Poděkování za pár kapek krve

Dobrých zpráv není nikdy dost! Pro maminku dvojčátek, Barboru Halodovou (34), trpící akutní formou leukémie, se konečně našel dárce. Její příběh inspiroval k zápisu do registru dárců kostní dřeně přes 2 500 lidí.

Mamince pětiletých dvojčat diagnostikovali závažnou poruchu krvetvorby loni v létě. Lékaři na leukemii přišli poté, kdy mladé ženě nezabírala antibiotika na neškodný kašel a únavu. „Ta první informace člověka hodně zaskočí. Uvědomí si, že to zdraví je vůbec nejdůležitější. Lidé se potkávají na narozeniny, na svátky, říkají si hodně zdraví, ale někdy to říkají jen jako frázi,svěřila se.

Barbora o svém problému nejprve nechtěla vůbec mluvit, ale pak si uvědomila, že to bez pomoci druhých nepůjde, pokud chce dcerky vidět jít do školy. Český registr dárců kostní dřeně totiž obsahuje jen zhruba 75 000 potencionálních dárců, kvůli větším šancím by potřeboval minimálně zdvojnásobit, protože např. loni se ze 122 transplantovaných příjemců kostní dřeně našlo pouhých 41 v České republice.

První pomoc přišla z poměrně nečekaného místa, a to z politické strany - koordinace podpory se totiž ujala okresní tajemnice lidovců z Uherského Hradiště Myriam Farská. Do pomoci se tak zapojilo mnoho poslanců, jako např. Ondřej Benešík, Marian Jurečka nebo europoslanec Tomáš Zdechovský, který je i pravidelným dárcem krve (nedávno získal stříbrnou medaili Prof. MUDr. Jana Jánského za 20 bezplatných odběrů). A dále i Mladí lidovci z různých krajů (Olomouc, Vysočina, Zlín, jižní Čechy, jižní Morava atd.), kteří i pro akci vytvořili krátké video, kde člověk mohl lépe poznat Barunku i její rodinu.

 

 

Toto pomoc ale jen "rozběhlo". Následovalo několik článků v Blesku a nábory do registrů se pak uskutečnily například v Uherském Hradišti, v Boršicích u Buchlovic, v Domaníně, v Uherském Brodě či v Kunovicích nebo Orelské pouti na sv. Hostýně. Téměř 400 lidí se pak zaregistrovalo při dnech dobré vůle na Velehradě.

Nemálo lidí pomáhalo i finančně, protože pro zápis do registru musí být člověk v podstatě absolutně zdráv a musí být mladší 35 let. Registrace starších je možná, ale za částku 1500 Kč - a tou právě lidé přispívali (mnohdy i mnohonásobně vyšší), aby se seznam dárců opravdu mohl co nejvíce rozšířit.

Velmi milým překvapením pro mě bylo i výrazné zapojení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která mj. rozeslala dopis na všechny střední školy, které má ve své databázi (a to jak v ČR, tak i na Slovensku) s výzvou, aby se i ony zapojily do programu dárců kostní dřeně. V září a v říjnu se pro studenty udělá ještě několik programů.

Tím výčet pomoci ale zdaleka nekončí. Skutečně úspěšnou byla akce Jedu na dřeň pořádaná při Barum Czech rally Zlín, kde se registrovalo 571 hrdinů. Dále pak i výzvy Českého rozhlasu (rozhovor s Bárou zde) a koncert Pro pár kapek krve.

 

Dohromady tedy více než 2 500 lidí jen z oficiálních akcí. Toto vše mě přivádí na myšlenku, že Češi opravdu nejsou nesolidární národ (viz např. zde), jen musí vědět, že ta pomoc má smysl a druhý ji skutečně ocení...
 

DĚKUJI! 

PS: Omlouvám se všem, které jsem případně zapomněla zmínit. Pro ty, kdo se ještě chtějí zaregistrovat a pomoci dalším nemocným, kterých bohužel každým rokem jen přibývá, nabízím link k přihlášce:

http://www.kostnidren.cz/registr2014/site/prihlaska.php

Autor: Jitka Fialová | středa 2.9.2015 23:27 | karma článku: 15,48 | přečteno: 2845x