Hledá se nový obytný okrsek v rámci programu SPARCS

Aktuálně spolupracuje Město Kladno a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB, který sídlí na Dříni) na výběru lokalit pro výstavbu energeticky inovativních projektů.

V čem ta inovace spočívá?

Moderní stavitelství na celém světě hledá energetické úspory, vždyť odhadem 1/3 veškeré energie se spotřebuje v budovách, proto hledáme hlavně úspory.

Projekt, v jehož rámci by měly být nalezeny 2-3 rozvojové lokality, jde však dále a hledá možnosti, jak by se domy a čtvrti mohly stát dokonce aktivními přispěvateli do systému zásobování energií/ teplem.

Jaké parametry má taková lokalita splnit na Kladně?

Mezi klíčové parametry, které by taková lokalita měla bezpečně splnit, patří například

- Kvalitní dopravní a prostorová návaznost na okolní zástavbu
- Možnost zapojení do systému CZT (centrální zásobování teplem)
- Realizovatelnost v dohledné době (z pohledu vlastnictví, územního plánu, postoje investorů atd.)

Jaké jsou moje požadavky na výběr takové lokality na Kladně?

- nevylučovat automaticky stávající zástavbu (neboť ta bude v každém případě i při zastavění všech dnes vymezených rozvojových ploch na Kladně vždy převažovat, a proto se domnívám, že v práci s ní spočívá budoucnost),
- a priori nevyloučit práci s rodinnou zástavbou, nesoustředit se pouze na bytovou.
- energeticky propojit areál zimního stadionu a aqauparku (neboť jeden chladí a druhý topí).
- Město by mělo jít do podobného projektu alespoň na jednom pozemku, který dosud vlastní a podobnou zástavbu na něm může realizovat jako vlastní pilotní projekt

Hodnocení energetického dopadu lokality

Hodnocení energetického dopadu staveb samozřejmě je velice komplikovaná disciplína. Při správném komplexním pohledu nejde pouze o stavbu jako takovou, ale o její polohu, její dopravní vazby, technickou i dopravní infrastrukturu, kterou je potřeba pro stavbu zbudovat atd. Postavíte-li si pasivní dům na vrcholu krásného kopce a k tomu kilometr vozovky, potřebných sítí a několikasetmetrový vrt pro zásobení vodou a každý den pojede každý člen rodiny vlastním autem 50 km na pracoviště nebo do školy, nedá se taková stavba hodnotit jako energeticky šetrná. Příklad je samozřejmě přehnaný, nicméně hodnocení lokalit se právě proto dělá podle různých kritérií.

Jaké máme rozvojové možnosti na Kladně

Hodnotíme-li tímto pohledem jednu rozvojovou lokalitu na Kladně po druhé, staví to do jiného světla plochy na polích a mimo možnosti jednoduchého napojení na infrastrukturu atd.
Pevně doufám, že pod tlakem nutnosti dlouhodobě udržitelného plánování dojde také ke změně pohledu na územní plánování v našem městě a jako první rozvojové lokality půjdou na řadu takové, které nejsou pouze“ jednodušše zastavitelné“, ale také dlouhodobě pro město ve všech ohledech přínosné- a trvale udržitelné.

Udržitelný rozvoj

Udržitelný rozvoj má totiž hned tři pilíře- environmentální, sociální a ekonomický. Zatímco ekonomický je přirozeně a dlouhodobě akcentován, protože se dá poměrně snadno spočítat, daleko složitější společenský dopad nevhodně umístěných lokalit anebo sotvakdy vyčíslená újma na životním prostředí stojí na pozadí.
Nic víc a nic míň než udržitelný rozvoj také nestojí na pozadí programu SPARCS. Pevně doufám, že město jej naplno využije a přiřadí se tak k moderním městům.

Příklad odjinud -  Hammarby Sjoestad, Stockholm, Švédsko

čtěte více zde .

 

Autor: Anna Gamanová | pondělí 30.11.2020 10:15 | karma článku: 3,63 | přečteno: 136x