Každý z vás ukradl za rok věci za 400,- korun

Statistika je jasná. Češi nakradou v obchodech ročně zboží za 10 miliard korun. Z toho 38% připadá na přímé krádeže. Tedy zhruba 400 korun na každého z nás. 

Podle téže statistiky jde dále jenom o jedno procento více na vrub zaměstnanců v těch obchodech. 

Tak nejprve k těm zaměstnancům. Tam určitě nepracuje 10 milionů lidí, jako je u nás obyvatel. I když to hodně nadhodnotím a řeknu, že v obchodě pracuje půl milionu lidí, tak by každý z nich musel průměrně ročně nakrást zboží za nějakých 2000 korun. Fakt máte dojem, že to jsou v průměru takoví zloději? 

A teď ti obyvatelé. Znáte ve svém okolí někoho kdo v obchodě něco ukradl? Asi těžko, ani by se nepřiznal. Stud by mu nedovolil. Ale i tak, aspoň co své okolí znám, tak si nikoho nedokážu představit jak krade. A věřím, že u většiny z vás je to podobné. Tak kde se ta čísla berou? 

Samozřejmě tu máme zloděje a notorické zloděje. O těch druhých netřeba mluvit. Ti první jsou většinou v hodně tíživé životní situaci. Neomlouvá je to. Ale! Určitě máme procentuálně více zlodějů, než například v Německu. Pamatujete si po otevření hranic na ty cedule: "Češi nekraďte u nás!" Jde to na vrub státu, že připustí, aby ti hodně sociálně slabí byli slabí až natolik, že pokradou. Upřímně řečeno to bych tedy radši klidně i snížil důchody, ale ušetřené peníze rozdělil adresně těm skutečně potřebným. Ne nápady typu obědy zdarma všem. 

A teď ta druhá věc - ty astronomické krádeže samotných zaměstnanců obchodu. Ono je to jednoduché. Manažer prodejny je tlačen  ze shora, aby si zaměstnance udržel. Na to potřebuje černé fondy, aby jim mohl dát něco na ručku vedle jejich platu. Jak ty fondy získá? Vydá pokyn, že pokladna č. 8 (7,9,2...) teď pojede hodinu "mimo systém". Tedy markuje, kasíruje, ale tržba se neeviduje. Už se vám stalo že nefungovalo číslo účtenky v účtenkovce a ta byla se všemi náležitostmi ze supermarketu? Nebo že "z technických důvodů" momentálně nepřijímají platbu kartami? Tak to byl s největší pravděpodobností tento případ. 

Zboží se pak odepíše jako "ukradené" nebo "poničené". A čísla rostou. A pravděpodobně se do těchto statistik zahrnou i tzv. zloději, kdy se zboží odepíše jako "ukradené". Inkaso z té pokladny pak jde do šuplíku a manažer má fondy. 

Určitě se tu teď ozve hodně prodavačů a prodavaček, že tedy na ručku nic nedostávají. To ale nevylučuje, že to nebere někdo jiný. Nebo že se z toho neplatí třeba firemní večírky. 

A na vině je zase náš stát. Zdanění práce, ale především sociální a zdravotní odvody za zaměstnance, jsou tak vysoké, že se k podobným praktikám uchylují i nadnárodní řetězce. Je známo že tyto odvody máme jedny z nejvyšších na světě. 

No a pak všichni vypadáme jako zloději. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Flaška | pondělí 18.3.2019 15:48 | karma článku: 25,72 | přečteno: 1389x
  • Další články autora

Tomáš Flaška

Londýn trochu jinak

6.5.2024 v 9:28 | Karma: 19,63

Tomáš Flaška

Chcimír

29.4.2024 v 19:11 | Karma: 31,11