Největší lež o II. důchodovém pilíři

Je neuvěřitelné kolik nesmyslů už padlo kolem této problematiky, kolik polopravd a vyslovených lží a jak to všechno zbaštila i všechna hlavní média. 

   Důchodový účet je dlouhodobě v minusu a každá vláda hledá cesty, jak do něj nacpat nějaké peníze. Nejprve se prodlužoval věk odchodu do důchodu. Ukázalo se, že tudy cesta nevede, mnoho profesí by se toho důchodu prostě nedožilo a stejně důchodový účet mířil do mínusů. Zvyšovat sociální pojistné už taky moc nejde, máme ho jedno z nejvyšších v Evropě. To už by znamenalo totální zaříznutí hospodářství. Nejnověji naše současná geniální vláda uvažuje o zavedení sektorové daně, tedy extra zdanění určitých velmi ziskových odvětví a získané peníze chce nalít do důchodového systému. Pokud to prosadí, tak se jen modleme, že ta zisková odvětví ještě u nás zůstanou a neutečou za hranice.

   II. důchodový pilíř byla jedna z možností jak do systému dostat více peněz. Lidé byli motivováni k tomu, aby si platili na důchod o 3% více, než museli. Za to jim měl být zřízen individuální účet, na který by zároveň tekla i 2% z toho, co platí do společné kasy. A to bylo přesně to, přes co vlak u levičáků nejede. Jejich ideou je, aby měl každý stejně vysoký důchod bez ohledu na to, kolik do systému přispíval. Takto by měl ten, kdo by dobrovolně platil o 3% víc i vyšší důchod. Že by někdo 2% platil na svůj budoucí účet a neodevzdával je ke všeobecnému přerozdělování, tak to se přeci nenosí. Když už se něco zdaní, tak přeci všechno! A tak II. pilíř zařízli. Přitom to byl od revoluce snad jediný způsob, jak do celého systému dostat trochu více peněz, aniž by se nedobrovolně zvyšovaly daně nebo pojistné. Bylo to naprosto na dobrovolné bázi.

   Nejhorší je ta rétorika, kterou použila naposled ministryně Marksová a před ní všichni její rudí a oranžoví kolegové. Stále jenom opakují frázi o vyvádění peněz ze systému. Jaké vyvádění? Vyvádění peněz je přeci to, když někde nějaké peníze jsou, a já je vezmu a někam převedu. Ale tady šlo jen a jen o to, že ti, kdo by se dobrovolně rozhodli pro II. pilíř, tak by do systému (společného) odvedli o 2% méně. Nejde tedy o vyvádění, ale pouze o snížení povinného odvodu, můžeme to i nazvat snížení sociální daně, nebo též snížení přerozdělování ve prospěch všech. To je holý fakt. A ten pojem vyvádění bez skrupulí převzali snad všichni, kdo s tím mají co dočinění, včetně médií.

   Ministryně Marksová zároveň lidem doporučila, aby si spořili v pilíři třetím. Klasicky si protiřečí. II. pilíř se podle ní musel rušit hlavně proto, že je výhodný jen pro mladé a bohaté. Ve III. pilíři si zase budou lidi spořit částku podle svých příjmů a tím vyšší budou mít jednou důchod. Ale paní ministryně zřejmě zapomněla na starší slova svých sociálně-demokratických kolegů, které jí ve stejné debatě připomněla poslankyně KSČM Marková: II. pilíř je jenom něco ve prospěch soukromých společností. Ty dámy mají zřejmě na mysli společnosti, které obhospodařují důchodové fondy. Ale ty dámy asi netuší (nebo tuší, ale radši to neřeknou) že to jsou ty samé společnosti, které obhospodařují i fondy III. pilíře, do kterých ty dámy doporučují vstupovat.

   Prostě dámy lžou, nebo zamlžují a oboje je špatně. O vyvádění peněz rozhodně nejde a nejde ani o to krmit nějaké soukromé společnosti. Zrušením II. pilíře jsme se připravili o možnost napumpovat do celého systému důchodového pojištění více peněz. Bylo by už jen otázkou jemného nastavení parametrů, aby i do II. pilíře lidé vstupovali masově. Všechny ostatní dosavadní pokusy selhaly a důchodový systém půjde čím dál tím do většího minusu.

   Naposledy to zjevně došlo i ministryni Marksové a v nedělní Partii na Primě v podstatě prosila živnostníky, ať si dobrovolně platí vyšší pojistné než musí. Že jinak budou mít opravdu jen ten minimální důchod a budou potřebovat sociální dávky. Já myslím, že většina živnostníků si to uvědomuje a počítá s tím. Ale paní ministryně zase zapomněla dodat, že aby člověk dosáhl na sociální dávky, tak nesmí mít žádný majetek. Vše hezky nejdříve postupně rozprodat, pak poníženě přijít prosit na úřad, v ruce nejlépe žmoulat umaštěnou čepici, a laskavý sociální stát pak možná nějakou tu kačku na chleba pustí. Nemyslím si, že by hrozilo, že toto zbavení se majetku bude absolvovat nějaké velké procento živnostníků.

   Paní ministryně prostě už neví kudy kam. Peníze docházejí a bolševické metody selhávají. Ostatně nic jiného se ani nedalo čekat. Kdy to dojde i voličům?

 

PS: do II. pilíře jsem nevstoupil. Sociální pojištění si platím vyšší, než bych musel. Pořád optimisticky věřím, že ten stát na můj, řekněme průměrný důchod, peníze mít jednou bude. Pořád jsem optimista a věřím, že věc důchodové reformy konečně jednou vezmou do ruky skuteční ekonomové a ne sociální inženýři.   

Autor: Tomáš Flaška | úterý 21.4.2015 12:09 | karma článku: 32,56 | přečteno: 1805x