Soláry nebo život. Lidé se vyjádřili jasně
Kolem letiště je spousta cyklostezek, plochu v létě využívají in-line bruslaři a sídlí tu také aeroklub. Lidé v Ralsku chtějí, aby to tak zůstalo. Já se jim vůbec nedivím.
Je to zároveň skvělý impuls pro veřejnou diskuzi o tom, jak má vypadat rozvoj obnovitelných zdrojů elektřiny. Ta totiž bohužel chybí. Místo ní jede válec poháněný dotacemi, zelenou lobby i křičícími aktivisty. To všechno vytváří obrovský tlak na to, že se musí budovat soláry všude a rychle.
Nikdo přitom neřeší, jestli jejich nárůst zvládne přenosová soustava (řada odborníků varuje, že ne, nebo jen za cenu obřích nákladů), kolik to celé bude stát (hodně), co to přinese české energetice (nic moc, hlavně v zimě skoro nic), jestli není nebezpečná závislost na Číně, která ovládá prakticky celý solární byznys od těžby vzácných kovů až po výrobu panelů (je to nebezpečné), co se bude dělat s těmi miliony panelů až zhruba po dvaceti letech skončí jejich životnost (nikdo moc neví, zelená lobby sice tvrdí, že se budou recyklovat, ale od slov k činům je zatím daleko) a v neposlední řadě ani to, jestli se mají soláry stavět na zemědělských plochách nebo třeba na místech jako je letiště v Ralsku (nemají).
Asi se všichni shodneme na tom, že obnovitelné zdroje energie je nutné rozvíjet a stavět. Je to určitě budoucnost. Na druhou stranu nevím, kolik se nás shodne, že je to ale nutné dělat s rozmyslem, dopředu počítat a správně plánovat. V opačném případě totiž hrozí, že to skončí průšvihem. My už máme v Česku jeden solární tunel za sebou. Doplácíme na ně dodnes a to desítky miliard korun každý rok. Jde o obrovské peníze, které se by zejména v současné těžké době opravdu hodily. Místo toho ale proudí někam k solárním baronům.
Kdyby za ty obří peníze (celkem to má být až bilion korun, za který se mohlo postavit třeba několik jaderných elektráren, stovky kilometrů dálnic, desítky tisíc bytů apod.) aspoň soláry vytvořily opravdu zásadní přínos výrobě elektřiny, tak by se to dalo přežít. Jenže my sice máme solární elektrárny s teoretickým výkonem jako dva Temelíny, ale jejich výroba je mizivá. Bohužel. Českou energetiku tak stále táhne uhlí a jádro. Naštěstí, protože mám elektřinu.
Filip Řehák
Pavel Tykač a Slavia Praha: Nová éra v českém fotbale
Vlastnictví českého fotbalového týmu Slavia Praha ze strany renomovaného českého podnikatele Pavla Tykače je pro náš fotbal fantastickou zprávou. Tykač je velmi inteligentní a schopný člověk, vidící daleko za horizont událostí.
Filip Řehák
Řídí náš stát vláda, nebo ČEZ?
Energie jsou drahé a budou nejspíš ještě dražší. Důvodů je několik, ale ten hlavní by mohl být, že energetiku neřídí ani tak vláda, jako spíš vedení firmy ČEZ. Těm to totiž vyhovuje.
Filip Řehák
Pozadí sporu Německa a Francie o budoucnost jádra v Evropě
Jakkoli se konflikt o budoucnost evropské energetiky mezi Francií Německem zdá být pro tuto chvíli zažehnán, je dobré se podívat, co za ním stojí.
Filip Řehák
Kdo má zájem na válce na Blízkém východě?
Když v sobotu ráno teroristická skupina Hamás zaútočila na izraelské civilisty, včetně žen, dětí a starců, bylo zřejmé, kdo za útokem stojí: starý dobrý podezřelý – Persie, tedy Írán. Ale je to skutečně jen on?
Filip Řehák
Scholz nechce válčit s Čínou, raději na ní bude závislý
A je to tady: Německo ústy spolkového kancléře odmítlo vyšetřování čínské dotační politiky, která hrozí zlikvidovat evropský automobilový průmysl.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Hlavní antibabiš ani nepřišel, radoval se po výroku Ústavního soudu Babiš
Výsledek Ústavního soudu (ÚS), kterým se zrušil pozměňovací návrh k lex Babiš II pirátského...
Babiš slíbil zrušení televizních poplatků. Nemá je sedmnáct zemí EU, říká
Přímý přenos Ministr kultury Martin Baxa řekl, že konečné hlasování o zvýšení poplatků pro Českou televizi a...
Žena šla s miminkem k lékaři, senior jí z odložené tašky ukradl peněženku
Pražští policisté pátrají po starším muži, který na konci října ukradl osmadvacetileté ženě...
Řidič zemřel po nárazu do stromu, neměl zapnutý bezpečnostní pás
Tragicky skončila pondělní nehoda na silnici Radešově nad Metují na Náchodsku. Řidič tam narazil do...
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...
- Počet článků 19
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 812x