Co pofrčí v outdooru v letošní sezoně

Vzpomínám si, jak jsem jako malý kluk se spolužáky vyrážel na čundry a bez moderní techniky hledal cestu pomocí buzoly. To byly časy, určování severu podle růstu lišejníku nebo pohybu slunce. To už je dávno pryč. Dneska je komfort pro outdoorové dovádění pro naší generaci dospívající v 80. letech jako z jiného světa. 

GPS má u sebe téměř každý zkušenější výletník. Tyhle přístroje nás dostanou z každého průšvihu, umožní nám přesné určení polohy, nadmořské výšky i vzdálenosti do cíle. A když už je úplně nejhůř a vůbec netušíme, kde jsme, dostanou nás z neznámého terénu alespoň do místa, odkud jsme vyráželi. Mít jí ovšem u sebe je pouze zlomek úspěchu. Před nevlídným počasím nás ochránit nedokáže, i když ty nejmodernější na něj alespoň upozorní.

Proti chladnému počasí musíme použít jinou účinnou zbraň kvalitní oblečení s ještě kvalitnější technologií. Textil o obuv jsou stále více zaměřeny na zvýšení uživatelského komfortu, tedy na naše maximální pohodlí. Funkční membrány, kvalitní přírodní vlákna, merino se syntetikou, to jsou dnes nejvyhledávanější vlastnosti.

A podobně nároční bychom měli být i na batoh, který už dávno nemusí být nepříjemným břemenem na zádech. Naopak se u něj v poslední době klade důraz na ergonomii, tedy aby dobře seděl a zároveň co nejlépe odváděl pot z oblasti zad a ramen. A pokud bude mít ve výbavě integrovanou pláštěnku, popřípadě zásobník vody s hadičkou a ventilem, jenom dobře. Úplně nejpodstatnější ale je vybrat batoh s odpovídajícím objemem s ohledem na délku naší tůry.

K té musíme přihlédnout i při výběru obuvi. Vyšší kotníková bota s pevnou podrážkou zajistí více stability a chrání lépe před zraněním. Trendem jsou univerzální modely vybavené funkční membránou, které nepropustí vodu, ale zároveň jsou prodyšné. Tady však nezapomeňme na impregnaci, která pomáhá udržet prodyšnost membrány v horších klimatických podmínkách.

Nedávno mi kamarád vyprávěl o trekových holých, že je využívá snad každý starší turista. Jenže pozor, nenechte se zmást, že je většinou vidíme jen v rukou seniorů. Už dávno to není jen jejich výsadou. Dnes je v zahraničí využívají všichni, mladí i staří, pomáhají totiž snižovat zatížení dolních končetin a zvyšují naši stabilitu. Můžeme volit buď pevné, nebo teleskopické. Teleskopické v kombinaci s tlumením nárazů poskytnou nejvyšší možný komfort.

Důležitou, ne-li tou nejdůležitější složkou pro naše dobrodružství v přírodě jsou spací pytle a stany. Univerzálním a často nedostatečně hřejícím spacákům odzvonilo. Ty dnešní mají širokou škálu vlastností, podle kterých vybereme ten správný. Každý z nich je určen pro konkrétní teplotní rozmezí uvedené na obalu. Ženám doporučuji se orientovat podle hodnoty “COMFORT”, to je teplotní limit, kdy ještě můžeme být ve spacáku pouze ve spodním prádle bez pocitu chladu. Pro muže pak využít hodnotu “LIMIT COMFORT”. Spací pytel by měl být o 20-25cm delší než výška postavy. Toto je důležité u tzv. mumiových spacáků s ohledem na možnost celkového zapnutí včetně ochrany hlavy.

K čemu by byl ale kvalitní spacák bez funkčního stanu. U něj jsou rozhodující hodnoty vodního sloupce a materiál konstrukce. Pokud stan nosíme na zádech, vyplatí se investovat do lehkého modelu s hliníkovou konstrukcí, takový stan pro dvě osoby váží okolo 1 kilogramu, naproti tomu standartní se sklolaminátovými tyčemi stejné velikosti má hmotnost 2 až 3 kila.

Závěrem bych se ještě měl zmínit o vařičích, protože s nimi má spousta z nás všelijaké zkušenosti. Důležité je předem si ujasnit, při jakých podmínkách je budeme používat. Plynové za mrazu fungují problematicky a také dostupnost náhradních kartuší je někdy horší. Benzínové jsou těžší, ale fungují za všech klimatických podmínek.

Teď si jen přát, aby mrazy už definitivně zmizely a my mohli s jarními teplotami vyrazit na nějaký ten výlet.

Pět hlavních zásad pro kvalitní outdoorové vybavení:

  1. Oblečení vyhledávejme s funkční membránou z kvalitního materiálu, trend je kombinace přírodního merina se syntetikou.
  2. U batohu klaďme důraz na ergonomii, tedy aby dobře seděl a zároveň co nejlépe odváděl pot z oblasti zad a ramen.
  3. Nezapomínejme na impregnaci, která pomáhá botě udržet prodyšnost membrány v horších klimatických podmínkách.
  4. U spacáků doporučuji ženám orientovat se podle hodnoty „COMFORT“, mužům podle „LIMIT COMFORT“.
  5. Pokud budeme stan nosit na zádech, vyplatí se investovat do lehkého modelu s hliníkovou konstrukcí. Takový stan pro dvě osoby váží okolo 1 kilogramu.

 

 

Autor: Michal Folkman | čtvrtek 4.4.2013 13:59 | karma článku: 14,11 | přečteno: 984x