Chtějí být Makedonci navždy FYROMáky? Asi ano
Lefkos Pyrgos - dominanta recké Thessaloniki. Makedonci si ji chteli ozdobit své mince.Autor neznámý, zdroj internet
Jádrem sporu je především název země. Makedonie se jmenuje, totiž severní provincie Řecka a z historických důvodů si na tento název uplatňují nárok Řekové. Myslím, že právem.
Obyvatelé starodávné Makedonie, tedy i její dnešní řecké části, patřili ke skupině tzv. severozápadních řeckých kmenů. Tehdy žádné Řecko v dnešním smyslu státního útvaru neexistovalo. Existovala jednotlivá království a městské státy – jako Sparta, Atheny, Théby nebo Makedonské království. Jednalo se o starořecké kmeny, spojovala je řeč - mluvily řecky, měly společnou kulturu i písmo. Stejnou řečtinou mluvil i slavný Alexandr Makedonský, na nějž a celou makedonskou dynastii si dělá dnešní Makedonie nároky a z kterýžto historicko-kulturních artefaktů si dnešní Makedonie tvoří kulturní a politické zdroje své nové státnosti.
Filip, otec Alexandra Makedonského, vládnul Makedonii, jež zahrnuje na severu i území dnešní Makedonie, ale byl to Řek, mluvil řecky a mimo jiné sjednotil rozhádané řecké „státy“ do jednoho celku, aby se společně postavili Persii. Je tedy logické, že éru makedonské dynastie pokládá dnešní Řecko za součást vlastní antické historie. Tuto historii si chce dnešní Makedonie přivlastnit.
Dnešní obyvatelé Makedonie s Makedonci tehdejšími z dob Alexandra nemají totiž spolu nic společného. Jejich předci osídlili toto území až 1000 let po Alexandrovi Makedonském. Z hlediska etnického jsou obyvatelé dnešní Makedonie složeni především z Albánců, Srbů, Bulharů, Romů a Turků. Makedonština je slovanský jazyk, jež je nejblíže bulharštině.
Dnešní Řecko má obavy z makedonské rozpínavosti a územních nároků. Jsou tyto obavy přehnané? Posuďte sami:
Když se Makedonie v roce 1991 osamostatnila, zavedla si nové státní symboly, sepsala ústavu. Řecko na to reagovalo ostrými protesty a nakonec zavedlo na nový stát hospodářské embargo. A cože to Řekům tak vadilo, že se až takto hluboko vměšovalo do vnitřních záležitodstí nově vzniklého státu? Hlavní důvody kromě názvu země, byly nové státní symboly Makedonie a text v jejich nové Ústavě.
1) Státní vlajka Makedonie – první vlajka byla shodná s tzv. Verginským sluncem, jež bylo znakem staromakedonské dynastie a které se nalezlo při vykopávkách v řecké Vergině.
2) Nové makedonské mince – rub zdobil obrázek soluňské dominanty - věže Lefkos Pyrgos.
3) Nová makedonská Ústava – součástí byl článek, který říká, že každý Makedonec je povinen celý svůj život bojovat za rozšíření své země až do své původní historické podoby. Přeloženo do „češtiny“ celá Makedonie, tedy i ta řecká ale také bulharská, byla a zase bude naše.
Embargo bylo účinné, z makedonské Ústavy kontroverzní článek zmizel, slunce na vlajce bylo graficky pozměněno a Lefkos Pyrgos z mincí také zmizel. Zůstal problém jediný – název.
Řecko už ustoupilo a je ochotno k oboustranně přijatelnému složenému jménu, z něhož by jasně vyplývalo, že se nejedná o celou Makedonii, nýbrž pouze o její severní hornatou část, která je v současné době spravována Bývalou jugoslávskou republikou Makedonií. Např. Severní Makedonie nebo Horní Makedonie.
Jenomže FYROM tvrdohlavě nesouhlasí. Místo toho pokračuje v provokacích – nedávno si např. nazvali letiště ve Skopji jako Letiště Alexandra Velikého.
Je na čase, aby FYROMáci buď dostali rozum a také oni přistoupili ke kompromisům, nebo zůstanou navždy jen FYROMáky. Izolováni, chudí a sami.
Georgis Fasulis
Na Valašském Hrbu jsem chybět nesměl ani letos!

Na Valašském Hrbu jsem nechyběl od jeho prvního ročníku, vždy jsem absolvoval nejdelší 55 km trasu a logicky jsme nechtěl chybět ani na jeho 5. ročníku! Ale....
Georgis Fasulis
Běžel jsem Legendu - Jesenický maraton

Sportovní nadšenci z klubu 3THX ve spolupráci s Báječnými ženami v běhu organizují již 3. rokem dva nádherné horské běhy, květnový Valašský Hrb a srpnový Jesenický maraton, známý taktéž pod zkratkou YES.
Georgis Fasulis
Dal jsem letošní Pražskou stovku, konečně!

„Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku, chceš-li něco zažít, běhej maraton,“ řekl kdysi Emil Zátopek a já si dovolím doplnit: a chceš-li zážitek, na který jen tak nezapomeneš, přihlaš se na Olafovu Pražskou stovku!
Georgis Fasulis
Jesenický Maraton 2015 - nejkrásnější horský maraton

V sobotu 22.8.2015 jsem absolvoval již podruhé nádherný Jesenický maraton. Je to podle mne ten nejhezčí horský maraton u nás. Trasa totiž vede po téměř celém hřebenu Hrubého Jeseníku.
Georgis Fasulis
Valašský Hrb 2015 aneb jak jsem odolal Sirénám a závod dokončil

Když jsem zde loni sepisoval report z Valašského Hrbu 2014, napsal jsem v závěru, že zkusím příští rok stihnout vyhlášení vítězů, které bylo vždy hodinu před limitem na nejdelší trať.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Vlaky na koridoru do Prahy nejezdí kvůli poruše vedení v Roudnici nad Labem
Porucha trakčního vedení v Roudnici nad Labem na Litoměřicku zastavila v úterý ráno provoz vlaků na...
Izrael a Írán souhlasí s příměřím, oznámil Trump. Rakety dále létaly
Írán a Izrael souhlasily s vyhlášením příměří, které po 12 dnech ukončí současné boje mezi oběma...
Lanovka se v Alpách v bouři zasekla a uvěznila lidi na mnoho hodin 80 metrů nad zemí
Více než čtyři hodiny strávilo 19 lidí v rakouském Vorarlbersku ve výšce 60 až 80 metrů nad zemí v...
Nekazte si dovolenou pokutami! Za překročení rychlosti můžete zaplatit až 10 000 korun
Komerční sdělení Jaké jsou pokuty za překročení rychlosti, za telefon nebo jízdu bez pásu? Od loňského roku platí...

Pronájem nadstandardního bytu 33m2, Lazecká, Olomouc
Florykova, Olomouc - Lazce
12 000 Kč/měsíc
- Počet článků 134
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 6230x
Seznam rubrik
- Běžecké blogy
- Příběhy více než smrtelně vážn
- Moje kuchařka
- Články publikované v MF Dnes
- Jednou větou
- Nezařazené
- Václav Klaus