Okurková sezóna na radnici? Aneb můj pohled na práci úředníků.

Jako zastupitelka se snažím své myšlenky a přání voličů realizovat s pomocí úředníků. Protože bez kvalitních pracovníků a jejich osobního nasazení město sotva může fungovat, ráda bych Vám přiblížila svůj pohled na jejich práci.

Státní správa, samospráva, politické řízení

Kladenská radnice čítá něco kolem čtyř set lidí. Pracují jednak v odvětvích státní správy, kam spadá například evidence obyvatel, občanské a cestovní doklady, dopravně-správní agendy, ale vyjadřují se také k ochraně přírody apod. Další skupina úředníků se stará o to, co patří přímo městu - komunikace, budovy,  úprava veřejných prostranství a další. To je tzv. samosprávná část. U nás mezi jinými odbor životního prostředí, dopravy, správy majetku, architekt pro veřejný prostor...Množství to ve výsledku není nijak závratné, když například dohled nad údržbou zeleně v celém městě mají nastarost v samosprávě dva lidé. Odbor dopravy na tom není o moc lépe.

Samosprávnou část úřadu řídí politici, státní správu řídí tajemník - vedoucí pracovník úřadu. To proto, aby například udělování řidičských oprávnění nebo stavebních povolení nebylo ovlivňováno zájmy politiků. Naopak v samosprávě je vliv politiků nepřehlédnutelný, neboť zde se uplatňují každodenní rozhodnutí a směřují peníze z městského rozpočtu podle politických priorit a programů- a vůle voličů, kteří politikům svěřili mandát.

Práce s lidmi

Pracovníci na úřadech jsou často kritizováni. Komunikují s veřejností, leckdy o ne zrovna příjemných záležitostech, když zohledníme často se měnící vedení, nedostatečnou motivaci a ocenění jejich odborné práce, syndrom vyhoření na sebe často nenechá dlouho čekat. Dalo by se říci, tak jako prakticky ve všech ostatních profesích. Nemluvě o psychicky, leckdy i fyzicky náročné práci sociálních pracovníků, která je (nejen finančně) velmi podhodnocena. Práce s lidmi je vždycky náročná. Každá práce, pokud ji chcete odvádět svědomitě, je náročná. Důležité je si uvědomit, že i úředníci jsou lidé - společenská prestiž tohoto zaměstnání není příliš vysoká a respekt by měl určitě panovat na obou stranách. V takových bolestných případech, jako je rekonstrukce Doberské ulice, si pracovníci úřadu už na stavbě vyslechli leccos, od nadávek na průtahy stavby, která ani není města (spadá pod kraj), po hrozby kriminálem. K řešení problémů na stavbě taková prohlášení moc nepřispěla,  k uklidnění dlouhodobě napjaté situace také ne, jakkoliv je pochopitelný vztek a frustrace místních.

Platy ve státní sféře

Platy jsou jak známo tabulkové. V době konjunktury (a leckdy i mimo ni) je díky relativně méně konkurenceschopným mzdám těžké sehnat odborníka. Naštěstí má Kladno má celou řadu lidí, kteří skutečně odborníky jsou a hlavně mají snahu při své práci dosáhnout co nejlepšího výsledku pro město, ve veřejném zájmu.

Veřejný zájem

Město nejsou pouze politici, protože ti přicházejí a odcházejí. Město jsou především jeho obyvatelé. Všichni víme, jak těžké je definovat veřejný zájem, který by měli pracovníci úřadu sledovat. Státní správa to má sešněrované. Ve svých vyjádřeních a stanoviscích se může opřít jedině o zákony a své požadavky tedy formuluje podle paragrafů a jiných předpisů. Trochu potíž je, že každý zastupuje parciální zájmy.

Když pracujete pro samosprávu, je to jinak. Máte volnější ruce a tvoříte město sami. Ale i zde narážíte na zásadní problémy -  každá skupina obyvatel má jiné požadavky, které jsou leckdy protichůdné a pak je na pracovníkovi, nebo rovnou na politikovi, aby rozhodl. Tak jsme například na sídlišti v Rozdělově balancovali mezi požadavky na zachování ploch zeleně a rozšířením ploch pro parkování. Diskuze byly opět vyostřené, ale určitou rovnováhu se snad najít podařilo ke spokojenosti všech.

rekonstruovaný interiér Škodova paláce, magistrát hl.m.Prahy

Osobní zájem, iniciativa, direktiva a motivace

Každý, kdo pracuje, potřebuje motivaci pro to, aby odváděl práci dobře. Každý potřebuje tak nějak cítit, že jeho práci někdo ocení, že mu nechá jeho šéf volnou ruku v tom, co umí dobře. Spokojený člověk bude pracovat podle mě s větším nasazením.

Taková státní správa, třeba když se vyjadřuje z pohledu životního prostředí k nějaké velké stavbě, je  poměrně náročný proces. Stanovisko musí být podložené zákonem, propracované, samozřejmě včas odeslané atd., atd. Většina "klientů" stavebníků ho příliš neocení, protože zpravidla obsahuje pro ně nějaká omezení, podmínky... Pracovník úřadu musí psát co nejlepší stanoviska ze svého vnitřního přesvědčení, a přitom leckdy bojuje nerovný boj, třeba v případě silou tlačeného záměru výstavby v nevhodném místě. Pak skutečně záleží na každém jeho slově.

V samosprávě se zase lidé starají o majetek města. Potřebují důvěru svých nadřízených,  i politiků, že na svou práci stačí, že ji připraví dobře, že dokáží dohlédnout na realizační firmy atd. Přílišná direktiva vede ke ztrátě motivace a vlastní iniciativy. Stejně tak, pokud jsou dodavatelské firmy příliš těsně provázány s politickým vedením města, ztrácí odbory kontrolu nad dodávanými službami a kvalita ustupuje před osobními známostmi.

Úřední šiml

Administrativní zátěž na úřadech neustále narůstá- jednotlivé odbory státní správy se vyjadřují doslova ke kde čemu. Termíny jsou ze zákona stále stejné, 30 dní,  jenže žádostí je v době ekonomického růstu násobně, protože se prostě hodně staví, a nejen to. Pak státní správa nabere zpoždění a nespokojená veřejnost trpělivost s úřadem obvykle nemá. Ne vždy vede samozřejmě balík vyjádření od různých úřadů investora k lepšímu výsledku. A takový balík má každé logistické centrum na hodnotné orné půdě a také každý hypermarket na zelené louce. Odpovědnost za rozhodnutí je v takových případech roztříštěná..

Prostředí úřadu

Kdesi jsem zaslechla, že voliči nemají rádi, pokud se investuje do vlastního zázemí úřadu, v našem případě například do hlavní budovy kladenské radnice. Jako architekt si myslím, že prostředí člověka zásadně ovlivňuje, to pracovní nevyjímaje. Prostředí ovlivňuje pracovníky a ti pak ovlivňují  veřejnost. A staré a nevábné toalety, vítr fičící skrz netěsnící okna, v létě naopak na padnutí, to podmínky úplně příznivé nejsou, na to ani odborník být nemusím. Stav hlavní budovy nepůsobí pravděpodobně příliš vzletně ani na návštěvníky této instituce. Mám radost, že se doufejme v brzké budoucnosti dozná alespoň základních úprav. Momentálně totiž třeba veřejnost musí oficiálně jen do jedněch toalet, které jsou přístupné z průjezdu do dvora...Tepelné ztráty objektu a jeho morální zastaralost jsou samostatná kapitola.

Setkání s pracovníky radnice

Tento týden proběhlo jedno z dalších  setkání s veřejností, kterých už se letos na Kladně odehrála celá řada, tentokrát s lidmi, co pracují na úřadě. Protože naši uředníci nejezdí na teambuldingy, nebo s vedením na pivo, měli i oni tentokrát možnost zakreslovat do mapy to, co by rádi změnili,  a také se diskutovalo o záměrech města. Jsem ráda, že se takové setkání, která se v soukromých firmách dělají běžně, uskutečnilo i u nás. Pokud totiž chceme společně vytvořit město pro kvalitní život, potřebujeme také spokojený tým lidí na úřadě, s vlastní iniciativou, nápady a přístupný veřejnosti.

Takže, jako ve všem. Více respektu k práci na všech stranách, pochopení a trpělivost, a i zvládnutí úřadu bude pro všechny příjemnější. Úředníci jsou také lidé :).

 

 

Autor: Anna Gamanová | sobota 3.8.2019 13:23 | karma článku: 11,23 | přečteno: 688x