Ježíš, děti a chybějící víra

Vždycky mi vrtalo hlavou, proč by někdo na sebe bral všechny hříchy světa a dobrovolně umřel. A jak by vlastně ty hříchy na sebe mohl vzít. Odpověď pořád neznám. Dnes jsem se pokoušela přiblížit příběh Velikonoc dětem.
Ježíšův příběh pro děti.

Dnes jsem se pokoušela přiblížit příběh Ježíše a Velikonoc svým dětem. Již vnímají Vánoce jako svátek dětí a ví, že se tehdy Ježíšek narodil. Všichni ostatní mu pak nosili dárky a radovali se s ním. K tomu jim svítila betlémská hvězda. 

Pak Ježíš vyrostl a stal se z něj dospělý muž. Hodně toho zažil a uvědomil si, že umí lidem pomáhat. Vyprávěl jim, jak se mohou k sobě a k druhým chovat, aby spolu dokázali žít šťastně. Učil je ohleduplnosti, že k sobě mají být hodní a nemají si ubližovat. Kromě toho uměl lidem pomáhat. Uměl léčit lidi a protože tehdy moc léků nebylo a každá nemoc mohla znamenat konec života, lidé si ho za to moc vážili. Také uměl dělat  zázraky, třeba když když nakrmil zástupy rybami. Lidé ho měli rádi a chodili poslouchat jeho vyprávění. 

Protože lidí, co Ježíše poslouchali, bylo hodně, všiml si toho místní král Pilát. Nelíbilo se mu, že Ježíše poslouchá tolik lidí a začal se bát, že přestanou poslouchat jeho. Bál se, že se ho přestanou bát, a že ztratí svou moc. 

Ježíš, protože měl zvláštní dar, věděl, že se blíží jeho smrt. Se svými učedníky proto jednoho dne seděl na společné večeři a řekl jim, že je to poslední večeře. Že následujícího dne zemře a že ho jeden z nich zradí. Učedníci mu nechtěli věřit. Potom ho jeden z nich, Jidáš, zradil. Zradil ho za peníze královým vojákům a ti Ježíše zatkli. Nedokázal ale překonat svůj špatný čin a zlé svědomí ho přimělo si vzít život.

Další den Ježiše zabili, dali ho na kříž. Ježíš zemřel, lidé truchlili a dali ho do hrobu.

Pak bylo ticho. V neděli ale Ježíš v hrobě už nebyl- vstal z mrtvých a vešel na nebesa. Lidé se radovali a radovali se ještě další den.

 

Vždycky mi vrtalo hlavou, jakou váhu má Ježíšova oběť. Proč by někdo na sebe bral všechny hříchy světa a dobrovolně umřel. A jak by vlastně ty hříchy na sebe mohl vzít. 

Odpověď pořád neznám. Každopádně to, že se stal takovým symbolem a mnoho lidí více nebo méně dodržuje křesťanské zásady, ačkoli jinak třeba aktivně věřící nejsou, jistě znamená mnoho. Přestože cesta západní křesťanské civilizace je samozřejmě trnitá a ve jménu křesťanských hodnot často zapomínala a zapomíná na toleranci, která určitě někde v základě křesťanství má být. 

Ačkoli jsem si přečetla, že Ježíš rozhodně nechtěl vyvolávat žádnou revoltu a chtěl jenom, aby lidé žili správně sami o sobě a byli zodpovědní bohu, vnímala ho tehdejší moc jako nebezpečného. Dětem a sobě to překládám tak, že tehdejší moc vládla strachem a nechtěla, aby lidé pochopili, že se nemusí bát, že mohou žít v určité harmonii a v respektu z boha, nikoli ve strachu z pozemských vládnoucích struktur. To je ale jen moje reflexe toho, že dnes někteří k vládě používají strach rovněž. Strach samozřejmě omezuje svobodné rozhodování i lásku k bližnímu jako základ křesťanství.

 

Věřící člověk se bojí boha, ale zároveň v něm má oporu. Kdesi jsem nedávno četla, že naše česká společnost bez víry je v tomto opravdu bez opory a dopady pociťujeme v různých směrech včetně chybějící sounáležitosti či soucitu. Možné to je. Chybějící víra je jedním z kamínků či kamenů v mozaice naší doby, naší pandemie, našeho strachu z vládnoucích struktur či absence víry v možnost jejich změny…

V každém případě přeji nám všem, ať se během Velikonoc můžeme zamyslet nad příběhem starým dva tisíce let i tím dnešním, přes chybějící odstup varujícím pro naši společnost a to, jak funguje.

Autor: Anna Gamanová | čtvrtek 1.4.2021 21:51 | karma článku: 15,18 | přečteno: 587x