Pomůze Ukrajině „Marshallův“ plán?

Při sledování dění posledních měsíců u našich bývalých východních sosedů jsem vzpomínal na vzácné lidi a přátale, které jsem na Ukrajině potkal. Setkal jsem se s nimi při cestách v době mého působení jako koordinátora humanitární a rozvojové pomoci Arcidiecézní charity Olomoc. Pomáhají dětem na ulici, často závislým na drogách, seniorům žijícím v bídě či propuštěným vězňům. Co asi oni a jejich svěřenci prožívají v poslední době, kdy se celá země dostává do hospodářské nouze? Jak moc jejich každodenní životy ve svých důsledcích ovlivní události na Majdanu, diplomatické snahy velmocí či okupace Krymu ruskými vojsky? Co pro ně znamená, že se Ukrajina stala geopolitickým hracím polem mezi západem a východem, na němž chce Rusko ukazovat svou moc a vliv a západ projevuje svou vyčerpanost a neakceschopnost? Perspektiva těchto ohrožených skupin je jistě odvislá od celkové nálady v zemi a ekonomické síly „většinové“ společnosti poskytnout prostředky na sociální pomoc.

Od pádu východního bloku uplynulo téměř čtvrt století a vývoj v zemích do něj zahrnutých šel často obdobným směrem. Nabízí se srovnání s uspořádáním poválečné Evropy v tehdejším rozložení sfér vlivu po druhé světové válce, kdy se za stejný časový interval po jejím skončení psal rok 1970. Celá západní Evropa zažívala díky Marshallovu plánu hospodářský vzestup. Nemohla by se nabízet obdobná cesta i pro Ukrajinu?

Podmínkou pro úspěšnou realizaci Marshallova plánu v takovém „Západním“ Německu bylo radikální vyrovnání se s minulostí národního socialismu, jejímž symbolem se stal Norimberský proces. S dědictvím komunismu se postsocialistické země hned po pádech totalitních režimů, tedy v eurofiích svobody, nevyrovnaly, a s odstupem čtvrt století k tomu už asi nedojde. V otázkách orientace na západ či východ symbolizujících zde politické režimy stojí Ukrajina, stejně jako další postsocialistické země včetně naší, na neustálém rozcestí. Vlády zkratkovitě a symbolicky označované jako proruské se střídají s vládami proevropskými. Nejtěžším dědictvím komunizmu je vedle tohoto přešlapování na místě morální likvidace národa, která se projevuje v nestabilním podnikatelském prostředí plném korupce, kde stát neplní jednu ze svých základních rolí, dělat pořádek. To je pak pro lidi s vizemi rozvoje země v demokratickém prostředí naprosto demotivující. Vzpomínám na jednu z cest, kdy jsme na hraničním přechodu na sto metrech čekali 8 hodin a ukrajinští celníci dávali před námi přednost osobním autům převážejícím ve svých nádržích naftu; v případě předání úplatku by jsme si čas přejezdu zkrátili. Toho času na hranicích jsem ale nikdy nelitoval.

Spojené státy americké byly schopny uvolnit a vynaložit velké prostředky na obonovu poválečné západní části Evropy takté proto, že v Evropě potřebovaly silného spojence a uvědomovaly si, že právě akcelerace západoevropské ekonomiky může napomoci těm šťastnějším evropským národům žijícím v západním bloku přestat ohlížet se zpět, k čemuž by je vedlo také vzrůstající sociální napětí. Srovnávejme srovnatelné - Německá spolková republika byla pro nás výkladní skříní kapitalizmu a demokracie, jejíž protiváhou byla Německá „demokratická“ republika. O tom, jak na poli rozděleného Německa tento souboj probíhal, můžeme vidět na indikátoru kvality života v dodržování základních lidských práv a svobod: Berlínská zeď se přelézala směrem na západ. O HDP a podobných ukazatelích ani nemluvě. Západ, který zde dnes zosobňuje především Evropská unie, ale nemá dostatečnou ekonomickou sílu postsocialistickým zemím skutečně pomoci a ty se musí navíc vyrovnávat s nevydařenými transformacemi svých ekonomik.

V rozvoji brání Ukrajině ještě jedna věc. Velká část produktivní ukrajinské populace vyjíždí vydělávat na západ – na Ukrajině práce není, či je špatně placená. Nejde jen o negativní jev exportu práce jakožto výrobního prostředku z této země. Podstatné dopady se projeví až v příštích generacích, neboť absencí otců v zemi odnesou rodiny a děti, byť na tento fenomén nejsou makroekonomické ukazatele citlivé. Druhou stranou mince je skutečnost, že západ s řízenou migrací z Ukrajiny ve svých strategiích cíleně počítá. Ta by měla vyrovnat populační propad, časovanou bombu, o které se ale v naší české stárnoucí společnosti moc nemluví. Nízkou míru reprodukce by měla nahradit řízená migrace, Evropa bude mít zájem především o lidi vzdělané, kteří ale budou na Ukrajině chybět. Pokud bude chtít západ Ukrajině skutečně pomoci, pak podporou projektů směřujících k udržení poctivých a pracovitých mladých lidí s vizemi v této zemi. Úspěšnost bude záviset na schopnosti ukrajinců vytvořit demokratické stabilní prostředí bez korupce, ve kterém se omezené prostředky zvenčí efektivně využijí. Při cestách na Ukrajinu jsem viděl velký potenciál, který tato obrovská země označovaná jako obilnice Evropy má. Byť je rozvoj země díky socialistické a postsocialistické minulosti a mocenským nárokům jejich východního souseda značně limitován, musí být zájmem Evropské unie na východě silného souseda a partnera mít, a to nejen jako nějakou nárazníkovou zónu. Na pomoc zvenčí se ale tato země moc spoléhat nemůže.

Autor: František John | úterý 4.3.2014 14:15 | karma článku: 9,88 | přečteno: 478x

Další články autora

František John

Dotační kultura Národního plánu obnovy na Ministerstvu kultury

Žijeme v době dotační. Velká část finančních prostředků, které jsou určeny pro municipality, je hromaděna ve fondech a přerozdělována za účelem podpory evropských či národních politik.

16.10.2024 v 12:19 | Karma: 9,98 | Přečteno: 558x | Diskuse | Kultura

František John

Radniční cymbál v Brně odbíjí půl tisíciletí

Velký hodinový dodnes funkční cymbál brněnské radnice má v letošním roce 500 leté jubileum. Ve svém nápisu sice neobsahuje autorské určení, na základě srovnání jej ale můžeme začlenit do díla brněnského zvonařského rodu Haubiců.

26.10.2021 v 11:45 | Karma: 12,11 | Přečteno: 214x | Diskuse | Brno

František John

Roušky v boji proti koronaviru – je už jasno?

Pokud bychom vyhlásili anketu hledající symbol současné doby, zvítězila by pravděpodobně rouška. Tento „obyčejný“ kus textilie může jako výstižný symbol vyprávět.

6.4.2020 v 9:47 | Karma: 11,97 | Přečteno: 522x | Diskuse | Společnost

František John

Máme se bát koronaviru 2019-nCoV?

S obavou i profesním zájmem sleduji epidemii koronaviru 2019-nCoV v Číně. Zatím se zdá, že se jeho šíření i přes razantní opatření vymklo kontrole.

27.1.2020 v 15:27 | Karma: 35,92 | Přečteno: 8394x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

František John

Ztratí olomoucká radnice svůj hlas?

Budova olomoucké radnice prochází náročnou a velmi potřebnou rekonstrukcí. V rámci obnovy krovu věže je zvažováno, že hodinové cimbály nebudou navráceny do věže a přestanou tak plnit svou roli.

10.1.2020 v 12:53 | Karma: 17,75 | Přečteno: 541x | Diskuse | Kultura

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Ve Vatikánu se scházejí kardinálové, začínají přípravy na pohřeb papeže

22. dubna 2025  8:56,  aktualizováno  9:04

Sledujeme online Zatímco svět truchlí, ve Vatikánu řeší, co po smrti papeže Františka bude dál. V úterý se mají...

Příměří je minulost. Rusko poslalo drony na Oděsu a plně obnovilo boje v pohraničí

22. dubna 2025  7:16,  aktualizováno  9:01

Rusko s koncem třicetihodinového příměří provedlo v noci na úterý rozsáhlý dronový útok na...

Letadlo vzplanulo přímo na rampě letiště. Uvnitř bylo téměř 300 lidí

22. dubna 2025  8:56

Na letišti v centrální části Floridy začalo v pondělí před plánovaným startem hořet letadlo...

Švýcarský farmaceutický gigant investuje v USA. Vytvoří nová pracovní místa

22. dubna 2025  8:54

Švýcarská farmaceutická společnost Roche investuje v příštích pěti letech ve Spojených státech 50...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1081x
Renesanční člověk s všestranným zájmem o vše krásné. Starosta města Zábřeh.

Seznam rubrik