Jak nám Růžové pole láme vaz

Jak nám exprimátor otevřel cestu k absolutní lhostejnosti k věcem veřejným skrz změnu územního plánu.

právní stát na západě a na východě

Trochu obecné hypotézy na úvod. Na západ od nás lidé požívají vyšší důvěry v právní stát, totiž že jsou si rovni před zákonem a nehraje tudíž roli to, jestli zrovna v pozici soudce nebo starosty nějakého města sedí jejich kamarád či nikoli. Zkrátka že normální život není vymezen mantinely, zda jste příznivcem a kamarádem toho či onoho veřejného představitele. Čím dál na východ jdete, tím lepší je, máte-li na příslušných místech kamarády, a v některých zemích se bez toho téměř nehnete.. Tak nevím, jestli bychom na stupnici 10-1 západ-východ skončili někde v půlce anebo spíš na východě.

destrukce odborného pohledu ... na cokoli

Dnešní doba je charakteristická snadným přístupem k informacím. Díky nim se za jeden večer (případně rychleji) můžete stát odborníkem na cokoli. Díky nim se však člověk může také dokonale splést a  uvíznout v teoriích a názorech sobě blízkých. Není totiž nic jednoduššího než  vyhledávat "fakta", která jsou vám ideově nejbližší,  a tak se dokonale utvrdit v tom, co jste si mysleli už na začátku svého bádání. Zkrátka kritické myšlení je potřeba více něž kdykoli jindy.

Co to ale udělá s "opravdovými odborníky"? Lékaři to znají asi nejlépe. Pacient rozumí nezřídka všemu lépe a odborný postup okamžitě konfrontuje s tím, co se dočetl ...kdesi. Výsledkem je nedůvěra mezi pacientem a lékařem, což samozřejmě může mít fatální důsledky.

Člověk by samozřejmě neměl být slepou ovcí- stejně tak to ovšem platí při čtění nekonečných internetových diskuzí.

Pokud se stáváte odborníkem na územní plánování bez širšího kontextu, vyhledáte si příklady podporující jeden pohled, pár obrázků a je to. Na co pár let studia nebo člověk, který se územnímu plánování věnuje řadu let a dokáže porovnat dopady toho či onoho rozhodnutí té které samosprávy na živých příkladech.

Dopady tak komplikované věci, jako je změna územního plánu, vám dokáže zpětně vysvětlit zas jen odborník. Řekla bych, že dopady špatné nebo dobré léčby na lidské zdraví jsou podobně obtížně zhodnotitelná věc.

v čem nám Růžové pole láme vaz

Změna územního plánu na míru podle záměru určitého investora nám láme vaz proto, že devastuje důvěru lidí. Územní plán, svou relativní komplikovaností a neflexibilitou (tudíž dlouhodobostí) má poskytovat určitou garanci vývoje území. Jakože třeba když si prohlédnete územní plán a pak někde koupíte byt, předpokládáte, že to, co jste se dočetli, také bude po řadu let platit.

Ne každý si územní plán před koupí bytu prohlíží, nicméně je to žádoucí, pokud se chcete vyhnout nepříjemným překvapením v podobě nějaké nové silniční stavby nebo obchoďáku tam, kde je dnes pole.

Když ale samospráva přistoupí na to, že udělá změnu územního plánu "na míru" (a teď myslím změnu "třeba" z plochy pro sportovní vybavení na komerční plochu, tedy na něco řekněme rušivějšího, řekněme více zatěžujícího okolí hlukem a exhalacemi), zlomí vám vaz. Vezme vám to totiž veškerou důvěru v to, že územní plán má nějakou váhu, že když si ho prohlédnete na jiném kousku, do roka se nezmění k nepoznání a s ním i hodnota vaší nemovitosti.

Hloupé je, že kromě důvěry lidí to zlámalo taky důvěru politiků v to, že instrument v podobě územního plánu má nějakou váhu. Že je nutné ho brát jako pozitivní možnost, jak tvarovat město pro zachování rovnováhy podmínek pro přírodu, podnikání a lidský život. O to tak nějak jde v udržitelném rozvoji.

Čtete správně, v územním plánování nemá jít pouze o peníze, jakkoli pro řadu lidí je nepředstavitelné, že by při rozvoji čehokoli mělo o něco jiného ještě jít.

Já se domnívám, že samospráva má zastávat univerzální a veřejný zájem - mít svůj názor, co kde ve městě má být- a že dělat na míru změny územního plánu v okolí devastujícícm měřítku je prostě nepřijatelné. Zároveň si myslím, že peníze, jakkoli samozřejmě hýbou lidským snažením, nesmí být jediným motorem rozvoje města. Udržitelný rozvoj - dlouhodobé zdraví přírody a zdravá stabilní společnost - se nemůže řídit pouze maximálním ziskem těch, kdo staví.

Územní plán je zkrátka kompromis, který dokáže uspokojit všechny strany. A už nikdy proto prosím nevolme někoho, kdo kompromis kompromituje a zahodí ve prospěch maximalizace komerčního profitu. Z tohoto šoku se asi budeme ještě chvíli léčit a pevně doufám, že se nám vúbec někdy podaří obnovit důvěru lidí v to, že má smysl územní plán mít a ctít.

 

Autor: Anna Gamanová | pátek 14.2.2020 22:09 | karma článku: 10,70 | přečteno: 496x