WORLD: Pandemie prasečí chřipky skončila, co nás čeká příště?

Je tomu pár týdnů, co WHO vyhlásila konec pandemie prasečí chřipky. Necelý rok zpátky nás přitom média bombardovala drastickými scénáři typu: vakcína je pouze pro desetinu národa apd... Tzv. "Mexická chřipka" přitom od roku 2000 nebyla zdaleka jediným varováním slavné WHO. Co je to vlastně za organizaci, jak je placená a za co vlastně?

 

WHO byla založena 7. dubna 1948 v Ženevě jako součást OSN. Je tedy placena z daní všech občanů členských států Organizace spojených národů. Jako každá organizace je placena za výsledky, jaké jsou výsledky v tomto případě? Pravidelně nás zásobuje zprávami o nebezpečích, kterými je nutné se bránit. (nejlépe poviným očkováním) Od začátku nového tisíciletí WHO svět varovala před vysokým nebezpečím epidemie už třikrát. Poprvé tomu bylo v případě nemoci SARS, podruhé u viru H5N1 - tzv. ptáčí chřipky a naposledy loni u viru H1N1 - již zmíněné mexické prasečí chřipky. Výsledky tedy WHO má a není proto důvod spekulovat o její faktické užitečnosti. Vzhledem k frekvenci zmíněných varování je však na místě zamyslet se také nad tím, kdo z toho může mít případný prospěch? Farmaceutické firmy jsou krásným příkladem, WHO vyhlásí pandemii a okamžitě se objeví zástupce farmaceutické firmy, aby uklidnil svět, že budou mít dostatek vakcín, jen je třeba si za ně zaplatit trošku více. A úplně nejlepší bude, když se necháte očkovat! Kouzelné spojení, nemyslíte? Však, kdo by zpochybňoval výsledky WHO? V některých zemích pak dokonce přistupují i k povinému očkování, přitom jak později uvidíme, to při počtu nakažených, byly zcela zbytečně vyhozené peníze. Nevěříte? Podívejme se tedy na to řečí čísel. 

V listopadu 2002 svět zastihla zpráva, že se v Číně objevil SARS - akutní zánět horních cest dýchacích. Svět obletěly zprávy prvních mrtvých. WHO vyhlásila vysokou možnost epidemie a varovala svět před drastickými důsledky této nemoci. Po celý další rok byly SARSU plné noviny, pak postupně vyšuměl.  Z celkového počtu 8.273 nakažených zemřelo 775 lidí. Mortalita SARSU byla tedy něco kolem 9 procent. (zdroj: (http://www.cdc.gov/ncidod/sars/faq.htm ) O rok později přišla další strašná zpráva. V Holandsku zemřel 1 veterinář na "ptačí hřipku". Virus H5N1 se stal po celém světě nejfrekventovanější zkratkou. Naplno se však rozhořel v roce 2007. WHO varovala před akutní možností pandemie tohoto viru a jeho přenosem na člověka. Přestože na zemi žilo v té době už něco kolem 7 miliard lidí, nakazilo se tímto virem jen 504 obyvatel Zeměkoule, z nichž 299 zemřelo. 60-procentní mortalita je sice hrozivá, ale celkový počet nakažených je směšný. WHO přesto trvala na strašných následcích, doporučovala léky a očkování. Tehdy však ještě nebyla zcela vyslyšena. (zdroj: (http://en.wikipedia.org/wiki/Human_mortality_from_H5N1) a http://www.who.int/csr/disease/avian_influenza/country/cases_table_2010_08_12/en/index.html ) A konečně v březnu 2009 zasáhla svět jako blesk z čistého nebe zpráva o výskytu mexické chřipky. Virus H1N1  nakazil po celém světě na 1.632.000 lidí, zemřelo na něj zhruba 19.000 z nich. Mortalita byla tedy něco kolem 1%. Z těchto 19.000 lidí měla navíc většina z nich ještě jinou nemoc. Mortalita na samotnou "prasečí chřipku" byla ještě daleko nižší. WHO však reagovala a znovu strašila svět katastrofickými scénáři a tentokrát daleko úspěšněji. V USA bylo očkování dokonce poviné, prezident Obama se nechal očkovat také. Státy celého světa hromadně vybíjely prasata (Egypt) a nakupovaly léky pro své obyvatele - za jejich peníze z daní samozřejmě - výsledkem je dnes např: téměř 1.000.000 nevyužitých vakcín jen v ČR. Tomu se říká správně hospodařit s veřejnými zdroji. (zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/2009_flu_pandemic_by_country )

Aby toho nebylo málo,"Mexická chřipka" dopadne dokonce lépe i ve srovnání s chřipkou obyčejnou. Jen v samotném Česku se běžnou chřipkou ročně nakazí asi 1.000.000 lidí. Zhruba 2.000 lidí na ni u nás ročně zemře - 5,5 lidí denně. 25 % případů je přitom těch, kdy za smrt nemůže žádná další nemoc. Toto číslo je daleko vyšší, než u "Mexické" sestry. Mortalita u běžné chřipky je zhruba 0,6. (zdroj: http://doslova.cz/relax/zdravi/2796-bna-chipka-zabiji-vic-ne-prasei-zatim)

Porovnáme-li všechny tyto hrozby například se "Španělskou chřipkou", která svět postihla na konci první světové války (byla také jedním z hlavních důvodů konce této války), dopadají všechny vyloženě trapně! Španělská chřipka typu H1N1 nakazila po celém světě 500 milionů lidí. (Tehdy přitom na Zemi nežily ani 2 miliardy lidí). Tzn. že se jí nakazil zhruba každý 3. člověk na planetě. Podlehlo jí 40-50 milionů lidí. Poslední velkou epidemií byla v roce 1968-69 Hongkongská chřipka viru H3N2, na kterou zemřelo 1.000.000 lidí. Od té doby i přes vzniklou paniku u staršího typu prasečí chřipky, ruské chřipky a ptačí chřipky, nebyly zaznamenány velké epidemie s vysokou mírou smrtnosti. (zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%99ipka )

Závěrem bych chtěl říci, že cílem tohoto článku nebylo poukázat na chyby WHO, ale jen rozebrat situaci a ukázat, že není vše jen takové, jak se na první pohled zdá nebo jak je to prezentováno. Neříkám tím, že nemůže přijít žádná velká pandemie či epidemie, jen bych byl rád, aby stát nenakupoval hromadně za daně všech daňových poplatníků léky, kdykoli WHO něco vyhlásí. Nechť se každý v této věci postará sám o sebe či o své blízké. Nechme na jeho rozhodnutí, zda se chce nechat očkovat a nebo ne. Je to svobodné rozhodnutí každého na této Zemi. Nemám vůbec nic proti tomu, když se někteří daňoví poplatníci dohodnou a poprosí stát, aby jim případné léky sehnal. Mám však něco proti tomu, aby to dohodli i za mě! Rád bych tedy poprosil stát, aby příště za peníze z mých daní nekupoval pro mě žádný lék a raději mi mé peníze vrátil. Až pak příjde nějaká velká epidemie, postarám se o sebe sám a nebo zemřu. Ve druhém případě však jako svobodný člověk!

 

Při psaní článku jsem čerpal z několika níže uvedených zdrojů. Tímto jim velmi děkuji, protože bez nich by nebylo možné tento článek dokončit!

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_mortality_from_H5N1

http://www.who.int/csr/disease/avian_influenza/country/cases_table_2010_08_12/en/index.html

http://bmartinmd.com/2009/08/h1n1-death-rate-near-1.html

http://en.wikipedia.org/wiki/2009_flu_pandemic_by_country

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%99ipka

http://doslova.cz/relax/zdravi/2796-bna-chipka-zabiji-vic-ne-prasei-zatim

 

Autor: Filip Hendrych | sobota 21.8.2010 19:00 | karma článku: 34,56 | přečteno: 5984x