Pane primátore Kajnare, měl jsem o Vás lepší mínění

Jsou zdravotní regulační poplatky nestydatým odíráním chudého lidu, nebo jsou naopak nutné, abychom udrželi vysokou úroveň zdravotnictví pro všechny, tedy i pro ty chudé? Toť otázka, která hýbe naším politickou scénou už celý jeden rok. A neutichá. Národ je dále rozdělen na dvě poloviny, jež nechtějí jedna druhé naslouchat.

Primátor Ostravy, Petr KajnarPrevzato z ofic. webu P. Kajnara

Pro i proti poplatkům toho bylo napsáno i řečeno mnoho. Tak mnoho, že nemá asi cenu vršit další argumenty na hromadu jednoho či druhého názoru. A neklade si to za cíl ani tento text, byť jeho autor, co se poplatků týká, má docela jasno.

Co mě ale mírně řečeno silně znepokojuje, je věc jiná. Tou je, že si komunální politici udělali ze zákona cár papíru! A je fuk, jestli jsou poplatky pro nás nutné, nebo je tomu právě naopak. To nechť si ujasní politici ve spolupráci s odborníky sami.

Když už ale poplatky byly normálním zákonodárným procesem uzákoněny, měly by se vybírat a zákon dodržovat! A až Parlament zákon změní, ať se vybírat klidně přestanou.

To, co se ale děje nyní, je velmi nebezpečný precedens! Krajští politici nám dávají signál, že zákon zas tak moc u nás neznamená. Dodržovat by se měl, ale ne vždy a ne každým. Když se nám (politikům) to hodí, můžeme jej celkem snadno obejít, a to před zraky celé republiky a hromadně. Kdo to tak dělal naposledy, netřeba snad připomínat. Jen jsem se domníval, že tato doba je už dávno pryč.

Takže, poplatky se sice vybírají, akorát místo pacientů (některých – vyvolených?)  je platí kraje, samozřejmě z kapsy nás všech (tedy i těch nevyvolených).

Že je to obcházení zákona jako hrom, že na to doplácí ti, kteří nejsou v dosahu kapsy krajského úředníka, že na to doplácí lékárníci v blízkosti lékáren krajského úředníka, je nasnadě. Ostatně, na obcházení zákona jsme přece mistři – vzpomeňte na osobu blízkou. Jenže to dělali jednotliví občané a politici se tomu snažili (správně) změnou legislativy zabránit.

Nyní jde ale o obcházení zákona samotnými politiky. Jedni politici zákon vydají, druzí jej nedodržují – no není to ten správný blázinec? Kromě blázince je tu navíc ještě jeden aspekt tohoto kocourkova - je to naprosto neuvěřitelný a ve světě nevídaný precedens! A jde o obrovské snížení již tak nevalné důvěry veřejnosti v právní stát.

A aby chaosu a právního stavu, ne nepodobnému banánové republice, nebylo málo, ke krajům se nyní přidává první město! Je jím Ostrava.

Ostravský primátor Kajnar (ČSSD) se sice nechal slyšet, že z toho velkou radost nemá, a že by byl prý raději, kdyby poplatky byly zrušeny přímo zákonem a všude, ale přesto se rozhodli poplatky v městské nemocnici za pacienty platit. Takže pan primátor ví, že je to špatně, ale přesto tak činí. Vliv stranických šéfů je zde nepřehlédnutelný.

Primátora Kajnara jsem až dosud považoval za čestného a rozumného politika bez ohledu na to, za kterou stranu kope. Nyní, když dal ale přednost svým stranickým šéfům před zákonem, musím svůj názor poopravit. Kdo nemá úctu před zákonem, nemůže ji mít ani před lidmi.

Pane primátore, měl jsme o Vás lepší mínění. Za tohle rozhodnutí se za Vás, jako Ostravák, docela stydím.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Georgis Fasulis | neděle 1.3.2009 19:50 | karma článku: 33,20 | přečteno: 3527x