Už i Němci začínají mít dost „lepičů“

Klimatických aktivistů, kteří se přilepují k silnicím, začínají mít motoristé plné zuby. I v jinak hyperkorektním Německu začínají „lepiči“ jít řdičům na nervy.

Minulý týden se magoři, jinak to říci nelze, z hnutí Polední generace opět přilepili k asfaltu, tentokrát zablokovali přístupovou cestu do Ludwigshafenu za hlavním nádražím v Mannheimu. Protestovali prý za zklidnění dopravy ve městech, respektive za zákaz provozu aut ve městech jako takový. Obsadili tedy silnici a patrně čekali, že řidiči budou klidně čekat, dokud situaci nevyřeší policie. Čekat však nevydržel mladý řidič, který vystoupil z vozu a tři z aktivistů seřezal a pokoušel se je odtáhnout.

S násilníkem samozřejmě sympatizovat nelze, takto se problémy řešit nesmí. Policie jej zcela správně zatkla a vyšetřuje jej pro podezření z ublížení na zdraví. Případ však ukazuje na rostoucí podrážděnost veřejnosti, která přestává mít s radikálními aktivisty trpělivost. A to začíná být nebezpečné.

Jde o další z incidentů, které aktivistické provokace (protože o nic jiného, než o konflikt jim jít nemůže) vyvolávají. Německem rezonuje případ rovněž z Mannheimu, kdy policistka polila jedné z demonstrantek hlavu olejem, který policisté používají při odstraňování lepidla z dlaní „lepičů“.  Poslední generace rovněž tvrdí, že byli vyšetřování nazí a byli podrobení prohlídkám tělních dutin. Stěžují si rovněž, že jim policisté zmíněným olejem polévají nejen přilepené ruce, ale třeba i kalhoty…

Za policisty se staví německá policejní unie, podle níž je tlak na policisty enormní. Aktivisté z Poslední generace podle ní narušují dopravu. Policejní složky se podle policejního odborového svazu už týdny musejí věnovat tisícům podobných případů a nejsou schopny zajišťovat jiné své povinnosti. „Odlepování demonstrantů navíc probíhá vysoce profesionálním způsobem,“ konstatoval předseda policejních odborů Ralf Kusterer.

„Zcela bych ale chápal, kdyby některému kolegovi ruply nervy, a to i přes to, že by se podle našeho právního systému ze svého činu musel zodpovídat,“ řekl Kusterer. „Což by samozřejmě platilo i v případě, že by se dotyčnému policistovi dostalo široké podpory ze strany naštvaného obyvatelstva,“ doplnil.  

Podle policistů jsou obětí hnutí Poslední generace tisíce občanů, což se ale neřeší. Zejména média se prý soustředí spíše na pozitivní vykreslování aktivit demonstrantů. To samozřejmě vede ke stále většímu tlaku veřejnosti na tvrdé a důsledné jednání policie. „Občané očekávají, že jim stát zaručí jejich osobní svobodu pohybu,“ řekl Kusterer.

Zda Německo a další země, včetně ČR (v Praze se dnes měl konat další „přilepovací“ protest za omezení rychlosti na magistrále na 30 Km/h, magistrát však pochod přesunul na chodník, proti čemuž se aktivisté hodlají bránit u soudu), skutečně v budoucnu zakročí „tvrdě a důsledně“ zjistíme až v budoucnu. Pokud se tak ale nestane hrozí, že některému občanu či nedejbože policistovi opět „rupnou nervy“, a povede to k tragickým následkům.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Filip Řehák | středa 13.9.2023 8:07 | karma článku: 26,59 | přečteno: 782x