Běh s čelovkou: romantika i pořádné dobrodružství

Venku je lehce pod nulou, cesty ještě nestačily zamrznout a z nebe se snáší sněhové vločky. Při pohledu z okna neváhám ani chvilku, oblékám se do běžeckého, nasazuji čelovku a vyrážím do „osvíceného“ zimního večera. 

Někdo využívá večer na pěknou procházku, já se kolem míjím se svou vlastní romantikou, během do zasněžené přírody. Lehká a snadno upevněná čelovka je výborná věc, osvětluje mi tak patnáct metrů trasy a dodává na důrazu padajícím vločkám. Kdyby se mi nezvyšoval tep, určitě bych se na chvíli zastavil a kochal se tou krásou. Především kolem Berounky, tam to mám nejradši.

Teď se ale musím koukat hlavně pod nohy. Už jednou se mi stalo, že jsem přehlédl zasněženou louži a skončil s potrhanou rukou. Tehdejší úraz mě naučil dvě základní věci, nosit s sebou mobilní telefon pro zavolání případné pomoci a běhat trasy, které znám.

V zasněžené potemnělé krajině přijdete k úrazu snadno. Šlápnete do zasněžené díry, uklouznete na zamrzlé louži nebo zakopnete o kořen ukrytý pod vrstvou sněhu. Čím více neznámé krajiny, tím větší pravděpodobnost nepředvídatelných situací.

Naopak když terén dobře znám, dokážu se vyhnout zapeklitým místům. Hluboké díry a nebezpečně vystrčené kořeny si po pár bězích zapamatujete. Zvlášť když se jim musíte opakovaně vyhýbat.

A ještě jedna důležitá rada, pokud jde o výběr běžecké trati, vyhněte se asfaltu. Nevyzpytatelný povrch, u kterého nevíte, zda se leskne pouhou dešťovou vodou nebo je zmrzlý a pro váš každý krok extrémně nebezpečný. Celkem využívaným produktem jsou v těchto případech nesmeky. Používají se právě na zledovatělé cesty. Ovšem pozor, na cestách bez ledu a sněhu mohou klouzat.

Všeobecně se má za to, že běhání v zimě je náročnější a to jak na fyzickou kondici, tak na zdraví běžců. Nízké teploty, náročný terén, to rozhodně nejsou podmínky pro začátečníky. Ti by měli začít s běháním v jakémkoliv jiném ročním období. Uleví tak organismu a do zimní sezony už půjdou s běžeckou zkušeností z předchozích měsíců. 

Před vyběhnutím se vždy pořádně zahřejte, to bych dvakrát podtrhl zvlášť při mrazivých teplotách. Také nemám problém vyběhnout a neohlížet se na počasí. Tomu se ale musí nejdříve pečlivě přizpůsobit vaše běžecká výbava.

O lehké a dobře upevněné čelovce už jsem psal, důležité jsou ale i další věci. Začít můžeme botami, které jsou stejně podstatné jako boty na lyže. Komfort v botě hodně ovlivňuje způsob vašeho běhu a tedy i vaše pohodlí. Nejlepší je krosový typ bot s funkční membránou, který má protiskluzovou podrážku.

Velmi dobrou pomůckou posledních let je nákrčník. Ten si můžete vytáhnout až k nosu a přitom vám bude chránit krk z obou stran. Některým běžcům díky nákrčníku koukají jen oči, což není ke škodě, zvlášť pokud jsou mrazy skutečně velké. Dýchání přes látku navíc může dechu v mrazech pomoci.

Největší problémem je v zimě mrholení nebo déšť. Funkční oblečení je promokavé a tak se nabízí použití nepromokavé bundy. Její neprodyšný materiál ovšem zbaví funkční oblečení jeho vlastností a vy se tak rychle zpotíte. Nejlepší, i když také ne úplně ideálním řešením, je použití větrové bundy, kterou ve chvíli, kdy přestane pršet, sundáte. Tím umožníte opět transport vlhkosti od vašeho těla.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michal Folkman | čtvrtek 17.1.2013 11:15 | karma článku: 11,07 | přečteno: 966x