Ajlan vyvolává spíš více otázek než soucitu

Fotka Ajlana mnou hluboce otřásla, nejen kvůli tomu, že mám podobně starého syna. Čím víc na mě ale útočila z každého "rohu a statusu", tím víc mě nutila (a nutí) se ptát...

Otázky bych mohla rozdělit hned do tří kategorií. První jsem nazvala "hyenismus" nebo také "primitivismus spojený s citovým vydíráním".

Přijde mi zvláštní, že:

a) najdou na pláži tělo chlapce a je tam dříve fotograf od "reuters", než záchranáři a svět zaplavují fotky v HD rozlišení z mnoha úhlů;

b) dítě je v dokonalé pozici, žádné oděrky na těle, vyhrnuté oblečení a ani nemá vysvlečené boty (mrtvým vojákům padají i pevně utažené kanady), prostě je "jen mokré", to neodpovídá 3 hodinám ve vlnách;

c) okamžitě se vědělo jméno (anonymní fotky totiž tolik nepůsobí) a s fotkou hned dopoledne v den zveřejnění běhali němečtí proimigrační aktivisté po ulicích a žádali o podpis na petici pro povinné přijmutí kvót;

d) ač je znám příběh, málokde se uvádí a zavírají se diskuze pod články.

Příběh sám o sobě také vyvolává nemálo otázek, protože otec odpovídá v různých příspěvcích jinak (a jeho sestra v Kanadě také). Prý chtěl pro chlapce lepší život, proto se z Turecka, kde byli díky sestře dobře finančně zajištěni, otec měl práci a bydleli už od roku 2012 v pronajatém bytě (ne v táboře) pokoušeli utéct už 2x - z Turecka jim totiž nepovolili do té Kanady vycestovat. O využití lodě rozhodl i přes odpor utonulé matky právě otec, chtěl co nejrychleji do Evropy, aby měl nové zuby (viz toto video v angličtině se svědectvím sestry). Překupníkům dokázali zaplatit v přepočtu 100 000 Kč, otec se zachránil díky vestě - proč nepořídil vestu ženě a synům?

 

Druhá kategorie - koho má fotka oslovit?

Nevím, komu je fotka vlastně určená. Pustila se do světa jako symbol neštěstí imigrantů - ale pochybuji, že nějak změnila něčí názor. Myslím, že je maximálně jen palivem pro podporovatele migrace + dost nedůstojně použitým před blížícím se summitem, kde se mají opět probírat nic neřešící kvóty.

Ti, kteří vidí situaci reálně (a k nimž se snažím patřit, i když je hodně těžké být "uprostřed", protože spolehlivá data se nedohledávají lehce - respektive snad jediný politik, který mluví otevřeně a věřím mu, je Tomáš Zdechovský, který ty tábory skutečně navštěvuje, byl i v Maďarsku a díky aktivní účasti v různých výborech a pracovních skupinách pro migraci, opravdu má faktický přehled) o tomto vědí, nepotřebují mediální masáž v podobě fotek mrtvých.

A s "chronickými" odpůrci toto také nehne, spíš je to jen ještě více vytočí, protože těch fotek je prostě moc. Vidí i jiné mrtvé - od dětí trpících rakovinou v Motole, přes vyhladovělé v Africe až po další oběti dřívějších bojů apod.. Prioritou je vlastní bezpečnost.

Politici jsou také jen lidé - proto je lze řadit mezi tyto 3 typy. I když u obou protipólů bych k té bezpečnosti či tlaku na soucit mohla dodat ještě "vlastní prospěch".

 

Třetí kategorie - bude ta fotka mít aspoň nějaký dopad?

Doufám, že ano - ideálně takový, aby ti, kdo mohou a mají vliv, více tlačili na zálivové státy (Katar, Saudi, SAE...) kvůli většímu zapojení se do řešení této krize. Ti lidé jsou jim kulturně mnohem bližší než nám, sdílejí zkušenost z podobných přírodních podmínek a jejich bohatství a volné plochy by jim dovolili mnohem jednodušší integraci. 

Nemyslím, že je to přesouvání problému jinam (podobně jako se Německo snaží apelovat na další evropské státy, i když má samo obrovský podíl na tom, že tato situace je, jak právě přiznal Zdechovský), v tomto vidím řešení, jak situaci napravit. Nemusí přeci přijímat miliony lidí, mohli by pomoci vojensky při likvidování IS či finančně pro obnovu stability zemí apod. Teď nedělají v podstatě nic a ze strachu z omezení přísunu ropy (?) je ani příliš netlačíme.

 

Přijde mi nesmyslné obviňovat všechny (IS, EU, OSN, české politiky, pomalu i konkrétní české občany...) ze smrti jednoho chlapce, protože tento zrovna má jméno. To ničemu a nikomu nepomáhá, navíc v tomto konkrétním případě je po nastudování informací jasné, že největší vinu na tragédii nese sobecký otec.

Ta smrt je nejen strašná, ale hlavně zbytečná. Demonstruje, jak moc se problém s běženci a IS vymkl kontrole a ovládají/ mají nás ovládat emoce místo rozumu.

 

 

 

 

Autor: Jitka Fialová | sobota 5.9.2015 0:19 | karma článku: 39,02 | přečteno: 3637x