Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z Prahy přes Istanbul do Malajsie a zase zpátky - 5

"Hurá do Malajsie" - Po dvou a půl dnech v Istanbulu konečně do Malajsie! A první cíl? Samozřejmě hlavní město - Kuala Lumpur. A moje "malajská rodina".

Vy, kdož sledujete moje blogy déle nebo dokonce pravidelně, tak víte, že mám 17 let malajského přítele. Proto jsou moje cesty do Malajsie něco jako cesty domů. A pochopitelně i do jeho rodiny, která mne beze zbytku přijala "za vlastního".  Hned při první návštěvě v roce 2004. A kdo může říct, že se na příklad účastnil pravé malajské svatby.

 

Takže mne ani tentokrát  nepřekvapí, když mi 28 letý mládenec Habib, kterému při mé první návštěvě v r. 2004 bylo 13 let, dnes už sám hlava rodiny, stále říká "uncle"... a dokonce se věnuje celý den mně, mému příteli a dalšímu našemu českému kamarádovi Petrovi, a to i přes to, že jeho manželka má zrovna narozeniny.

Spíme samozřejmě v rodinném domku, který stále ještě patří příteli, pak jeho sestře a jednomu z dalších bratrů.  Domek za ta léta trochu zchátral; nu což - my taky nemládneme. Z dětí se stali dospělí, mnohdy již sami hlavy rodin, my dospělí jsme zestárli zrovna jako ten domek... no a někteří již mezi námi nejsou. Jedni zemřeli věkem, jiní odešli díky nemocem - což nás zrovna jeden z přítelových bratrů nepotěšil svým skonem 30. prosince vloni. Ale ti co žijí, žijí všichni dál a naplno - svými všedními radostmi a starostmi, no zrovna jako u nás.

Hned první večeře je rodinná. Malajci nevynechají žádnou příležitost, aby se rodina sešla. Nejlépe několikrát, protože se všichni najednou na návštěvu nevejdou (13 dětí bývala v Malajsii norma, dnes tak 3-5) .Takže to, že jsem přijel ani ne týden po příteli a Petrovi, je další důvod k setkání. Jak vidíte, sedí se u stolu i na zemi na rohoži. Jídlo je ovšem typicky malajské - řádně pálivé. A to i pro děti a mládež. Porovnáte-li jídlo připravené v restauraci nebo doma, zas takový rozdíl mezi tím není. Ani v pálivosti. :)

Fotografie v plném rozlišení i ve větší nabídce najdete pochopitelně v galerii.

 

Když se přenesu oněch 15 let zpět... (1)

Od samého začátku mi na mých nových příbuzných bylo sympatické, že mají smysl pro humor. Já nevím, jestli to byla šťastná náhoda, že jsem potkal zrovna tyhle lidi. Ale pokud jsem mohl potkat lidi i mimo "rodinu", bylo to velmi podobné, Vždy srdečnost a dobrosrdečnost. A otevřenost -  v dobrém i v chmurách. A nejen proto, že jsem cizinec.

Tehdy jsem díky nim zcestoval velký kus malajského poloostrova; zavítal i na pravou malajskou vesnici, kde se opravdu chodí před jílovitý dvůr na WC (ovšem nikoli suchou kadibudku, jako u nás, nýbrž jsou to šlapky se splachovací hadicí ...). Poznal jsem, jak se žije v takové vesnici s rýžovými poli a v neustálém boji s byť kultivovaným, ale stále přeci jen tropickým pralesem.

Když se přenesu oněch 15 let zpět... (2)

Abych se ale vrátil k tomu jídlu. Kdykoli jsem tam byl (2004,2015 i letos 2019), překvapilo mne, že ani kvalitou ani chuťově nebyl zkrátka rozdíl mezi jídlem uvařeným doma a v restauraci.

Jak jsem předestřel v první části - hygienici a ČOI by dostali asi ze zdejších podmínek a stylu psotník. Ale bát jsem se nikdy nemusel. Vše je dostatečně provařeno, prosmaženo i prokořeněno.

Když jsem tam byl poprvé, celé tři týdny, velmi rychle jsem se naučil být ve střehu i když mi přítelova sestra tvrdila:

- Tohle nepálí.

Kdepak! I to "nepálivé" jídlo bylo na naše poměry ostré, s chili nebo kari.

A tak jsem to už zkraje druhého týdne "vzdal". Požádal jsem, zda by mi nemohli koupit toastový chléb, máslový margarín a marmeládu. Poctivě, po zbývajících 14 dní pobytu, jsem si pak dělal k snídani aspoň jedno nepálivé jídlo denně. Protože, vězte, že se snídaní se doma extra nikdo nevaří. Dojí se, co zbylo ze včerejší večeře a hotovo! Jen já jsem dostal milostivě výjimku.

Od té doby, celá ta léta, se mi přítelova sestra Teh směje:

- Martina si klidně vezmu na byt a na stravu. Toho je lehké uživit. Stačí mu toast s máslem a džemem!

 

Malajsie je místem, kde se setkávají (ano, v minulosti i střetávaly, ale to si najděte na internetu.) nejrůznější kultury a náboženství. Vedle architektury, kostelů, chrámů a mešit, třeba i muzeí, tuto různorodost prezentují samozřejmě i samotní lidé. Poznal jsem to už v onom roce 2004 - na příklad na festivalu Citra Malaysia, pořádaném pod záštitou Ministerstva pro turistiku.

 

Obrovské množství zajímavých míst, pamětihodností - Malajsie je v tomto smyslu doslova ráj. A přiznám se, že zde mám i svá oblíbená místa, která jsem (až na letošek) nikdy nevynechal. Jako třeba buddhistický chrámový skalní komplex u města Ipoh, které samo o sobě je zvláštním regionem v regionu. Nebo skalní jeskyně Batu Cave nedaleko Kuala Lumpur.

Líbilo se mi třeba i v Georgetownu na severním Penangu... kde se procházíte po nábřeží. A najednou jdete kolem mohutného hotelu britského palácového koloniálního stylu. S úžasem tu čtete pamětní desku: "V tomto hotelu Rudyard Kypling začal psát svůj nejslavnější román Knihy džunglí". Úchvatný je také region s městem Melaka, tady mají návštěvníkům přístupnou kopii pravé španělské galéry, kterou vyzvedli ztroskotanou přímo u pobřeží. (viz galerie).

Nejslavnějším obrazovým architektonickým symbolem Malajsie a Kuala Lumpur je ovšem dvojice budov známá pod názvem Petronas Towers. Při mé letošní návštěvě se mi konečně podařilo se dostat dovnitř na exkurzi. Ale zde vám nabídnu jejich asi nelepší foto, které se mi kdy podařilo. Nakonec jsem z něho nechal udělat přítelovi velké fotoplátno na stěnu.

 

Jak se říká: tolik úvodem a příště o mém jednodenním pobytu v Kuala Lumpur - což bylo něco jako splašená jízda ve stylu "Jestliže je úterý, musíme být v Belgii".

 

Malajsie 2004

 

-----

Všechna foto: Martin Faltýn

 

Autor: Martin Faltýn | pátek 12.7.2019 10:10 | karma článku: 12,76 | přečteno: 320x
  • Další články autora

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 13

Měsíc jsem prožil na pozvání známé v USA. To už by si člověk pomalu řekl, že je tady skoro doma. Ale kdepak! Zelenáčem je a greenhornem zůstane! A teprve doma začíná zjišťovat, kde že to vlastně byl.

15.3.2024 v 8:08 | Karma: 12,42 | Přečteno: 287x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 12

Na konci měsíčního pobytu v USA na přelomu 1991/92 jsem se konečně dostal do New Yorku. Musel jsem si to tak trochu prosadit. A udělal jsem dobře. Za pár dní jsem toho zažil tolik, co před tím za měsíc. Včetně největšího trapasu.

11.3.2024 v 8:08 | Karma: 14,18 | Přečteno: 315x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 11

Blížil se závěr mého měsíčního pobytu v USA, psal se leden 1992. Těsně po Novém roce. Konečně došlo i na moji cestu do New Yorku. Za čtyři dny jsem tu ovšem zažil tolik, jako před tím za měsíc.

8.3.2024 v 8:08 | Karma: 13,47 | Přečteno: 264x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 10

"Není podstatné kdy, ale kam." To jsem si říkal během měsíčního pobytu v USA na přelomu roků 1991/92. A tak jsem mimo jiné zažil prodloužený víkend na Floridě. A kde že to přesně bylo?

4.3.2024 v 8:08 | Karma: 13,36 | Přečteno: 315x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 9

Za měsíc pobytu v USA už člověk nasbírá dojmy. Tím spíš, že jsem tam byl na pozvání na přelomu roku 1992/92. To už člověk krátce po sametové revoluci nasbíral dojmy! Třeba jen mé objevy při procházkách Washingtonem DC.

1.3.2024 v 8:08 | Karma: 12,14 | Přečteno: 291x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Nevítají přistěhovalce, jsou xenofobní, řekl Biden o Japonsku a Indii

2. května 2024  20:57

Americký prezident Joe Biden označil Japonsko a Indii za „xenofobní“ státy, které nevítají...

„Můžete nás grilovat.“ Koalice SPOLU zahájila kampaň u piva a klobás

2. května 2024  20:41

„Ááá, náčelník přijíždí,“ zahlásil europoslanec ODS Alexandr Vondra. K poděbradské kolonádě, kterou...

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1309
  • Celková karma 16,01
  • Průměrná čtenost 1151x
Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.