch je opozičních.

Z Bolívie odjíždíme s dojmem, že pozice Eva Moralese v nadcházejících volbách je neochvějná. Národ ho miluje, a volby nemůže nevyhrát.

Jenže pak se stalo něco, co jsme nečekali. Aby Morales vyhrál v prvním kole, musel mít přes padesát procent nebo alespoň o deset procentních bodů před druhým v pořadí. Když bylo sečtených 83% hlasů, vedl Morales se 45% nad druhým, bývalým prezidentem Carlosem Mesou, s 38%. A tak to s jistotou vypadalo, že sice zvítězí, ale deset bodů navrch nebude mít ani náhodou a bude se konat druhé kolo. Pak nastalo ticho, několik hodin nepřicházely nové zpřesněné výsledky... až najednou Morales vyhrál šikovným rozdílem 47% ku 36,5%.

Jak to dopadlo, víme ze zpráv. Lidi vyšli do ulic, Organizace Amerických Států začala volat po přepočítání výsledků pod jejím dohledem... a za pár dní už za prezidentem nestála ani policie, ani armáda. 

Evo Morales se stáhnul do Mexika, v zemi nastala lehká ústavní krize ne nepodobná zápletce amerického seriálu Designated Survivor (chcete-li, Prezident v pořadí). Nemá kdo vládnout, ústava pamatuje na předsedy komor, ti ale odstoupili a tak se kormidla ujímá místopředsedkyně senátu Jeanine Ánez. Něco jako by se u nás stal prezidentem stal senátor Jiří Růžička. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Tak to jste na tom asi podobně, jako Bolivijci.

Země je rozdělená, Morales je pryč, ale pořád má on i jeho strana podporu poloviny národa, a tak demonstrace pokračují, tentokrát z druhého tábora, který je nespokojený s převzetím moci (bez voleb) ultrapravicí. Uvidíme, co bude dál. Snad v dubnu, kdy by se měly konat nové, tentokrát snad už řádné, volby. Snad na ně tentokrát OAS dohlédne rovnou.

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 5.12.2019 8:02 | karma článku: 17,22 | přečteno: 521x
  • Další články autora

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma: 16,61 | Přečteno: 825x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Dvě tváře Mexika

Mexiko vnímáme jako zemi turistickou. Pyramidy, moře, pláže, turisti. Na druhou stranu tam vyjma několika destinací zahraniční turisty skoro nepotkáte. A pak je to země kartelů, nebezpečná, ale zároveň se tam utíká před zákonem.

24.1.2023 v 7:54 | Karma: 17,08 | Přečteno: 423x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 11 - Africký Kandahár

Amerika se vcelku logicky dělí na Severní a Jižní. Mezi nimi je uzoučký pruh země zvaný Panama. Pro znalé spíše Darien Gap. Nicméně i Afrika je podobně rozdělená, jen to na mapě není na první pohled vidět.

4.1.2023 v 8:12 | Karma: 15,22 | Přečteno: 320x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 10 - Zelené peklo uprostřed Mexika

Osm hodin jízdy autem severně od Mexico City leží místo, o kterém jste nejspíše nikdy neslyšeli. Uprostřed neprostupné džungle a hor je zahrada, která - kdyby byla v Evropě - bude v učebnicích a obležená davy turistů. Ale není.

6.12.2022 v 8:57 | Karma: 16,76 | Přečteno: 504x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 9 - Poslední nosorožci na rovníku

Čas od času zprávami proběhne informace o skupince posledních nosorožců tuponosých (bílých) severních. Dvůr Králové nad Labem a nějaká rezervace Ol Pejeta kdesi uprostřed Afriky. Místo, kam se nikdy nepodíváme. Nebo ano?

15.11.2022 v 9:10 | Karma: 10,89 | Přečteno: 211x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky