Nestavte dům, poroďte syna a hlavně sázejte stromy

Parafrází známeho úsloví uvádím zamyšlení o tom, že (nejen) na Kladně je skutečně potřeba se pustit do výsadeb. Jinak se nám může stát, že město pro kvalitní život přijde najednou o spoustu stromů a nové ještě nenarostou.

Sucho, prach a horko aneb Proč bychom měli sázet?

Několik problémů, které nás ve městě obtěžují, se dá shrnout velmi stručně do tří slov v nadpisu. Nezabývám se nijak do hloubky problémy globálního oteplování, nicméně na to, aby člověk věděl, že ve stínu stromů je prostě chůze po ulici v létě příjemnější, nemusím být žádný myslitel. Stromy odpařují desítky až stovky litrů vody denně a účinně tak ochlazují své okolí. Horké dny se v posledních letech stávají pravidlem. Tempo výsadeb jsme ale zatím nezrychlili.

Prach ve městě vzniká hlavně vlivem dopravy, kdy se víří a uvolňuje nejvíce v okolí rušných komunikací. Z toho důvodu se někde dělají ochranné zelené pásy, nebo keře, které mají za úkol prach zachytávat. I stromy mají svou roli a mohou pomoci při zachytávání prachu podél rušných komunikací. A zrovna na Kladně je v prachu i řada hodně nebezpečných částic ohrožujících zdraví, takže se vyplatí to nepodcenit.

Kladno je oblastí dlouhodobě ohroženou suchem. Proto u nás také nově zasazené stromy odchází a péče o ně je náročná. Tím spíše je však ale potřeba sázet, protože nedostatek stromů město přehřeje ještě víc a sucho dále umocní.

Zkrátka stromy do města patří, protože pomáhají ho udržet v příjemném mikroklimatu, jak je zřejmé i zde v National Geographic. Estetickou hodnotu vůbec komentovat nemusím, to je asi věc názoru, ale aby se město nepřehřívalo a nevysušovalo a dalo se v něm i v létě fungovat na ulicích a náměstích, potřebuje zejména stromy v dostatečném množství.

Stromy chceme, ale...technická opatření při výsadbách

Generace našich předků to měly jednodušší. V ulicích nevedl plynovod, osvětlení, elektřina, ještě předtím ani vodovod nebo kanalizace. Stromy mohly růst všude a kořeny ničemu nebránily. Pak se situace trochu zkomplikovala a všude se začaly pokládat inženýrské sítě. Strom ze zákona žádné ochranné pásmo nemá, proto se často sítě přiložily právě k uličním stromořadím třeba do trávníku. Když pak je potřeba rekonstruovat sít a strom kvůli tomu padne, má síťař alespon povinnost náhradní výsadby. Pakliže strom odejde věkem, už se na místo nevrátí, protože do ochranného pásma inženýrské sítě ho zasadit nesmíte. Proto máme taky na Kladně mnoho stromořadí tak vypelichaných.

Tedy... za určitých podmínek do ochranného pásma sítě sázet můžete. Na světe existují ochranné flie proti prokořenění, které výsadbu v těsné blízkosti sítí umožňují. Na Kladně bohužel nemám etakové folie ani kousek a prozatím marně se snažíme ji v místních podmínkách použít. Držme si palce, ať se nám to povede.

zavlažovací vak na Kladně

Jiná inovace naštěstí už na Kladně místo má. Jde o zavlažovací pytle, která zajistí, že se ke stromu nemusí tak často zajíždět a voda se uvolňuje postupně. Zatím máme dva a dalších 60 by mělo přibýt v pilotním projektu.

Mezi méně komplikovaný prostředek používaný k ochraně stromu patří různé konstrukce, které chrání kmeny před poškozením. Vzhledem k téměř úplné absenci parkovacích pásů se stromy zatím na Kladně "vohnouty"(jak prvek překřtila bývalá kolegyně) podle mě nemáme. Tak snad časem.

Sázejme včas

Údržba zeleně stromy sleduje, hlídá, zda jsou bezpečné, nepadají z nich větve a hodnotí, v jakém jsou celkově stavu. K tomu slouží pasport dřevin. Když se podíváte do pasportu, co má město k dispozici, zjistíte, že na mnoha místech už je podstatná část stromů ve výhledu ke zkácení z důvodu špatného zdravotního stavu a tedy malé perspektivy. Nové výsadby by ale měly vykácení pokud možno předcházet, jinak se nám může stát, že hodně stromů odejde najednou- a nové ještě ani nebudou zasazeny. Tomu bychom měli včasnou výsadbou předejít.

I projekt nových výsadeb musí mít určitou logiku právě třeba s ohledem na následné kácení stávajících stromů anebo na to, aby staré stromy umožnily vůbec správný růst těm novým.

Strom ve městě roste v náročných podmínkách. Proto se taky leckdy nedožije úplně vysokého věku. V každém případě je potřeba zvolit takový druh, který odolá zasolení, náporu psů, leckde nedostatku vody...tím se výběr stromu limituje.

Správný druh stromu na správné místo

Spoustu lidí si stěžuje, že stromy kvetou, padá z nich listí, stíní, zasahují do oken, do fasád... Kouzlo spočívá v tom, že téměř do každého prostoru se dá zasadit strom, který se do něj vejde bez zbytečně pracného a drahého řezání a další údržby- a nebude tak překážet. Lidé mají zkušenosti s výsadbou z akce Z a s medovicí pokapanými auty, ale stromy se dají vybrat s ohledem na své umístění tak, aby pozitiva dalece převažovala negativa. Pravda, listí mají zpravidla všechny, ale...

Stromy do našeho prostředí patří. Strom je možné skácet během pár okamžiků. Než vyroste, trvá to dlouho. Sázíme pro příští generaci. Byla bych ráda, abychom pro ně nechali město alespoň tak zelené jako je to dnešní. Jinak z toho města budou utíkat před horkem a suchem.

 

 

 

 

 

 

Autor: Anna Gamanová | čtvrtek 26.9.2019 23:55 | karma článku: 9,97 | přečteno: 331x