Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má EU nadále podporovat biopaliva?

Tak tuto otázku nastolil krátce po svém zvolení nový francouzský prezident. Jak jsme si mohli všimnout, tak Evropská komise ihned pochopila, že se mění politický vítr a navrhla omezení podpory biopaliv po roce 2020. Tak se na to pojďme podívat trochu podrobněji, protože stále mnoho čtenářů nerozumí tomu, jak dnešní biopalivové šílenství vlastně vzniklo a funguje. Běžný občan ČR pouze vidí, že se v posledních letech prudce zvýšila výměra zemědělské půdy na které se pěstuje řepka olejná. Na jaře je česká zemědělská krajina hodně žlutá. Jak to souvisí s politikou EU? Víc než si myslíte.

Biopalivové šílenství je v EU součástí širšího fenoménu, který je vyvolán legislativní podporou tzv. obnovitelných zdrojů energie (OZE). Na počátku celého tohoto fenoménu stála myšlenka zelených ideologů o tom, že energetické zdroje se dělí na ty špatné "neobnovitelné" a ty dobré "obnovitelné". Tato myšlenka říká, že špatné zdroje je nutné co nejvíce potlačovat, protože ničí životní prostředí. Proto se tyto zdroje drastickým způsobem zdaňují a regulují, aby se jejich spotřeba omezovala. Naopak zdroje dobré "obnovitelné", je potřeba co nejvíce podporovat, protože jsou "přátelské" k životnímu prostředí. Proto se tyto zdroje obdobně drastickým způsobem podporují tím, že se spotřebitelé nutí k tomu, aby je kupovali.

Tato podpora je již několik let uzákoněna v evropské legislativě. Konečně poslední součástí pohádky o "špatných a dobrých zdrojích" je myšlenka, že EU jako světlonoš pokroku musí v určitých časových obdobích dosáhnout pokroku v odbourávání špatných zdrojů a zavádění těch dobrých. Tento postoj je vyjádřen v právně vymahatelném závazku, že do roku 2020 mají členské státy zajistit 10% podíl dobrých "OZE" na celkové spotřebě pohonných hmot.

Na základě této myšlenkové konstrukce, která se stala závaznou celoevropskou legislativou, jsme nyní svědky prudkého růstu odvětví "OZE". Pro pořádek je nutné říci, že celá tato pohádka má jednu zásadní vadu na kráse a ta spočívá v tom, že "špatné zdroje jsou stále i přes jejich zdanění levnější než zdroje dobré. Tato skutečnost zeleným ideologům zásadně komplikuje situaci. Spotřebitelé jsou zkrátka "tvrdohlaví" a nechápou, jak obrovské "dobro" v podobě OZE nám EU dává k dispozici.

Této legislativní situace pokřiveného trhu s falešnými cenovými signály využily stovky a tisíce podnikatelů, kteří začali do biopaliv a dalších obnovitelných zdrojů energie masivně investovat. Česká krajina (i ta evropská) se tak během několika let změnila k nepoznání. Stali jsme se jedním z největších producentů řepky na světě a česká pole zaplavily solární elektrárny. Není se čemu divit. Tento byznys s EU garantovaným odbytem a povinnými výkupními cenami je zkrátka oproti normálnímu negarantovanému byznysu mnohem atraktivnější. A spotřebitel to nakonec zaplatí.

Proč se ale najednou právě Francie začala proti biopalivům bouřit? Myslím si, že hlavním důvodem změny postoje Francie je skutečnost, že se francouzským firmám v tomto byznysu nedaří. Biopaliva se totiž do EU čím dál více dováží z Asie a Latinské Ameriky a francouzská produkce na tuto konkurenci nestačí. Kromě tohoto důvodu ale existuje i řada studií, které ukazují, že ekologický přínos biopaliv je ve skutečnosti záporný, protože důsledkem jejich veřejné podpory je kácení pralesů a zvyšování cen potravin. Na základě tohoto vývoje začala Evropská komise připravovat novou legislativu.

V pondělí Evropská komise v prohlášení učiněném komisařkou pro klimatickou změnu Connie Hedegaardovou a komisařem pro energetiku Gunterem Oettingerem oznámila, že hodlá předložit návrh, který by podíl biopaliv z potravinářských komodit v EU limitoval na 5%, což je zhruba současná úroveň spotřeby v EU. Co přesně bude návrh Komise obsahovat, se dozvíme teprve až bude oficiálně předložen. Už nyní ale můžeme konstatovat, že EK pokračuje v původní pohádce o dobrých a špatných palivech a také v představě, že tento politický orgán ví, jaký podíl spotřeby dobrých paliv je v kterém čase ten optimální. S touto představou je nutné se co nejdříve rozloučit.

Nicméně je nutné konstatovat, že omezení podpory biopaliv je krokem správným směrem. O tom, jaká paliva a v jakém poměru nejlépe rozhodnou sami spotřebitelé.

Autor: Hynek Fajmon | středa 19.9.2012 13:05 | karma článku: 38,02 | přečteno: 3558x
  • Další články autora

Hynek Fajmon

Máte půdu? Zvyšte nájemné!

Před několika dny oznámilo ministerstvo zemědělství, že dotace na hektar zemědělské půdy bude činit v letošním roce 6060kč. Jedná se o historicky nejvyšší dotaci na hektar, která byla kdy u nás vyplacena. Jedná se o přímý důsledek toho, že v letošním roce definitivně skončila dotační diskriminace českých zemědělců v rámci EU. Dotace letos zkrátka definitivně dorostla do výše běžné v západní Evropě. Od příštího roku už si zemědělci u nás nebudou moci na tuto diskriminaci stěžovat. Hospodařit se bude v celé EU podle jednotných pravidel. Co to znamená pro české zemědělství a pro majitele půdy?

13.10.2013 v 19:48 | Karma: 20,44 | Přečteno: 3311x | Diskuse| Ostatní

Hynek Fajmon

Klaus jde po stopách Thatcherové

Václav Klaus vydal novou knihu ve které otevřeně říká to, co si myslí již řadu let, že bychom měli vystoupit z EU. Vydal se tak na cestu, kterou prošla nedávno zemřelá Margaret Thatcherová. Jejich vztah k EU a jejím předchůdcům se nápadně podobá. Oba dva své země dovedli do EU a oba dva na konci své politické kariéry vyzvali k jejímu opuštění. Pokud bude někdy jejich vyzva vyslyšena, tak to bude spíše v Británii. U nás je realizace Klausova apelu v nejbližší době velmi nepravděpodobná. Podívejme se na to trochu blíže.

6.10.2013 v 10:55 | Karma: 21,23 | Přečteno: 1635x | Diskuse| Politika

Hynek Fajmon

Podpora pro biopaliva? NE!

Před 2 týdny se hlasovalo v Evropském parlamentu o dalším osudu biopaliv. Česká média o tom, jako obvykle, vůbec neinformovala. V bloggerském prostředí se potom objevil názor, že v tomto hlasování šlo o to, zda se biopaliva omezí nebo nikoliv. Někteří čtenáři se mne následně dotazovali, proč jsem na rozdíl od europoslanců ČSSD, nehlasoval PRO "omezení" biopaliv. Vzhledem k tomu, že se jedná o věc, která má dopady prakticky na každého člověka, jsem se rozhodl vysvětlit věc tímto blogem.

25.9.2013 v 16:50 | Karma: 28,23 | Přečteno: 1020x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Hynek Fajmon

Naše česká OZE mytologie!

Dnes Senát schválil zákon o omezení veřejné podpory pro obnovitelné zdroje energie připravený ještě Nečasovou vládou. Zákon čeká ještě na podpis prezidenta a pokud se jej dočká a vstoupí v platnost, dočká se česká veřejnost toho, že už nebude muset v tak nehorázné míře jako dosud povinně ve svých fakturách za elektřinu doplácet na elektřinu z OZE elektráren. Dnes jsem sledoval, jak o tom referují média a jako obvykle jsem se to podstatné nedozvěděl. Proto bych pár poznámek rád připojil.

13.9.2013 v 21:28 | Karma: 28,79 | Přečteno: 968x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Hynek Fajmon

Tabáková eurodiktatura?

Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Toto přísloví hezky vystihuje lidskou zkušenost s tím, že ne vždy dobře míněná opatření přinesou očekávané výsledky. V historii jsme toho ostatně byli již svědky mnohokrát. Dnes po této stezce kráčí Evropská unie. I ona má spoustu "dobrých úmyslů" viz například "boj s globálním oteplováním" nebo aktuálně "boj s tabakismem". Jaké má tento "boj" ale skutečné důsledky? Jsou přijatá opatření rozumná a pomáhají k nalezení řešení? Bohužel nikoliv. Podívejme se na aktuální případ evropského boje s "tabakismem".

29.8.2013 v 11:26 | Karma: 24,32 | Přečteno: 1137x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58,  aktualizováno  21:38

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Na čarodějnice padaly teplotní rekordy. Ve Žďáře od vatry vzplála tráva

30. dubna 2024  18:41,  aktualizováno  21:28

V poslední den měsíce dubna se na řadě míst koná tradiční pálení čarodějnic. Středočeský kraj však...

Češi chtěli odříznout proruského Ukrajince, zastání našel na Slovensku

30. dubna 2024  20:56

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc...

Měli „rozjasnit každodenní život v boji“. Pávi vyvolali smršť nadávek na Putina

30. dubna 2024  20:55

Vedení zoologické zahrady v ruském Lipecku dostalo podivný nápad se taky nějakým způsobem zapojit...

  • Počet článků 196
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2047x
Historik a politik. Poslanec Evropského parlamentu za ODS.