Co na Kladně děláme proto, aby nebylo tak horko (a sucho)

Minuly první vlny veder. Zatím naštěstí relativně prší, uvidíme, jaké počasí nás letos čeká. Každopádně po několika suchých letech jsou aktuální opatření, která dokáží v horkých měsících Kladno osvěžit. Jaká to například jsou?

Mám kamaráda v Praze. Několik posledních let řeší rekonstrukci svého domu. V poslední době, od té doby, co se mu narodily děti, řeší čím dál víc, jak docílit v domě v horkém létě “žitelnou” teplotu. Minulý rok měli doma přes den v létě stabilně ke třiceti stupňům. To už není příjemná teplota na spaní ani pro milovníky slunce a veder.

Jak může město ovlivnit "svojí vodu"

Kladno je menší a nepřehřívá se tolik jako česká metropole. Nicméně i u nás jsme zaregistrovali citelný úbytek srážek, resp. jejich koncentraci ve formě přívalových dešťů, kdy celkový úhrn sice zůstává obdobný, ale retence v krajině klesá, protože se prostě už nestačí vsáknout. Důsledky rychlejšího odtoku se pak projevují různě. Třeba uschlými výsadbami nových stromů, dožluta vysmaženými travními plochami, naopak povodňovými vlnami v povodí Zákolanského nebo Dřetovického potoka atd. I na Kladně je v posledních letech pořádně horko. Množství vody, které se ve městě vsákne a pak se může postupně odpařit, značně ovlivňuje teplotu města.

Kladno může hospodaření s vodou na svém území samozřejmě ovlivnit tak, aby se zlepšila retence a město alespoň zčásti zmírnilo problémy sucha a veder.

Úřední šiml

Odbor životního prostředí magistrátu se za státní správu vyjadřuje k záměrům vznikajícím na území bývalého okresu Kladno, nyní obce s rozšířenou působností (ORP Kladno). Ve stanoviscích odbor sleduje zejména povinnost vlastníků řešit vsakování dešťových vod na vlastním pozemku, udržení kvality zemědělské půdy, kde retenci fatálně ovlivňuje snižující se obsah organické hmoty v půdě, a také stav říčních niv, přítomnost mokřadů v krajině atp. Úřední šiml, který razítkuje povolení staveb, je neuvěřitelně potřebná věc, protože nutí jednotlivé investory na svých pozemcích realizovat jednotlivé kousíčky mozaiky, které dohromady tvoří naše životní prostředí.

Jak na parkovací plochy a jak ušetřit stromy

Ve svých vlastních projektech město sleduje zejména ochranu stávajících a výsadbu nových stromů. Také proto vzniknul akční plan obnovy stromořadí, který prošel Radou v březnu 2019 a v kterém jsou pojmenovány konkrétní ulice, s kterými již intenzivně pracujeme na pasportu dřevin a chystáme pro ně projekt. Zásady ochrany dřevin při investičních činnostech je pak document, který rada schválila  s cílem maximálně ochránit při stavbách města i soukromých investorů stromy již vysazené. Město take cílí na maximální retenci vody, používá běžně vsakovací tvarovky při stavbě parkovišť atd. Protože nároky na parkovací plochy neustále rostou, chystáme take obecné podmínky pro vsakování a ozelenění veřejných i soukromých parkovacích ploch.

Pod stromem v chládku

Proč je důležité mít ve městě stromy? Stromy dokážou díky odparu vody a stínění zpevněných ploch ochladit mikroklima až o 5 stupňů Celsia. Takový efekt by měly, pokud by tvořily 40% plochy města. K tomu číslu se asi hned tak nedostaneme, ale ani úžasný pás lesa kolem města sám o sobě nestačí, aby město ochladil. Je potřeba mít stromy i v ulicích, na náměstích, samozřejmě v parcích. Každý ví, že automobil, který stojí pod stromem, je pro jízdu take mnohdem příjemnější, než přehřáté plechy na rozpáleném asfaltu.

Stromy ano, ale ne před mým domem

Na setkáních s občany bohužel někdy narážíme na to, že lidé stromy před svým vlastním domem nechtějí. Kvůli úklidu, alergii, stínu a z dalších důvodů. Ano, strom samozřejmě lze vnímat jako omezující prvek. Také ho ovšem můžeme vnímat jako kus organismu města, při jehož absenci město dostává horečku. Jeden strom to ale nezachrání. Podle mého názoru je potřeba přistoupit na změnu v celém organism a snažit se stromy dostat všude tam, kde to jen trochu jde. Navíc, při pohledu na stare fotografie je vidět, že pro naše předky strom byl zcela přirozenou součástí prostoru. Osamělé stromy na polích, ovocná stromořadí podél silnic, stromy v ulicích, kde dnes marně hledátě lísteček (třeba u Středočeské knihovny). Ano, tenkrát nebyly všude pod zemí rozvody elektřiny, plynu, veřejného osvětelní, vodovody a kanalizace. Dnes je to o hodně komplikovanější z hlediska prostoru, někam strom vůbec dostat. Přidá-li se k tomu ještě odpor lidí, jde o skoro nemožný úkol. A při absenci stromů začíná být ve městě opravdu horko.

Proč by neměl být všude golfový trávník

Časté seče jsou poměrně drahá záležitost. Údržba nemusí a ani nemá být všude stejně intenzivní, naopak je žádoucí některé plochy ponechávat s delší trávou, zase to zpomaluje odpar a odtok vody. Existují různé květné louky atp, na Kladně zatím skoro nepřítomné, ale dobudoucna perspektivní a pěkné řešení. Město plánuje důkladné prověření a zhodnocení současného stavu péče o zeleň s cílem optimalizace údržby tak, aby nejen ušetřilo, ale take docílilo kvalitního a funkčního modelu péče o zelené plochy.

Povodně, když je sucho?

Paradox v boji se suchem jsou povodňové vlny vzniklé rychlým odtokem vody ze zpevněných ploch, na Kladně zejména v povodí Zákolanského a Dřetovického potoka, o čemž ví nejvíce své obyvatelé Dříně,  Dubí a Vrapic. Po zbudování retenční nádrže poblíž opravovaného mostu v Kročehlavech se situace značně zlepšila, ale pořád k povodňovým vlnám sem tam dojde. Cílem města je skutečně celoměstsky maximalizovat retenci a zpomalit odtok. O což se snažíme v konkrétních lokalitách aktuálně v projektu v Bukovce a rovněž v údolí Týneckého potoka ve Švermově. Na propojení sítenského údolí podél ulice Dlouhá se také nachází mokřad, se kterým chceme v tom směru pracovat.

Plánovaná výsadba a obnova stromořadí

Tady je seznam ulic, na které aktuálně budeme chystat jednoduché projekty za účelem získání dotace na obnovu stromořadí. Samozřejmě ne vždy jde o celé ulice, jsou to i doplnění a částečné realizace.

Jedná se o ulice Billundská, A. Dvořáka, Březinova, Smetanova, A. Suchého, Ostruhová, J. Klímy, Dr. Topky, Ant. Suchého, Smečenská – od kostela k sídlu AVE Kladno s.r.o. (p.s.), Huťská – obnova, Dubská. Už se moc těším, až se na Kladně objeví další stromořadí.

Kamarád v Praze bude řešit problémy s vedrem ve svém bytě pravděpodobně instalací řady nákladných technologií, která teplotu udrží na přijatelné úrovni. Také zbuduje vsakovací jímku, aby vodu ze své střechy udržel na svém pozemku. Snad vysadí nové stromy na zahradu, aby alespoň zčásti nahradil ty, co už někdo dávno pokácel. A co Kladno? Jdeme do toho a s vodou budeme take šetřit, vysázíme stromy, pokusíme se zdržet vodu tady u nás, aby zavlažila výsadby a abychom omezili bleskové povodně.

Autor: Anna Gamanová | pátek 14.6.2019 22:38 | karma článku: 11,59 | přečteno: 476x