Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Cestovatelská konference

Konference je obvykle krátkodobé diskusní setkání mnoha odborníků v určité oblasti za účelem šíření a výměny informací, prezentování dosažených výsledků a navazování styků a spolupráce. Odborná setkání k užšímu tématu a s menším počtem účastníků se nazvají sympozium, případně workshop... Toliko Wikipedie.

Proč by své konference měli mít jen zubaři, atomoví fyzici, nebo přední světoví klimatologové? Můžeme se i my, cestovatelé, fotografové, filmaři exotických dálek, ale třeba jenom snílci s bláznivým nápadem, čas od času někde sejít, a seznámit podobně postižené se svým úspěšně zakončeným projektem? Karel Wolf dokáže právě takovou konferenci "vědeckých pracovníků" uspořádat několikrát ročně, v různých městech ČR. A když opět po roce doputovala do Prahy, nemohl jsem se tentokrát nezúčastnit. Protože za pětistovku se podívat ve dvou dnech kolem světa asi ani jinak nelze.

V nádherných prostorách secesního Národního domu na Smíchově se letos sešly stovky, možná tisíce, expertů, specialistů i zapálených laiků na danou problematiku. Když pominu workshopy a kulturní vystoupení, které jednotlivé přednášky pojily a doprovázely, bylo možné nahlédnout pod pokličku jedenačtyřiceti výprav. Neskutečné číslo. Možná naštěstí se nedalo stihnout všechno, vždy ve třech sálech probíhaly tři přednášky na různá témata souběžně. Teď jen jak si vybrat... Myslím, že se mi to podařilo na jedničku. Pojďte si, pro inspiraci, projít jedenáct "seminářů", které jsem za onen březnový víkend stihl.

Začínám ve Velkém sále, kde přednáší živý důkaz toho, že člověk nemusí být normální, musí hlavně chtít. Brit Leon McCarron se rozhodl, že si najde řeku dost dlouhou, najde její pramen, a půjde kolem ní, v ní, a třeba na kánoi po ní, až k jejímu ústí. A proč se nevydat zrovna do Íránu? Každý cestovatel jistě potvrdí, že Írán v reálu a Írán v televizi jsou dvě diametrálně odlišné země. A Leon to nejen potvrdil, ale provedl i matematický důkaz. Pěšky, sněhem, vánicí, na kakajaku, na kole, a všude se zajímavými, přátelskými lidmi. Výborný start, přesouvám se do Arbesova sálu na přednášku diametrálně odlišnou. Marcel Konečný, ostravský fotograf postavy i slovníku Zdeňka Pohlreicha, za 99 dní objel svět. A nafotil jeho syrovou nádheru. A dokáže o ní neuvěřitelně poutavě vyprávět. Za mě jedno z překvapení konference, protože jsem tohohle člověka vůbec neznal (ač sám původem ostravák), a jeho styl cesty se tomu mému velmi přibližoval. Snad jsem se něco naučil.

V malém sále se následně na prezentaci Martina Frouze dovídám, že na pomezí Egypta a Súdánu jsou pravěké jeskyně s malbami, které s přehledem strčí do kapsy leckterou španělskou vesnici. Tedy jeskyni. To jsem opravdu netušil. Zajimavě pojaté propojení vědy a cestování do části Afriky, kterou jsem dosud neměl možnost navštívit, je rozhodně inspirací.

První přednáška, u které jsem věděl, do čeho jdu, následovala. Jirka Hruška žije velkou část roku na Bali. To samotné mě úplně neláká, o to více mě ale zajímalo dozvědět se něco o možnostech cestování po Malých Sundách, až na Východní Timor. Cestu jsem sledoval na Facebooku a bylo fajn poslechnout si člověka, kterého si myslíte, že znáte, na živo a v Praze,... ale to už musím běžet zpět do Velkého sálu na druhou dnešní přednášku Leona McCarrona. Jestli jsem jeho putování kolem řeky Karun označil za nenormální, svým přechodem pouště Rub al-Chálí to podtrhl a podepsal. S druhým podobným exotem si postavili vozík na zásoby, a vyrazili na tisíc kilometrů pouští. Protože proto. Tyhle cestovatele mám nejraději - udělali něco, co já bych nikdy neudělal. Neměli k tomu racionální důvod. Prostě šli, a udělali něco výjimečného.

Na závěr sobotního odpoledne jsem si nemohl nechat ujít přednášku samotného pořadatele a jeho manželky, kteří neprezentovali nic tak neobyčejného - dovolenou na Novém Zélandu. Udělali však něco, co mnohé české rodiče ani nenapadne - vzali na ni dvouletou dceru. Pro většinu mého cestovatelského okolí bylo narození potomka stopkou na několik dlouhých let. Ne tak pro Wolfovy. Úskalí, které s sebou taková cesta nese, krásně vystihli v sérii fotek a videí.

Je tma, a je třeba vyrazit k domovu. Stovky fotek a desítky minut pohyblivých snímků mě nenechají usnout. Nakonec se to ale podaří - je třeba být svěží na následující den, protože maraton nekončí.

Nedělní program zahajuji návštěvou přednášky Lenky Klicperové "Indie bez tváře" o kyselinových útocích na ženy v Indii (a nejen tam). Věděl jsem, do čeho jdu, Lenka Klicperová se zaměřuje na ženská práva a její práce má smysl. Ať už je to v Indii nebo třeba Afghánistánu.

Pro mě zlatým hřebem neděle byly dvě přednášky Petra Horkého. První samostatně, o Hanzelkovi, Srí Lance, slonech, proměnách a čase. Pečlivě vybraných několik desítek fotografií, bravurně vybrané příběhy umně poskládané do fantastického putování prostorem a časem. Doslova, protože nikdo v sále nevěřil, že hodina uplynula a je třeba končit a přenechat mikrofon dalším. Pro mě to byl v Malém sále Mart Eslem, který svým bezprostředním přístupem, znalostí španělštiny a jistou rukou za foťákem i kamerou dokázal zprostředkovat zážitky z putování Nikaraguou, které se běžnému turistovi nenaskytnou.

To už je ale třeba vrátit se do Velkého sálu, kde Petr Horký, tentokrát v tandemu s Vaškem Sůrou, rozehrávají Ódu na cestování o své cestě na nejvyšší horu Špicberků. Byl jsem tam několik měsíců po nich. V létě, v relativním teple (teploty nešly pod nulu). Je to krásná krajina, kameny, sníh, led. Ale moc víc o tom říci neumím. Horký se Sůrou ale dokáží popsat čtrnáctidenní putování na lyžích prázdným bílým prostorem natolik poutavě, až člověk žasne. Jsou perfektně sehraní, se svou show objíždějí republiku a mohli by s ní vystupovat i v televizi. Povýšili cestovatelskou přednášku na divadelní představení.

Nedělní cyklus uzavírá poslední zahraniční host - Christoph Rehage. Pracoval v McDonaldu v Paříži a něco se v něm zlomilo. Tak se rozhodl, že půjde domů. Na sever Německa. A šel. Studoval čínštinu v Pekingu a něco se v něm zlomilo. Tak se rozhodl, že půjde domů. A šel. Šel rok, došel na hranice s Kazachstánem. Tam z různých důvodů cestu přerušil. Sestříhal video, které cestou natočil, a na YouTube ho viděly milióny lidí. Dnes přednáší perfektní angličtinou, ale jezdí po Evropě a o své cestě vypráví obvykle německy. A jednou chce navázat tam, kde skončil, a pokračovat přes Kazachstán, Uzbekistán, Írán a Turecko. Do Německa. A zase pěšky. Protože občas musíme všichni vypnout. Někomu stačí týden v Chorvatsku. A někdo potřebuje rok v Asijské stepi.

Proč to děláme? Protože můžeme. Festival Kolem Světa je festival svobody. Můžeme dělat, co jsme dělat nemohli. Je škoda, že jsem nemohl vidět dalších třicet přednášek. I přesto si odnáším inspiraci na několik let dopředu. Tedy ne že bych chtěl zrovna jít tisíc kilometrů pouští. Ale jeden nikdy neví...

Autor: Aleš Gill | úterý 31.3.2015 8:06 | karma článku: 17,54 | přečteno: 809x
  • Další články autora

Aleš Gill

Návod na ... Wadi Rum

Wadi Rum v Jordánsku je možná nejkrásnější a nejfotogeničtější poušť světa. Jenomže dostat se tam a nenechat se u toho oškubat místními cestovkami není úplně jednoduché. Pokusím se popsat, jak to tam funguje.

25.4.2023 v 8:22 | Karma: 16,51 | Přečteno: 682x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na ... nová série článků

Netypická turistická místa v různých končinách světa často, a řekl bych naprosto záměrně, mlží. Mlží co se týče jejich fungování - parkování, vstupné, pohyb, co je možné a není možné. Aby místní mohli vydělat na svém know-how.

6.4.2023 v 8:14 | Karma: 11,74 | Přečteno: 271x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Švýcarský nůž cestovatele 2.0: mobilní telefon

Na cesty toho "díky" nízkonákladovým aerolinkám můžeme, nebo chceme, brát čím dál méně. Naštěstí nám často stačí mobil, který nahradí mnoho samostatných věcí, které jsme dříve vozili, využívali, a teď už nutně nemusíme.

22.3.2023 v 8:31 | Karma: 13,59 | Přečteno: 484x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Jak na společné náklady při cestování ve skupině

Napsal jsem už řadu článků o cestování, vízech, přípravě, balení věcí a různých měnách, ale asi jsem se ještě nedotknul tématu společných nákladů, placení za skupinu a podobně.

7.3.2023 v 9:16 | Karma: 14,20 | Přečteno: 482x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Batman Nigde nepil Čaj. Tři turecká města s poetickými názvy.

Přes den jsme jezdili od památky k památce, ale večer bylo fajn najít si hotel někde mimo turistické atrakce. Proč ale nespat někde stylově, nebo alespoň ve městě s hezkým, alespoň pro nás Čechy poetickým názvem.

16.2.2023 v 8:06 | Karma: 13,44 | Přečteno: 215x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

„Můžete nás grilovat.“ Koalice SPOLU zahájila kampaň u piva a klobás

2. května 2024  20:41

„Ááá, náčelník přijíždí,“ zahlásil europoslanec ODS Alexandr Vondra. K poděbradské kolonádě, kterou...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:19

Přímý přenos Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

Trump se vidí jako disident, soud je pro něj marketingová sklizeň, tvrdí expert

2. května 2024

Premium Pokud dojde na televizní debatu Donalda Trumpa a Joea Bidena, jako jednoznačný vítěz z ní vzejde...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky