Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stromy Lidožrouti

/ Dosud nepublikovaný díl Detektoru / .                                                                 .

V roce 1878 otiskl časopis Gräfe und Walter dopis, který napsal německý cestovatel Karl Liche svému příteli, polskému učenci dr. Omeliusu Fredlowskému. V dopise se Karl zmiňuje o strastiplné cestě po Madagaskaru a přiznává se k očitému svědectví ze setkání s lidožravým stromem. Byl jako nestranný divák přítomen lidské oběti, kterou této rostlině pravidelně předkládal trpasličí domorodý kmen Mkodo. Domorodci strom nazývali jménem "Tepe", nebo se o něm zmiňovali jen jako o "ďábelském stromu". Je však pravdou, že mluviti o něm se povětšinou zdráhali a téma hovorů se vždy snažili odkloniti jiným směrem. Jako by se o této strašné rostlině báli i jen promluvit.

V lednu 1925 byl v americkém týdeníku - příhodně nazvaném American Weekly - otištěn článek s názvem Unikl ze spárů lidožravého stromu. V článku byla popisována výprava cestovatele W. C. Bryanta na Filipíny, kde v džungli narazil na lidské kostry ve větvích podivného neznámého stromu.

Tehdejší renomovaní světoví botanici byli k těmto zveřejněným informacím skeptičtí. Vědecký časopis American Botanist kritikou vůči těmto stromkařům také nešetřil, napsal cosi v tom smyslu, že v lesích na Madagaskaru a Filipínách je bezpečněji, než na New Yorských ulicích a rozšafně nabídl za živý exemplář stroma lidožrouta odměnu ve výši deseti tisíc dolarů. A tehdy 10.000 USD něco znamenalo. Například se za ně dalo koupit 35 osobních vozů Ford model T posledních sérií, který lze považovat jako ekvivalent dnešní krátké Fabie, základní model.

Snad vidina lehce získané odměny, či do té doby nediagnostikovaná duševní porucha, vehnala do nitra Madagaskaru bývalého důstojníka britské armády L. Hearsta. Nešťastný dobrodruh nejenže sazenici nepřivezl, ale nevrátil se ani s holýma rukama z důvodu úmrtí za tajemných okolností v tamním temným lese.

Další výzkumy v tomto oboru přerušila druhá světová válka a na ní téměř plynule navazující válka studená. Až teprve v roce 1994 se našly finanční prostředky a volné vědecké kapacity na znovuzahájení honby za lidožravými stromy. Grant na tuto činnost ve výši 2 mil. 718 tis. eur dostala od Evropské unie Botanická katedra na Univerzitě Leonharda Eulehra ve francouzském Lyonu. Zde se sešli nejvýznamnější botanici z Evropy a vytvořili špičkový vědecký tým pod vedením konzervativního Angličana dr. Jacka Timbera Jumpa, který měl být zárukou střízlivého výzkumu. Konečně v září loňského roku, po mnohaleté výzkumné práci, zveřejnil tento tým  velice zajímavé výsledky v rozsáhlém sborníku "Man-eating trees in our gardens, orchards, parks and forests". Dovolte mi, abych v následujících odstavcích velice stručně přiblížil, o čem pojednává tato osmisetdvaapadesátistránková publikace.

Vědecký tým hned v počátcích svého výzkumu vyvrátil existenci těch stromů, jak je popisovali výše zmínění cestovatelé. Vydali se na Madagaskar, kde kontaktovali domorodý kmen Mkodo. Zpočátku byly evropské kapacity naplněni optimismem. Nabízeli totiž malým domorodčátkům lízátka plná umělých barviv, když je zavedou ke stromům lidožroutům. Tito malí obchodníčci se hned chopili příležitosti a vodili vědce k různým stromům po celém rozlehlém pralese, vždycky na nějaký strom ukázali a za výkřiků: "Ten mi sežral dědečka!", "Ten mi sežral strýčka", "Ten mi ukous nožičku, ale naštěstí mi už dorostla!", se dávali do usedavého pláče. Netrvalo dlouho, vědcům začali docházet lízátka a výsledky nikde. V tuto chvíli již vědci pojali podezření, že děti nemluví zcela pravdu. Jistotu získali, když jednoho dopoledne malý Patu ukázal na strom a vykřikl: "Ten mi sežral tatínka!".  Večer však přišel do vesnice Patu senior, který se vrátil ze  služební cesty. Vědci se cítili podvedeni, vyrvali malému Patu lízátko z úst a plni rozhořčení vše vylíčili Patu seniorovi. Ten jenom stačil vykřiknout: "Já se z toho kluka po....!" Dr. Hans Fressbaum neváhal ani okamžik a kousíček toho vzorku a ještě to olízané lízátko poslal malým tryskovým letadlem do laboratoře ve Stuttgartu. Testy DNA prokázaly otcovství nekompromisně. Po tomto debaklu vědecký tým opustil slepou větev svého výzkumu a konstatoval, že žádný druh stromů "Tepe", který by konzumoval lidi, neexistuje.

Protože prostředky grantu nebyly madagaskarskou anabází ani zdaleka vyčerpány, vrhl se vědecký tým jiným směrem. A přišel s něčím mnohem zajímavějším! Teoreticky prokázal existenci nebezpečných stromů, které člověka sice přímo "nesežerou", neovinou chapadlovými větvemi a listy, ale tak nějak ho do sebe pomalu vstřebávají, chcete-li vnořují a lidskou tkáň transformují na stromovou, takže většinou není časem po tomto aktu ani památky. Do těchto monster se mohou zvrhnout všechny druhy stromů. Zajímavé je, že po čase se některé tyto stromy mohou stát zase klasickými hodnými stromy. V současnosti disponuje těmito schopnostmi dle teoretických výpočtů asi 0,01% stromů. Takto se zdá, že to není mnoho, ale představte si reálnou hodnotu tohoto počtu. A zde již končí veškerá legrace.

A na závěr uvedu pár zásadních výsledků výzkumu:


  • Všechna dosud udávaná zmizení lidí, která jsou připisována na vrub mimozemšťanům, je třeba přehodnotit. Nemalý podíl na tomto skóre budou mít zajisté stromy. Pak ale vězte, že mimozemšťané některé jedince vrací. Stromy nikoliv!

  • Prvními stromy, které začaly takhle mutovat, byly vrby. To se dalo koneckonců očekávat. Tento trend se obrátil s nástupem internetu, kdy notoričtí vyzpovídači přesedlali na internetové diskuse. Na druhou stranu to mělo kladný vedlejší efekt. A to ten, že dnes nepotkáte vodníka, jak je rok dlouhý.

  • Za velmi rizikovou činnost se považuje tzv. objímání stromů. Pokud se tomu chce někdo přesto věnovat, měl by se ujistit, že strom není nebezpečný. Pro tyto účely je již zkoušen prototyp detekčního zařízení, které s 97% pravděpodobností potvrdí, zda je strom neškodný. Prodejní práva na tento produkt již zakoupila nejmenovaná firma, která ho bude nabízet svým klientům na výletech po českých památkách (každý manželský pár dostane zdarma kastrůlek / PR).

  • Mezi riziková povolání v souvislosti se zjištěnými skutečnostmi patří: lesní dělník, hajný, sadař a pracovník botanické zahrady-specialista na dřeviny.

  • I když to může znít jako naprostý nesmysl, některé zmutované stromy si ponechávají své vlastnosti i po pokácení a následném zpracování. Rozhodně vědci radí případným adeptům, ať si sami zváží, zda je pro ně bezpečnější se rychle schovat do dřevěné skříně, či vyčkávat ve volném prostoru.

Tento díl detektoru bych chtěl věnovat Dr. J. T. Jumpovi, který se jednoho dne nevrátil domů, když se snažil vylézt na strom, do jehož koruny se zamotal drak doktorových vnoučat. Čest jeho památce!

Autor: Radek Folprecht | středa 22.4.2009 12:47 | karma článku: 22,78 | přečteno: 4468x
  • Další články autora

Radek Folprecht

Stará vodárenská věž v Mladé Boleslavi

"Vodárny jsou klenot města nejušlechtilejší a nejpotřebnější", řekl moudrý Václav Krocín z Drahobejle (1532-1605).

19.11.2013 v 19:30 | Karma: 15,88 | Přečteno: 952x | Diskuse | Fotoblogy

Radek Folprecht

Oldtimer Bohemia Rally 2013 (obrazem)

Více než pět desítek historických automobilů a motocyklů se o tomto víkendu zúčastnilo prestižního veteránského klání Oldtimer Bohemia Rally - FIVA. Soutěž letos vstoupila již do čtvrtého ročníku a oproti minulým rokům se termínově přesunula ze začátku září na konec května. Tím organizátoři dostali výhodně OBR, končící v sobotu, do časového průniku se snad ještě prestižnější veteránskou akcí  Concours d'Elegance na Zámku Loučeň, která ten den právě začínala. A tak se Loučeň stala etapovou obcí OBR. Fotografie jsou z Mladé Boleslavi a blízkého okolí.

26.5.2013 v 8:00 | Karma: 28,90 | Přečteno: 7275x | Diskuse | Fotoblogy

Radek Folprecht

Tudor - první poválečná škodovka

Tudor, první poválečná škodovka, byl vlastně vyvrcholením typově bohaté řady Popularů. Nový vůz dostal modernější elegantní karoserii, ve zmenšeném měřítku ne nepodobnou tehdejším americkým Fordům, a výrobce ho z marketingových důvodů uváděl jako zcela nový typ.

22.4.2013 v 15:15 | Karma: 27,44 | Přečteno: 8278x | Diskuse | Věda

Radek Folprecht

Zámek Mnichovo Hradiště

Rozsáhlý areál barokního valdštejnského zámku nalezneme v severní části Mnichova Hradiště. Státní zámek Mnichovo Hradiště je dnes Národní kulturní památkou a patří k němu i bývalý kapucínský klášter s kostelem sv. Tří králů a kaplí sv. Anny v sousedství.

2.4.2013 v 16:23 | Karma: 20,93 | Přečteno: 1229x | Diskuse | Fotoblogy

Radek Folprecht

Československé bunkry (fotoblog)

V lednu a únoru vyšly na Technetu první dva články ze série k pětasedmdesátiletému výročí mobilizace Československé armády v roce 1938. První díl se věnoval těžkému a druhý díl lehkému opevnění, které se u nás budovalo od poloviny třicátých let po vzoru francouzské Maginotovy linie. I když obrana kladoucí důraz na linie železobetonových bunkrů byla pro nadcházející válku v principu překonaná a navíc výstavba čs. opevnění nebyla zdaleka dokončena, zůstávají tyto bunkry památkou odhodlání našich vojáků bránit první republiku. Dva avizované články jsou protkány názornými ilustracemi, zde si můžete prohlédnout některé objekty na fotografiích. Ještě zbývá dodat, že projekt československého opevnění byl z evropských meziválečných fortifikačních systémů tím nejlepším a nejpropracovanějším.

4.3.2013 v 16:24 | Karma: 21,81 | Přečteno: 2301x | Diskuse | Fotoblogy
  • Nejčtenější

Strach a násilí v Plzni. Ve městě strmě roste kriminalita, žádá vládu o pomoc

25. listopadu 2024

Premium Co se děje ve městě, jehož primátor kvůli růstu zločinnosti žádá vládu o pomoc? Policie ani...

Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat

26. listopadu 2024  12:23

Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...

Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům

25. listopadu 2024  6:55,  aktualizováno  13:10

Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...

Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek

26. listopadu 2024  15:13,  aktualizováno  19:13

Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...

Našli jsme české nebe. Hospodu, kde čepují pivo za 23 korun

24. listopadu 2024

Premium Ta cena bije do očí. Ano, v hospodě U Smrku mají čepované pivo třikrát levnější než v Praze. Útulný...

Napadl kolemjdoucího a způsobil mu vážná zranění. Nyní mu hrozí až 18 let za mřížemi

30. listopadu 2024  16:34,  aktualizováno  1.12 20:35

Policejní hlídky vyjížděly v pátek krátce před 23. hodinou, do ulice Palackého v Mladé Boleslavi, k...

Cukrovka a obezita stojí ročně desítky miliard, chybí prevence u nejmenších

1. prosince 2024  20:29

Léčba obezity a s ní spojených komplikací vyjde Česko ročně až na desítky miliard korun. Podle...

Zkolaboval železniční koridor Praha - Morava, zpoždění nabralo hodiny

1. prosince 2024  17:44,  aktualizováno  20:19

Aktualizujeme Kvůli poškození trakčního vedení v České Třebové na Orlickoústecku se od půl páté přerušil provoz...

Z kamioňáka kazatelem. Kdo je Nigerijec, který nabízí spásu přes ruský vliv

1. prosince 2024

Premium Považují se za nebešťany a těší se na apokalypsu. Tak se prezentuje záhadná a státem uznaná Církev...

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4325x