Krajina ve městě, město v krajině

Dnes si popovídáme o tom, jak moc příjemná a krásná je příroda ve městě. Pojďte se mnou na procházku, uvidíte, co jste třeba ještě neviděli.
Hostavický potok- revitalizace

Nebudeme začínat úplně od lesa, i když zrovna na Kladně je to nejkrásnější, co město svým obyvatelům může nabídnout. Vezmeme to i s příklady z jiných měst a půjdeme z krajiny na okraji města do centra. Vetšina měst leží na nějakém potoce. Potoky prodělaly v uplynulém století leccos a spousta jich skončila pod zemí někde v trubce. V Kladně třeba pod průmyslovou zónou. Dneska se naštěstí vrací doba vody- víc si jí vážíme a zároveň nás ohrožují přívalové deště a povodně- a taky jsme přišli na to, že revitalizovaná koryta, jako na fotce, té vody pojmou mnohem víc a povodně pak nejsou tak ničivé. Takže potok je venku z trubky, krásně meandruje a hlavně nezaplavuje okolní zástavbu.

zasněný večerní výhled z Haldy Ronna

Někde na pomezí kulturní krajiny jsou haldy. Na Kladensku jich je požehnaně a kromě své osobité krásy jsou to i lokality velice přírodně zajímavé. Rozhodně stojí za návštěvu a za patrání po jejich kráse.

Bukovka, louka

Projdeme přes louku, to už je známka blížícího se města. Dnes ji nespásají kozy, ale sekají ji městské služby. Každopádně je to vítaná plocha pro venčení psů, procházku na odpoledne a na výhled z okna. Louka může být po okrajích pěkně divoká, jako tahle v Bukovce. Louka ale do města patří. někdy je tu festival, jindy se pouštá draci, taky se tu dá sáňkovat. A někdy jste tu zcela sami na kraji města.

 

Na usedlosti typicky navazují sady. Sady mohou být zpustlé, nebo udržované- anebo obnovené, jako třeba tento v Praze. Sady jsou krásné v květu, je to kulturní krajina, je to dědictví po našich předcích. No a občas se tam najde i něco na zub... A také spoustu včel a třeba jablka, jaká jste naposledy ochutnali u prababičky, protože ta ze supermarketu jsou prostě jiná odrůda.

městský park Lesík

Intenzivně udržovaný park je dalším krokem k centru města. Může být i docela velký a je v něm spousta věcí poměrně náročných na údržbu- vzrostlé vysazené stromy, co se musí řezat a na začátku zalévat, stříhané keře, někdy záhony, spousta často sekaného trávníku. Není to levná záležitost, ale pro vyžití lidí a na procházku jsou takové parky příjemné. Park Lesík u kladenského hřbitova nabízí kromě zajímavého kontextu bývalého zahradnictví také aktivitu- diskgolf. Vezměte frisbee a vyražte objevit jeho krásu.

trvalkový záhon náměstí Jana Masaryka, Kladno

Parkové náměstí je už úplně ve městě. Taky je na něm spoustu náročných prvků, laviček košů, sáčků pro psy, pítko, vzrostlé stromy, trvalkové nebo letničkové záhony.  Sednete si na lavičku a můžete se dívat, co se děje kolem.

uliční stromořadí Berlín, Německo

Pak už projdeme do ulice. A slunce vás neupeče, protože jsou tu stromy. I v daleko menší a stísněnější ulici, než je ta na fotce, se stromy mohou vysadit. Stačí jen s nimi počítat- a hlavně je chtít. Ano, občas je nutné shrabat listí. Ale ta krása? Tu nic nevynahradí. Navíc se vám nepřehřeje auto a domy  a  nějaká voda se vsákne rovnou ke stromům.

 

drobné osvěžující záhony v ulici Stockholm, Hammarby Sjoestad

Jdeme dál až k našemu domu. I ve zpevněné ploše uvítáme nějaké zpestření, nějakou květinu. A při severní stěně našeho domu roste- trvalkový záhon. Osvěží vás jinou barvou květů v každém období, pořád se na něm něco děje. Je levný na založení a vydrží třeba 10 let jen s malou údržbou. Malý kousek krajiny ve městě.

nově zakládaný park ještě před dokončením výstavby domů kolem, Berlín Německo

Doufám, že se Vám dnešní procházka líbila a někdy příště třeba o tom, jak je dobré sázet stromy včas, abychom si užili jejich stínu ještě během našeho života.)

Autor: Anna Gamanová | pátek 8.3.2019 23:03 | karma článku: 9,09 | přečteno: 254x