Bruslařská sezóna je tady aneb chrániče nejsou ostuda

Cyklostezky už nepatří jen vášnivým cyklistům, dávno se musí dělit o cesty lemující řeky, silnice a zalesněné parky s vášnivými bruslaři. Boom, který zaznamenalo inline bruslení v posledních letech, stále přidává na obrátkách. Na brusle se staví stále více nadšenců a přibývá také malých bruslařů a logicky rovněž nepříjemných úrazů.

A tak na začátek nutno zopakovat:: nestyďte se nosit chrániče. Skutečně to není ostuda. Litovat frajeřiny může být mnohdy pozdě. Pokud se navíc bavíme o kvalitních chráničích, musíte myslet především na ty nejmenší bruslaře. Ti se totiž často nezraní ani tak svou neopatrností, ale přehlídnutím od staršího bezohledně jedoucího bruslaře.

Helma je základ, to je bez debat. A nemusí jít vyloženě o helmu na brusle, často si lidé vypomáhají cyklistickou. Ta stačí. Stejně jako jsou vhodným doplňkem cyklistické rukavice. Důkladně při výběru dbejte na další chrániče, ty totiž musí na bruslích splňovat řadu vlastností. Měli by být především pohodlné, ale zároveň musí dostatečně chránit riziková místa: kolena, lokty, zápěstí či dlaně.

U dětí jsou nejnebezpečnější pády dozadu, a to především proto, že dospělí na to nejsou připraveni. Takový pád často končí naraženou kostrčí, poraněním hlavy či dokonce pohmožděnou páteří. I proto má přilba své opodstatnění.

Při chladnějším počasí se klidně dá použít lyžařská helma a pro větší bezpečnost páteřák, který využívají lidé na snowboardu. Pohyblivost je s ním sice složitější, ale riziko poranění páteře rozhodně menší. Na bruslích však neriskujeme tolik jako na sněhu, nedosahujeme ani takové rychlosti, takže páteřák není příliš vyhledávanou ani doporučovanou ochranou.

Pokud chcete na brusle prvně postavit své děti, je potřeba znát pár základních věcí. Dobrou zprávou pro vás mohou být brusle s nastavitelnou délkou. Díky nim ušetříte při nákupu prvních bruslích tisíce korun. Místo každoroční obměny modelů, si vystačíte s jedním a jen snadným posouváním velikosti. Jedny brusle obsáhnou až tři velikostní čísla.

Pro začátek dětem pořiďte kolečka o malém průměru, protože s nimi budou mít níže těžiště a při výuce dosáhnou větší stability. Brzdy jsou na bruslích standardní a to jak pro dětské tak dospělé bruslaře. Pro první jízdy dopřejte dětem maximální oporu. Například u nás v rodině se jezdilo za ruce. Optimální je, když rodič jede pozadu a dítě má proti sobě.

Možností je také jet za dítětem a nedržet ho. To můžete zkusit například při třetí, čtvrté jízdě. Pro dítě, stejně jako pro jakéhokoliv začátečníka, je nejnáročnější odraz, tedy přenesení váhy z jedné nohy na druhou. Právě při těchto prvních tempech musíte být nejvíce na pozoru.

Vhodnou podporou je pro dítě kočárek, který může tlačit a zároveň se o něj opírat. Určitě by první jízda neměla být hned v plném provozu mezi bruslaři. Naopak si najděte malý plácek, kde budete mít klid.

Stejně jako o kolo, i o brusle se musíme pravidelně starat. Nejpodstatnější je výměna koleček. Nejvíce se opotřebovávají především přední. Nemusíte kvůli nim kupovat hned nová, stačí měnit jejich pozice mezi sebou. Brusle jsou v dnešní době sami o sobě kvalitním produktem, který vydrží i několik let. Dokonce i dříve velmi poruchová ložiska fungují bez problémů až pět výměn koleček. Musíte se o ně však dobře starat a především se vyhnout styku s vodou.

Pět nejdůležitějších rad před bruslařskou sezonou:

  1. Vždy noste helmu a dostatek kvalitních chráničů na lokty, kolena, zápěstí či dlaně.
  2. Buďte připraveni, že děti nejčastěji padají dozadu. Tak jim hrozí největší nebezpečí.
  3. Optimální je, když rodič jede pozadu, dítě jede proti němu a drží se.
  4. Vyměňujte pravidelně kolečka, ta přední se totiž rychle opotřebovávají.
  5. Ložiskům vadí nejvíce voda, chraňte před ní své brusle.
Autor: Michal Folkman | pátek 28.6.2013 15:25 | karma článku: 7,50 | přečteno: 503x